O fesivalu Mezi ploty s Divokým Billem, Pokáčem, Wohnouty nebo Čermákem

Obrovská žánrová šíře je typická pro populární festival Mezi ploty. Již o tomto víkendu 25. a 26. května se uskuteční v rozkvetlém parku Psychiatrické nemocnice Bohnice a návštěvníci se mohou těšit na 160 kapel a divadel. S některými z nich přinášíme rozhovory. 

DIVOKEJ BILL

Máme takovou kampaň „Patříš do Bohnic", která podprahově říká, že kdo dnes vyznává normální hodnoty, jako je třeba přátelství, jako by se už ani nehodil do dnešní společnosti, a tedy „patří do Bohnic". Co vy na to, patříte tam taky?
„V tomhle případě nejspíš ano, jelikož jako kapela jsme parta přátel, kteří se scházejí i mimo hraní, a myslím, že bez přátelství by naše kapela nebyla tam, kde dnes je."

Co vás, jako kluky z Úval, kteří nakonec začali vyprodávat sportovní haly, drží tolik let pohromadě? Je to právě kamarádství?
„Přesně tak, právě to kamarádství je za tím, že jsme pořád spolu, známe se přes dvacet let, víme o sobě vzájemně myslím téměř vše, a když má někdo špatnou náladu, tak víme, jestli ho nějakým fórkem z toho vytáhneme, anebo je lepší ho chvíli nechat být a nešťourat do toho problému. Stejně si to později řekneme."

Jak na vás působí genius loci místa, kde se festival Mezi ploty koná?
„Prostor Bohnic je krásný, je to taková odpočinková zóna kousek od centra. Jen doufáme, že to v budoucnu nějaký developer celé neskoupí pro výstavbu residenčního bydlení a nezakáže tam lidem vstup. To by bylo docela smutné ne?"

Když se zamyslíte nad „duší" dnešní české společnosti, co vás těší a co vám vadí?
„Spíš nás zaráží to fungování na sociálních sítích, samozřejmě, že jsou potřeba, ale je důležité je využívat a nebýt využíván. Svět je venku, a ne na síti. Myslím, že se občas zastavit a zvednout hlavu od počítače nebo telefonu většině lidí jen prospěje."POKÁČ

Na festivalu Mezi ploty jste vystoupil už v loňském roce. Co vás přimělo vrátit se do Bohnic i letos?
„Skvělej fesťák, skvělá atmoška na parádním místě. Těším se moc!"
Posluchači i kritici si hodně cení vašich textů. Jak je píšete? Musíte dlouho přemýšlet, nebo jste spontánní gejzír nápadů?
„Jak kdy, někdy to jde, někdy ne, jako v životě. Ale typicky se s tím moc nepářu, buď to hned vysypu, nebo pokud to nejde, tak to nechám na jindy."
Když se zamyslíte nad „duší" dnešní české společnosti, co vás těší a co vám vadí?
Těší mě, když si lidi uvědomují, jak se tu máme fajn. A úplně mi nesedí, že si přesto pořád spousta lidí stěžuje na všechno okolo."WOHNOUT

Na festivalu Mezi ploty rozhodně nejste poprvé. Překvapuje vás, že se tahle akce během let nejen neztratila ze scény, ale dokonce se rozrostla tak, že se jí letos účastní 160 hudebních a divadelních souborů i desítky odborníků na duševní zdraví?
„Samozřejmě je fajn, že festival Mezi ploty nestagnuje, ale dál roste. My zde hrávali v našich začátcích a už tenkrát to byla velká akce. Teď se sem vracíme po letech a těšíme se."
Jaká nálada panuje v kapele Wohnout? Duševní pohoda?
V kapele to je v pořádku. Za doprovodu četných kanadských žertíků jedeme dvacátou třetí sezónu."
Máte nové album. Co z něj uslyšíme na Plotech?
"Na Plotech zahrajeme z nové placky Miss maringotka pět věcí. Je to třetina našeho festivalového playlistu."
Když se zamyslíte nad „duší" dnešní české společnosti, co vás těší a co vám vadí?
„Dost to kolísá. Otázka je, kdo reprezentuje českou duši. Pokud to jsou ti politici, co jsou teď u moci, tak jsme nemocní. Pokud to jsou lidi, co pracujou, mají nápady, inovujou a snaží se svět udělat lepším, tak na tom nejsme tak špatně."KAŠPÁREK V ROHLÍKU A VOSTO5 – Pavel Kružík

Slyšeli jsme, že Kašpárka bylo letos zapotřebí dost přemlouvat, aby se na Ploty dostavil. V čem vězel zakopaný pes?
„Stala se taková nepěkná věc. Někdo rozšířil, že jsem vyhořelej a že chci seskočit z nejvyššího stupínku dětské zábavy a možná si i vymknout kotník. Přátelé, kamarádi, není to pravda, to byla lživá kampaň, které jsem i já sám, Kašpárek, uvěřil. Myslel jsem, že jsem fakt vyhořelej a že nemůžu do Bohnic přijet. Později jsem přišel na to, že pocit vyhoření vyvolalo to pálivé jídlo k obědu. Takže Kašpárek přijede a už se moc těší!"

Setkali jste se ve Vosto5 někdy s duševní nemocí? Přispělo to k vašemu rozhodnutí podporovat Mezi ploty?
„Neustálé převtělování se do jiných osob a postav někdy duševní nemocí zavání. Takže Mezi ploty stoprocentně patříme a cítíme se tam jako doma."
Loutkové zpracování příběhu slavného lyžaře, to na první pohled vypadá jako lehce šílený nápad. Proč jste pro festival vybrali právě hru Slzy ošlehaných mužů?
„Co se tehdy stalo na Zlatém návrší, je šílené samo o sobě. Vždyť tam umrzli lidé! Hanč s Vrbatou byli velcí přátelé a síla tohoto přátelství se snad přenese i na vás všechny, aby naše i vaše duše byly otevřené nejen Mezi ploty, ale i mimo ně."

Když se Kašpárek zamyslí nad „duší" dnešní české společnosti, co ho těší a co mu vadí?
„Chápu duši společnosti jako to, co dejchá, aby žila. To jsme přece my všichni! Moc bych chtěl, aby každej z nás měl tak silnej dech jako Kašpárkova dechová sekce. To by se nám pak klidně žilo. Vadí mi, že je hodně lidí, kteří dennodenně duše ostatních upouštějí, propíchávají a různě je trápí. Chci být tak trochu bejbypankovej servisák a přispět k tomu, aby dětské duše byly dobře nahuštěny a odolávaly dušokazisvětům. Pak tu společnou duši poskládáme lépe."STO ZVÍŘAT – Jan Kalina

Honzo, když se řekne Mezi ploty, co to pro tebe znamená?
„Festival, na kterém už patříme k inventáři, festival na kterém vyrostly naše děti, zestárli naše rodiče, a festival, na kterém se my vždycky královsky pobavili. Setkání spřátelených muzikantů, divadelníků a známých vůbec. A taky pozorování velkých hodin na věži bohnického kostela při koncertu na scéně Central parku, neb toužíme vždy alespoň o 3 hodiny přetáhnout náš program..."

Proč jsi se spolu s Tomášem Belkem rozhodl stát jedním z tahounů naší mediální kampaně „Patříš do Bohnic?"
„Robert Kozler nás oslovil, když se před třemi roky po roční pauze chystal zase festival nakopnout, no a my staří hudební, ale zároveň reklamní matadoři jsme si řekli, proč ne... Díky našim osobním kontaktům si můžeme dovolit oslovit interprety zvučných jmen, pro které jsou naše zvučná jména zárukou, že to bude na hraně, ale vkusné... A tak vznikla koncepce sanitky, která odváží všechny, co do Bohnic rádi patří. Letos jsme přidali „diagnózy" všech hlavních protagonistů, ať už těch na pódiu, nebo v zákulisí a máme pocit, že se to povedlo. Ne nadarmo jsme spolu s Tomášem napsali tolik (snad!?) povedených songů. Mediální kampaň Plotů je prostě jen trochu delší písnička. Máme to parádně rozdělené: Tomáš to vymyslí, Robert to schválí a já to realizuju. Zkoušeli jsme to i obráceně a hele, stálo to za…"

S jakým programem budou Zvířata na Plotech tentokrát vystupovat?
„Nás hrozně těší, že Mezi ploty už poněkolikáté můžeme předvést toho Doktora Jekylla i pana Hydea, co v nás dříme, tzn. zahrajeme nejen naše ostré skočné písně pro velká zvířata, ale i ty poněkud křehčí (i když ne o moc) z dětského alba „Tlustej chlapeček se včelou v kalhotách", které jsme vydali pro několik desítek našich, ale i ostatních malých zvířat… Takže vlastně v neděli 26. 5. dvakrát sto neboli dvě stě zvířat!"

Když se zamyslíš nad „duší" dnešní české společnosti, co tě těší a co ti vadí?
„Mám to štěstí, že se pohybuju mezi lidmi české společnosti, kteří duši mají, a prosím všechny, kteří chtějí přijít se bavit s celou svojí rodinou, ať dorazí 25. a 26. května do Bohnic, i kdyby jim cestou praskla duše, díky."ČERMÁK & STANĚK COMEDY – Miloš Čermák

Na festivalu Mezi ploty vystupujete už podruhé. Proč jste se rozhodli pomoct právě tomuhle projektu?
„Nepomáháme projektu, ale pomáháme sobě. Festival Mezi ploty je prostě fajn a měli jsme ho rádi jako diváci a máme ho teď rádi i jako pyšní účinkující. Loni jsme na festivalu vystoupili poprvé a publikum bylo skvělé. Trochu jsme se báli toho, že Mezi ploty jsou trochu specifické tím, že se tu vůbec nepije alkohol. My rádi říkáme, že náš humor líp „funguje" právě s alkoholem, a bylo fajn zjistit, že to není vždy pravda."

Někdy se říká, že klaunova duše je vlastně smutná. Platí to i pro stand-up komiky?
„Byl to myslím Louis CK, kdo řekl, že z takových těch kluků na střední škole, kteří baví celou třídu a stále vypráví vtipy, nikdy dobří stand-up komici nejsou. Asi to je pravda. Málokdo také věří, že stand-up komici jsou většinou spíš introverti než extroverti. Neřekli bychom, že jsou smutní. Ale stand-up na pódiu je zápas: trochu bojujete s publikem, ale především sami se sebou."

Když se zamyslíte nad „duší" dnešní české společnosti, co vás těší a co vám vadí?
„Duše české společnosti je na tom podobně jako duše většiny civilizovaných společností. Má se dobře, nic moc jí nechybí, a tak má občas roupy a trochu vyvádí, ale celkově je v pohodě."NA STOJÁKA – Adéla Elbel

Na festivalu Mezi ploty jste již vystupovala jako komička i jako hudebnice v Čokovoko. Je něco z toho těžší?
„Obojí je skvělé v době, ve které se to děje. Dřív by pro mě bylo těžší být komičkou, teď „hudebnicí". Všechno je, jak má být."
Jsme moc rádi, že na Plotech účinkujete. Dělá i vám podpora tohoto projektu „dobře na duši"?„
Jasně, navíc s sebou beru své děti, takže se těším, že u vás spolu strávíme krásný den."
Když se zamyslíte nad „duší" dnešní české společnosti, co vás těší a co vám vadí?
„Duše české společnosti? Já moc nevím, co to je… modlím se, aby to nebylo pivo a kobliha."


GALERIE

Související obsah:

» Kdo vyhrál volné vstupy na festival Mezi ploty?   (Karel Souček, 24. 05. 2017)
» Ani sobotní déšť festival Mezi ploty nenarušil   (Karel Souček, 06. 06. 2016)
» Pražský festival Mezi ploty letos oslaví neuvěřitelných 25 let   (Jana Kleinbauerová, 11. 05. 2017)
» Co se přihodilo Polákové, Klusovi a Rybičkám 48?   (Karel Souček, 28. 04. 2019)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Rybičky 48 opět odehrají své Megakoncerty Doma
19.05.

Rybičky 48 opět odehrají své Megakoncerty Doma

V parku pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře se 24. a 25. května uskuteční Megakoncerty Doma, kam zvou Rybičky...


39. narozeniny kapely Tři Sestry s UK Subs – den první
19.05.

39. narozeniny kapely Tři Sestry s UK Subs – den první

Letošní 39. narozeninová oslava kapely Tři sestry připadla na 17. a 18. května. Spousta fanoušků oželela sledování...


Caligula's Horse v Praze ukázali vyhlášenou australskou slušnost i hudební tvořivost
18.05.

Caligula's Horse v Praze ukázali vyhlášenou australskou slušnost i hudební tvořivost

Jeden z progresivně metalových a rockových leaderů Caligula's Horse vyrazil na evropské turné k podpoře aktuální...


Kapely Domkraft a Sunnata uspaly Brno chmurným metalem
18.05.

Kapely Domkraft a Sunnata uspaly Brno chmurným metalem

Brněnský klub Kabinet Múz si na polovinu května připravil další lahůdku pro milovníky melancholických a zádumčivých...


Trio Mandili v Brně dávalo lekci gruzínštiny
18.05.

Trio Mandili v Brně dávalo lekci gruzínštiny

Na přelomu týdne Českou republiku procestovala trojice dívek, které v uplynulých pěti letech sbírají vavříny...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru