Prago Union přináší poselství z pražského kulturního podzemí: Smrt žije

Recenze alba : Smrt žije

Album: Smrt žije
Interpret: Prago Union
Celkový čas: 01:02:37
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Hiphopové duo Kato a DJ Maro už hezkých pár let brázdí pódia a pod značkou Prago Union nesou to svoje poselství vzniklé na základě nutkavé imprese všedního (a mnohdy i nevšedního života). Daří se jim celkem pravidelně vydávat desky, protože Kato, zdá se, má neutuchající proud invence, která ho nutí chrlit neustálý proud veršovaných příběhů a svědectví. Ne jinak tomu je i v případě aktuální placky Smrt žije, která je slušně zaplněna osmnácti tracky.

Prago Union šlape jistě v osvědčených stopách


Pravda je, že Prago Union trochu připomíná staré rockové party, které si po léta tlačí tu svou káru stále stejným tempem dál. Dělají to, čemu věří a neslevují ze zaběhnuté šablony. Proto i nová deska jede ve starých zaběhnutých hiphopových kolejích, na které jsme už z dřívější doby zvyklí. V podstatě si dokonce často libuje v typických klišé daného stylu. Nicméně jsou dvě věci, které dělají hudbu Prago Union vyjimečnou a hodnou pozornosti i u nehiphopového obecenstva. Jednak jsou to Katovy skvělé texty umocněné originálním přednesem a pak jsou to na syrový hip hop naroubované zvuky klasických hudební nástrojů, které odkazují až někam k jazzu.Morbidní atmosféru pomáhají navodit staré dobré filmové hlášky. Ty se na úvod a tu a tam v jednotlivých tracích objevují, aby mráz přeběhl po zádech. Smrt byla opěvována už mnohými umělci, ale tiulní píseň téhle fošny se rozhodně nezratí. Navzdory vážnému tématu občas s respektem vyloudí úsměv na tváři: ,,Někdo zvoní: ,,Dobrý večer, odčítání lidu." " a zubatá, jakoby lezla přímo z repráku: ,, ...s rakovinou máme už dávno přímou linku..." nebo ,, ...konkurence mezi bohy, vlády, džihády, mý nejlepší zákazníky hledej mezi svatými bojovníky i těmi komerčními z Ameriky."

Příběhy, které píše život, aneb jak Kato smrtí straší


Nejen smrtí na téhle desce je Kato živ a tak se probírají i jiná témata a to v různých náladách, ovšem vždy za účasti skvělého klubového zvuku. Ten posluchače zavádí na ulici do periferie, kde se odehrávají ty nejopravdovější příběhy (MHD). Obvykle se tak děje na pohodovém beatu, který ale umí i výrazně zesílit (Dokud mi to zapaluje, Bacha na hlavu). Ve druhé jmenované se s Katem prostřídá MC Gey. Zároveň tento kus a ještě Konspirační praxe dávají nejvýrazněji vzpomenout na živá vystoupení s opravdovými žesti. V Konspirační teorii také dávají Katovi na chvíli pauzu LA4 a Rest. Stejně pestrý je i skvostný singl Varování, který je dostupný i v neméně skvělé klipové verzi: ,,...i to, že stojíme spolu na baru, ještě neznamená, že jsme na tom stejným mejdanu..."

 
Nová verze Hodinek s vodotryskem v konceptu Smrt žije je na albu vložena jako bonus

Jak si Prago Union jede stále ve svých zajetých kolejích, tak i při nastolené kadenci a stylu nestrácí jiskru v oku . Fošna Smrt žije není balastovou vycpávkou prázdného prostoru. Byť ve známém prostředí, přináší další a další nové příběhy, které stojí za to z Katových úst slyšet a ty píše sám život. Příběhy plné opravdovosti mnohým z nás mluví z duše. Jeho skvělé a úderné kladení slov neztrácí ve verších sílu a proto má cenu to stále provozovat dál.Celkové plus desky Smrt žije však také tkví v tom, že působí ohromně kompaktně a jistým hudebním nadhledem a zkušenostmi jsou jednotlivé skladby velmi dobře stravitelné i pro nehiphopové posluchačstvo. Tím je Prago Union unikátní, že ač jako jiní nabubřelí rapeři neinklinuje k popu, ale provětrává bahno undergroundu, stojí za to se o něj zajímat a zájem médií i odborné veřejnosti to dokládá. Placka Smrt žije je jistě důkazem, který patřičný zájem vzbudí. A tak nezbývá, než přát Katovi a spol., ať jeho vzkazy v láhvi nekončí ve vodách, odkud to už nikdy nikdo nevyloví (Lokální umrtvení). Smrt žije, bu, bu, bu, carpe diem!
DISKOGRAFIE

RECENZE
Nevšední zápisky z deníků Kata a Mara

Nevšední zápisky z deníků Kata a Mara

S deskami hiphoperů Prago Union se od jejich dlouhé pětileté pauzy ukončené v roce...GALERIE

Související obsah:

» Svět se kolem Prago Union točí dál   (Jitka Fialková, 09. 10. 2013)
» „Smrt žije,“ hlásá na novém albu Prago Union.   (Karel Souček, 11. 07. 2016)
» Prago Union (ne)vážně v Lucerně   (Martina Černá, 12. 11. 2013)
» Prago Union vyprodali Lucerna Music Bar   (Martina Černá, 17. 11. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Prvním headlinerem festivalu Rock for People jsou Bring Me The Horizon
26.09.

Prvním headlinerem festivalu Rock for People jsou Bring Me The Horizon

I organizátoři královéhradeckého festivalu Rock for People odehráli svůj první tah při podzimním odhalování...


Návrat ke kořenům: Leo Moracchioli a Frog Leap si opět podmanili Lucernu
26.09.

Návrat ke kořenům: Leo Moracchioli a Frog Leap si opět podmanili Lucernu

Z plánovaného místa koncertu v holešovické hale Sasazu se organizátoři rozhodli upustit a pondělní koncert...


Combichrist & Megaherz: Temná party uprostřed velkoměsta
26.09.

Combichrist & Megaherz: Temná party uprostřed velkoměsta

V neděli večer zavítali do Prahy rovnou dvě legendy industrialu doplněného o tvrdé kytary: němečtí Megaherz...


Tenkrát na západě – Devadesátky
26.09.

Tenkrát na západě – Devadesátky

V sobotu 30.září se v DEPO 2015 uskuteční vzpomínka na devadesátá léta plzeňské scény …. Čeká...


Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí
25.09.

Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí

Naléhavost sdělení s až bezstarostně laděnou muzikou a hudební lehkost s vážností slov propojuje kapela...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru