Nový projekt Winterberg propojuje hudbu s literaturou

Winterberg je název nového literárně-hudebního projektu, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v britském nakladatelství Jantar Publishing. Pomalá, jemná, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě mnoha cenami ověnčené knihy. 

"Literaturu vnímám velmi hudebně," říká spisovatel, dramatik a hudebník Jaroslav Rudiš. "Winterbergova poslední cesta je psaná v rytmu železnice. Všechny ty zvuky, která vlaky vydávají, v knize jsou. Pracuju ale i s refrény, s větami, které skoro stoletý Winterberg zas a znova opakuje jako mantry," dodává. 

Jednou z manter je i Winterbergova myšlenka o střední Evropě. Tu vnímá jako "the beautiful landscape of battlefields, cemeteries and ruins", tedy jako nádhernou krajinu bojišť, hřbitovů a ruin. Cituje zde i další postavu knihy jménem Angličan, který se podobně jako Winterberg "uměl dívat skrze historii" a vnímat dějinné souvislosti. Z této mantry se zrodil i text písně The Beautiful Landscape."Když se díváte z vlaku, všechno je tak krásné a půvabné. Ale pak musíte myslet na to, co se kolem nás všechno odehrálo. Na všechny ty bitvy a tragédie. A krása se rychle mísí se smutkem a nekonečnou samotou. Tohle se promítlo jak do knihy, tak do atmosféry naší skladby," říká Rudiš, který v písni jako zpěvák střídá angličtinu s němčinou. 

Video k singlu vytvořil Jaromír Vondrák/Clad. Pracuje v něm se starou železniční mapou Rakousko-Uherska z roku 1913. V románu hraje velkou roli bedekr ze stejného roku, průvodce pro Rakousko-Uhersko, se kterým Winterberg po železnici cestuje a propojuje minulost se současností.
GALERIE

Související obsah:

» Kafka Band – místa silná a ještě silnější   (Karel Souček, 13. 03. 2014)
» Snad nápaditý Proces nebude labutí písní Kafka Bandu   (Karel Souček, 07. 01. 2024)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hemlock , heavy metalová kapela z Las Vegas, odehraje koncert v legendárním klubu Modrá Vopice
17.07.

Hemlock , heavy metalová kapela z Las Vegas, odehraje koncert v legendárním klubu Modrá Vopice

Groovy metalová kapela Hemlock odstartovala na začátku července své evropské turné. Tahle parta muzikantů...


Prague Louka ožije prvním ročníkem BadBoy Festu
17.07.

Prague Louka ožije prvním ročníkem BadBoy Festu

Během letošního léta přivítá Praha zbrusu nový festival. Nese název BadBoy Fest a uskuteční se 24. srpna na malebné Prague...


Michal Pavlíček vystoupí na Občanské plovárně s Unique orchestra
17.07.

Michal Pavlíček vystoupí na Občanské plovárně s Unique orchestra

V rámci koncertní série Prague Open Air vystoupí kytarista, hudební skladatel, uznávaný autor symfonické...


Imodium přichází se čtvrtým singlem z chystaného alba
17.07.

Imodium přichází se čtvrtým singlem z chystaného alba

Euforie z návratu na koncertní pódia i do studia v případě rockové kapely Imodium stále trvá. Po singlech Lampy, Tuláci a...


Žižkovští The Tchendos avizují singlem Elvis už nežije druhé album
16.07.

Žižkovští The Tchendos avizují singlem Elvis už nežije druhé album

„Země je kulatá a Bůh není. Vakcíny fungujou, klima se mění. Elvis už nežije, Měsíc byl dobyt, je prostě dobrý...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru