Nevšední zápisky z deníků Kata a Mara
Recenze alba : Vážná hudba
Jak už to bývá u tohoto žánru zvykem, deska je zaplněná k prasknutí (až po okraj celého kolečka) a nezbývá ani kousíček místa pro další song nebo track. Je to ale důkazem kvality a přemíry nápadů v hlavách dvou tvůrců nebo jen plno vaty kolem?
No je to tak napůl. Deska by se dala zkrátit o dobrou půlku, ale to by přece nebylo ono. Prago si tu opět hraje s jazykem, který je tou nejdůležitější složkou jejich starého devadesátkového hiphopu, který se nejspíše nedostane z již vyježděných kolejí. To ale škoda není.
Už od dob Chaozzu se Kato vjenuje tomuhle dnes už oldschool rapu a nic se ani na Vážné hudbě měnit nebude. Ten zvuk je stále účinný a to potvrzuje i prodávanost nové desky. Na I-Tunes se dostala až na vrchol v tuzemském žebříčku.
První část desky je hodně melancholická a přemýšlivá. Druhá polovina je už trochu odlehčenější, ale najdou se tam i drsné výjimky jako Konec stop nebo hned následující Rolák.
Do zvuku se tu kromě klasických beatů hodně prosazuje jazzová vložka. Nejvíce se projevuje v Rapvi3m, což je pecka hodná rádiím. Nejpovedenější kousky nacházíme v úvodu obou polovin desky. Hitové ambice neskrývá jak Ona mi, Tsunami, tak i hned první Jessli dovolíte. Zábavná je taky Klobouk dolů či závěrečné Otázky?.
Nejsyrovějších kouskem je dvojka Naodpis. Pecka o exekuci má vůbec nejtvrdšíí zvuk a hodně ostré beaty. Celkově deskou Prago komentují momentální společenskou situaci a jdou textově s dobou.
Album okořeňují i čtyři instrumentálky. Při takové stopáži je nutné si dát menší pauzu. Když bychom brali takový počet songu jako dobrou volbu, tak zcela jistě jsou intra vynikajícím pojítkem, bohužel ne všechny skladby jsou natolik dozrálé, aby byly na desce. Jedná se zejména o skladby Recept, Spíš ne, nebo G.P.Sku. Ty už zní hodně okoukně a ani textově nezáří.
Prago chrlí materiálem v posledních čtyřech letech doslova naplno a je to vidět. Kato už nemá tak jedinečné nápady a z Vážné hudby je tak jen lehce nadprůměrná hiphopová deska v rámci naší republiky. Chtělo to taky trochu více koncepčnosti, která se dostavila na Dezorientu nebo na posedních Barvách. Takhle deska sice je dramaturgicky seřazená na jedničku,když vezme v potaz to velké množství materiálu, ale textově je to nahoru dolu. Tak snad příště.
Foto: Saša Dobrovodský
- Smrt žije (2016) 01:02:37
Prago Union přináší poselství z pražského kulturního podzemí: Smrt žije
Hiphopové duo Kato a DJ Maro už hezkých pár let brázdí pódia a pod značkou Prago Union...
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Xindl X a Emma Drobná nazpívali soundtrack k novému filmu Dream Team
Dream Team je název nového filmu ze scenáristické dílny Petra Kolečka, který vstoupil do kin na Nový...
V Praze se chystá výstava současného progresivního metalu v čele s Jinjer
Pražský klub SaSaZu bude 19. února hostit mimořádně silný večer moderního progresivního metalu a metalcoru. Do Prahy...
Temnou extravaganci a rituální atmosféru zažijeme v MeetFactory s Kimem Draculou a Vowws
Pražská MeetFactory se 6. února stane dějištěm večera, který nabídne výrazně nekonvenční pohled na současnou alternativní...
Leprous promění Roxy v laboratoř moderního metalu
V pondělí 9. února v pražské klubu Roxy proběhne jeden z nejočekávanějších večerů pro fanoušky moderního...
Lucio Corsi a jeho hudební svět plný obrazů a melancholie brzy v Praze
Pražský klub MeetFactory přivítá 5. února jednoho z nejzajímavějších současných italských písničkářů. Lucio...
» zobrazit více...
RECENZE
» Elektrïck Mann zvážněli, ale lehkost...
» Testament letos mocně vítězí na thrashmetalovém...
» Ocel, Jizvy a stále Velkej sen: Jamaron...
» Bretaň v hudbě kapely Bran zůstává,...
» Kapela Mňága a Žďorp hořela vždycky...
» Atmosférické Nanebevstoupení umí Paradise...
» zobrazit více...
Jana Uriel Kratochvílová s kapelou Illuminati.ca roztančila fanoušky v Rock Café
V pražském klubu Rock Café zpěvačka s nezaměnitelným hlasem...
V Praze se chystá výstava současného progresivního metalu v čele s Jinjer
Pražský klub SaSaZu bude 19. února hostit mimořádně silný večer moderního...
Radiohead v Berlíně: dokonalá souhra, chladný odstup a jeden z těch tišších večerů
Po letech čekání se Radiohead vrátili na pódia – a 8., 9., 11. a 12. prosince...
Advent festivalu Rock for People nadělil Halsey a dalších padesát interpretů napříč žánry
Festival Rock for People má za sebou vánoční období a tedy i tradičně velmi...
Fit For A King: Chceme být jako Lamb of God
Krátce po jejich premiérovém festivalovém vystoupení...
Co chystá label Indies Scope pro rok 2026?
Label Indies Scope představuje ediční plán pro rok 2026, zatím ne zcela kompletní....
Xindl X a Emma Drobná nazpívali soundtrack k novému filmu Dream Team
Dream Team je název nového filmu ze scenáristické dílny Petra...
Na Veveří se mohou těšit Nela a Pavla
Putovní festival Hrady CZ pokračuje o víkendu na Veveří. V naší soutěži jste...
Nové album Island Mint s názvem Slun je venku
Nové album kapely Island Mint s názvem Slun je venku a kapela ho pokřtí...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #21: Co nás čeká v roce 2026?
V prvním díle roku 2026 jsme dali dohromady krátký výhled na hudební události...
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Temná elegance - Isabel LaRosa v ROXY
KLIP: Elán přichází s novým singlem a míří do Edenu
NAŽIVO:




















