Na Mišíkově debutu, který nyní vychází v reedici, do sebe vše parádně zapadlo
Recenze alba : Jubilejní edice

Původní verze vyšla před čtyřiceti lety. Ačkoli se jedná o sólový Mišíkův debut, v té době už toho měl tento tehdy devětadvacetiletý zpěvák s nezaměnitelným hlasem díky účinkování v kapelách The Matadors, Blue Effect a Flamengo za sebou poměrně dost, proto ho nelze považovat za žádného zelenáče. Pěvecky byl v polovině 70. let ve vrcholné formě, což se odrazilo i na této nahrávce. Zpívá velice uvolněně, sebejistě, přesvědčivě a svým uvěřitelným, jakékoli stylizaci se vyhýbajícím projevem podtrhuje vyznění a atmosféru jednotlivých písní. Nemusí tlačit na pilu ani jinak exhibovat, vše obstará jeho citlivý projev a obrovské charisma.
V té době byl již také obklopen vynikajícími muzikanty, kteří se na nahrávce podíleli. Zčásti se jednalo o jeho budoucí souputníky z kapely ETC..., ale také hosty odjinud. Co jméno, to nezpochybnitelná osobnost. Tak jen namátkou Pavel Fořt, Jan Hrubý, Vladimír Padrůněk, Petr Pokorný, Ota Petřina, Pavel Větrovec, Anatoli Kohout. A jako třešničky na dortu hostující Petr Kalandra a Jiří Stivín. Poslouchat instrumentální výkony těchto tvůrčích muzikantů, jejich drobná sólíčka a nápaditě zaranžované vazby je dodnes zážitkem. Nikam nespěchají, užívají si vzájemné muzicírování a jejich hudba volně a přirozeně plyne, takže je jasné, že všichni jsou naladěni na stejné vlně.
Nemá smysl zde rozebírat jednotlivé skladby, z nichž většina již zlidověla. Ostatně, kdo by neznal jednu z nejpoetičtějších tuzemských balad Proč ta růže uvadá, neuvěřitelně silnou bluesrockovou skladbu Stříhali dohola malého chlapečka, temperamentnější Jednohubky, dramatickou písničku Bazarem proměn, lyrický Syn Daidalův nebo alternativněji zaměřený, místy psychedelický Biograf.
Poctivé rockové písničky se silným vlivem bluesové, folkové a jemně i jazzové hudby, navíc doplněné texty, plnými silných a nápaditých obrazů a pocitů. Na téhle desce prostě všechno do sebe přesně zapadlo. Krásně se sešlo Mišíkovo skladatelské a pěvecké mistrovství s instrumentální genialitou jeho spoluhráčů a skvělými texty Mišíka, Merty, Žalčíka, Suchého, Kopty a hlavně Josefa Kainara. Jen normalizační doba s tím moc nešla dohromady.
K této jubilejní edici se podařilo spojit původní tvůrce obalu, tedy fotografa Jaroslava Prokopa a grafika Karla Halouna, i s jejich cennými vzpomínkami a archivy. Titulka tak získala v době vydání nerealizovanou podobu, booklet pak nabízí komplet písňových textů, původní sleevenote Jiřího Černého, letošní ohlédnutí dvou desítek muzikantů a jiných kumštýřů za dopadem alba i sadu málo známých dokumentárních záběrů.
- Stříhali dohola malého chlapečka (1976) 00:53:37
- Etc...2 (1980) 00:38:25
- Etc...3 (1987) 00:41:16
- Etc...4 / They cut off the little boy's hair (1987) 01:14:04
- 20 deka duše (1990) 00:57:32
- Nechte zpívat Mišíka (1991) 01:12:36
- Jen se směj (1993) 00:50:08
- Live - unplugged (1994) 00:49:01
- Město z peřin (1996) 00:49:53
- Nůž na hrdle (1999) 00:49:30
- Síň slávy (2000) 01:14:35
- Umlkly stroje (2004) 00:42:07
- Archa + hosté (2008) 01:05:29
- Ztracený podzim (2010) 00:47:53
- Královský večer / Royal Evening (2014) 00:43:46
- Noční obraz (2021) 00:47:19
Jen tak dál, Petře a Vladimíre...
Když Vladimír Mišík loni v červnu přebíral šest Andělů za album Jednou tě potkám,...
S Vladimírem Mišíkem prožijete vskutku královský večer
Ať Vladimír Mišík zpívá rockové pecky, bluesrockové náladovky nebo jemnější...
Související obsah:
» Vladimír Mišík odmítl vyznamenání od prezidenta republiky (Jan Vavřík, 27. 10. 2013)» Jubilejní edice solového debutu Vladimíra Mišíka (Jiří Hroněk, 14. 02. 2017)
» Vladimír Mišík si balady na nové album vybral sám (Karel Souček, 10. 03. 2014)
» Vladimír Mišík: Koncertování mě pořád baví (Jiří Hroněk, 21. 03. 2017)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Sleeping With Sirens mají na cestě další desku!
Americká pop punk rocková kapela Sleeping With Sirens oznámila novou desku Complete Collapse, která přijde na pulty 14. října...
Ledárny Open Air zahájily druhou část hudebního léta
Po měsíční přestávce pokračují v srpnu a září koncerty pod širým nebem v Ledárnách Braník. Například dnes...
Festival Brod 1995 přivítá vůbec poprvé zahraničního headlinera
Ska, dub, reggae, funk a hlavně rock v širokém generačním i stylovém záběru. To je stylová náplň jednodenního...
Singl Marná zkrátí čekání na nové album Prago Union
Již v pátek 19. srpna oficiálně vyjde nové album Prago Union s názvem Příduhned… Fanoušci si ho ale budou...
Only the Poets se předvedli na své první open air show ve Žlutých lázních!
V neděli 7. srpna do Prahy již podruhé zavítala britská kapela Only The Poets. Poprvé se zde objevili...
» zobrazit více...
RECENZE
» Letní kapela ukazuje trochu jinou tvář...
» Brightside je dosud nejspontánnější a nejradostnější...
» Lucie jednoznačně potvrdila, že Redlům...
» Pomahačovo album Neviditelný překypuje...
» Dymytry mistrně pokračují v revoltě
» Arcade Fire na WE bojují s nástrahami moderního...
» zobrazit více...
Kousek Tvýho nebe je druhým singlem LABe, album se blíží
Skvěle šlapající, energická, dynamická, pestrá rocková pecka. Takový...
Ledárny Open Air zahájily druhou část hudebního léta
Po měsíční přestávce pokračují v srpnu a září koncerty pod širým nebem...
Only the Poets se předvedli na své první open air show ve Žlutých lázních!
V neděli 7. srpna do Prahy již podruhé zavítala britská kapela Only...
Festival Brod 1995 přivítá vůbec poprvé zahraničního headlinera
Ska, dub, reggae, funk a hlavně rock v širokém generačním i stylovém...
Andy Cermak: „Nikdy nepřestat objevovat.“
Zpěvák, pianista a skladatel filmové hudby Andy Cermak několikrát zmínil,...
Sleeping With Sirens mají na cestě další desku!
Americká pop punk rocková kapela Sleeping With Sirens oznámila novou desku Complete...
Nový singl The Atavists doprovází sebevražedný videoklip
Singl s názvem It’s All Over je další novinku z připravovaného třetího...
Visací zámek si užijí Lubor a Tomáš
Legenda legend, součást světového kulturního dědictví, skupina Visací...
Palaye Royale se vrací do Prahy!
Díky přesunu festivalu na příští rok se spoustu lidí zklamalo a smutnilo,...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.