Nový projekt Winterberg propojuje hudbu s literaturou

Winterberg je název nového literárně-hudebního projektu, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v britském nakladatelství Jantar Publishing. Pomalá, jemná, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě mnoha cenami ověnčené knihy. 

"Literaturu vnímám velmi hudebně," říká spisovatel, dramatik a hudebník Jaroslav Rudiš. "Winterbergova poslední cesta je psaná v rytmu železnice. Všechny ty zvuky, která vlaky vydávají, v knize jsou. Pracuju ale i s refrény, s větami, které skoro stoletý Winterberg zas a znova opakuje jako mantry," dodává. 

Jednou z manter je i Winterbergova myšlenka o střední Evropě. Tu vnímá jako "the beautiful landscape of battlefields, cemeteries and ruins", tedy jako nádhernou krajinu bojišť, hřbitovů a ruin. Cituje zde i další postavu knihy jménem Angličan, který se podobně jako Winterberg "uměl dívat skrze historii" a vnímat dějinné souvislosti. Z této mantry se zrodil i text písně The Beautiful Landscape.



"Když se díváte z vlaku, všechno je tak krásné a půvabné. Ale pak musíte myslet na to, co se kolem nás všechno odehrálo. Na všechny ty bitvy a tragédie. A krása se rychle mísí se smutkem a nekonečnou samotou. Tohle se promítlo jak do knihy, tak do atmosféry naší skladby," říká Rudiš, který v písni jako zpěvák střídá angličtinu s němčinou. 

Video k singlu vytvořil Jaromír Vondrák/Clad. Pracuje v něm se starou železniční mapou Rakousko-Uherska z roku 1913. V románu hraje velkou roli bedekr ze stejného roku, průvodce pro Rakousko-Uhersko, se kterým Winterberg po železnici cestuje a propojuje minulost se současností.
GALERIE

Související obsah:

» Kafka Band – místa silná a ještě silnější   (Karel Souček, 13. 03. 2014)
» Snad nápaditý Proces nebude labutí písní Kafka Bandu   (Karel Souček, 07. 01. 2024)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Kouřící Králík praskal ve švech a lokální scéna ukázala, že má co říct
17.05.

Kouřící Králík praskal ve švech a lokální scéna ukázala, že má co říct

V baru U Kouřícího Králíka v Brně se děly věci! Nabídl večer, který měl všechno, co od malého klubového...


Co si nenechat ujít na festivalu Rock for People?
17.05.

Co si nenechat ujít na festivalu Rock for People?

Festival Rock for People 2026 každoročně nabízí obrovské množství interpretů napříč žánry a orientace v programu...


Skillet rozproudili Forum Karlín
16.05.

Skillet rozproudili Forum Karlín

Dne 9. května 2026 se ve Foru Karlín odehrála nezapomenutelná hudební událost, která přilákala množství fanoušků...


Dechové nástroje místo kytar: Ottone Pesante v Praze a Brně
16.05.

Dechové nástroje místo kytar: Ottone Pesante v Praze a Brně

Pražský klub Cross a brněnský Kabinet Múz bude hostit jeden z nejoriginálnějších koncertů letošního jara. Do Prahy...


něco něco vydávají koncentrovanou kytarovou desku majonéza
15.05.

něco něco vydávají koncentrovanou kytarovou desku majonéza

Pod názvem majonéza vydává kapela něco něco čtvrté řadové album. Osm intenzivních skladeb sevřených...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Megadeth
06.05.

Megadeth

» Megadeth

Megadeth je eponymní sedmnácté studiové album thrashmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

PODCAST TŘI DECI
Tři Deci #30: Výroční akce
09.05.

Tři Deci #30: Výroční akce

Dnešní narozeninovou epizodou slavíme rok existence podcastu Tři Deci, a tak si budeme...