Na desku roku ve Vinyle aspirují Anki, Orient, Tamara a Tomáš Niesner

Dvanáctý ročník hudebních cen Vinyla zná své nominace. V kategorii Deska roku nominovala porota nahrávky česko-vietnamského rappera Ankiho, kytaristy Tomáše Niesnera, kapel Orient a Tamara. Čtyři nominované vzhledem ke shodnému počtu hlasů mají i další dvě kategorie. Na ocenění v kategorii Objev roku aspirují songwriterka Anna Vaverková, rapové duo Lobbyboy&saab900turbo, digitální písničkář Mat213 a elektronická producentka Tokyo Drift. Nominace na Počin roku za své loňské aktivity získal kolektiv Future Jiskří, festivaly Pop Messe a Transforma a vydavatelství Unizone za charitativní kompilaci 4UA. Slavnostní vyhlášení cen Vinyla proběhne 22. února 2023 v pražském Lucerna Music Baru, kde vystoupí hned čtveřice nominovaných, Anna Vaverková, Lobbyboy&saab900turbo, Tamara a Mat213.

NOMINACE 2022

DESKA ROKU

Anki – No More Drama
Orient – Redwood
Tamara – Anderson
Tomáš Niesner – Bečvou

OBJEV ROKU

Anna Vaverková
Lobbyboy&saab900turbo
Mat213
Tokyo Drift

POČIN ROKU

Aktivity Future Jiskří
Kompilace 4UA (Unizone)
Festival Pop Messe
Festival Transforma

Album No More Drama je oslavou rapového snu o cestě vzhůru. Anki, jenž na sebe už v roce 2020 poprvé výrazněji upozornil vietnamsky rapovaným albem Saigon Stories, do něj ale zaznamenal také své nikdy nekončící vnitřní boje související s nemožností úplně zapadnout. Tomáš Vondra a Lukáš Polák, kteří tvoří autorské jádro skupiny Orient (objev roku 2017), se na druhé desce Redwood vydali vstříc členitým artrockovým experimentům. Obyčejnou krásu každodennosti na svém odlehčeném debutu Anderson naopak zachycuje indierocková pětice Tamara. Kytarista Tomáš Niesner spojovaný s americkým primitivismem na albu Bečvou ve svých improvizacích doplněných syntezátory či terénními nahrávkami odkazuje na krajinu svého dětství postiženou environmentální katastrofou.„Každé z nominovaných alb je žánrově odlišné a vychází rovněž z odlišných východisek tvůrců. Anki Tran na své první česky rapované desce sleduje svůj vlastní dramatický příběh imigranta, Tomáš Niesner ve zvukovém deníku o Bečvě odkazuje k otravě řeky toxickými látkami. Zachytit krásu běžných, prchavých momentů se snaží Tamara, opačným směrem jdou Orient, kteří místo přímočarosti preferují spletitost ," říká jeden z koordinátorů Vinyly Pavel Uretšlégr.

O tvorbě Anny Vaverkové se dá hovořit jako o civilním elektronickém popu o (ne)obyčejných věcech v životě. Autorka na EP Roztomilá holka zpívá o stereotypech, úzkostech i hledání vlastní identity. V kategorii Objev roku jsou s projektem Lobbyboy&saab900turbo nominované rovněž Kateřina Konvalinová a Erika Velická. Jejich feministický rap nesmlouvavě střílí do všudypřítomného sexismu i nevlídné reality prekarizovaného života. Digitální písničkářství Matěje Čecha vystupujícího pod hlavičkou projektu Mat213 těží z poetiky postironické generace Z, v níž se mísí odkazy na počítačové hry s milostnými příběhy z MHD. Pavla Bastlová alias Tokio Drift si v loňském ročníku Vinyly odnesla ocenění v talentové soutěži Bastl Electronic Track. Na aktuálním EP Scorpio Season osobitě míchá zasněné písničkářství s futuristickými trapovými beaty.

Hyperpop po česku a ještě navíc s lidskoprávní nebo ekologickou agendou, takové je poslání kolektivu Future Jiskří a stejně pojmenované vydavatelské platformy, která je mezi nominovanými v kategorii Počin roku. Na kompilaci Future Jiskří vol. 1 se představili hlavní tahouni kolektivu, jako jsou Toyota Vangelis, DJ Litterbin, Nevinnost nebo Miss Petty. Výjimečná je ovšem také kompilace 4UA vydavatelství Unizone. Na tuto charitativní kompilaci přispělo devatenáct umělců a veškerý výtěžek byl rozdělen mezi organizace pomáhající potřebným na Ukrajině. Mezi nominovaný se objevily také dva festivaly, městský festival Pop Messe pořádaný v unikátních prostorách rozpadajícího se brněnského stadionu Za Lužánkami a Boby Centra a na elektronickou hudbu se zaměřující malý táborský festival Transforma.

„Kultura se v roce 2022 naplno vrátila do klubů i na festivaly, chování návštěvníků se však změnilo. Velké akce při pohledu zvenčí sice mohly vypadat úspěšně, ale vstupenky na ně se prodávaly tři roky. Na klubové scéně je patrný propad, na koncertech schází přibližně třetina návštěvníků oproti období před covidem. Zhoršená ekonomická situace se zatím nepropisuje do tvůrčích aktivit. Počet i kvalita loni vydaných desek je snad příslibem, že se návštěvníci do klubů vrátí," dodává za organizátory cen Vinyla Tomáš Grombíř s tím, že nadějí jsou i mladí producenti a producentky posílající své tracky v rámci aktuálně probíhající výzvy Bastl Electronic Track. Její uzávěrka je 31. ledna 2023. Do tohoto data mohou své práce v podobě textů, podcastů či jiných audiovizuálních forem posílat rovněž autoři a autorky ucházející se o Cenu Jany „Apačky" Grygarové za publicistiku.Profily nominovaných

DESKA ROKU

Anki – No More Drama
„Ze Sudet na Vinohrady," rapuje Anki Tran na své první české desce No More Drama, která ale není jen oslavou rapového snu o cestě vzhůru. Je také záznamem jeho vnitřních bojů, které nikdy nekončí a vyrovnávání se s nemožností úplně zapadnout. Vietnamsky rapovaná deska Saigon Stories z roku 2020 slavila nečekaný úspěch mezi expaty, nicméně na No More Drama se Anki rozhodl pro češtinu a vypráví zde příběhy, s nimiž se lze ztotožnit a je jedno, jestli jste vyrůstali v Chebu nebo v centru Prahy. Vyšlo vlastním nákladem autora.

Orient – Redwood
Od elektroniky ke kytarám a od přímočarosti k spletitosti. Tomáš Vondra a Lukáš Polák, kteří tvoří autorské jádro skupiny Orient, neradi postávají na jednom místě a potvrzují to i na své druhé desce. Držitelé Vinyly za objev roku 2017 se na albu Redwood vydali vstříc artrockovým experimentům, v nichž zazní i dechy nebo stařičké syntezátory. Redwood srší energií a dynamikou a přímo volá ke koncertnímu zážitku sdílené hudební extáze. Vyšlo na Kabinet Records.

Tamara – Anderson
Silou kamarádství proti nevlídnému světu, písně jako stavební kameny utopie, kam se dá utéct. Písně pražské pětice Tamara evokují prosluněný prázdninový den, kdy jdou starosti stranou, pod povrchem se ale skrývá víc, než se zdá. Krása každodennosti a zachycení prchavých momentů, obyčejnosti, ale ne banality. Indierocková kapela Tamara debutovala singly v létě 2020, k debutové desce došli o dva roky později a natočili si ji sami. Nálepku „girl power sentimental punk" berte s nadsázkou, ale obsahuje i špetku pravdy. Vyšlo vlastním nákladem kapely.Tomáš Niesner – Bečvou
V Brně usazený kytarista Tomáš Niener je spojovaný s americkým primitivismem a společnými deskami s Jakubem Šimanským. Album Bečvou ho ale představuje v trochu jiné roli – kytarové improvizace doplňují syntezátory či terénní nahrávky a místo romantizovaného divokého západu kompozice zachycují krajinu jeho dětství stiženou environmentální katastrofou. Řeku Bečva, u níž Niesner v Přerově vyrůstal, otrávily v roce 2020 toxické látky a zvukový deník z cesty podél jejího toku je tak nutně i zachycením environmentálního žalu.OBJEV ROKU

Anna Vaverková
Civilní elektronický pop o (ne)obyčejných věcech v životě. V devatenácti Anna Vaverková odjela z Prahy studovat do Berlína, kde se stala členkou indiepopové skupiny The Flavians, s níž si zahrála i na festivalu Glastonbury. K češtině se vrátila ve svém sólovém projektu, který je intimnější, ale nezapomíná ani na chytlavost. Na EPčku Roztomilá holka zpívá Anna Vaverková o stereotypech, úzkostech i hledání vlastní identity ve světě, který by nás měl nejraději co nejjednodušší.

Lobbyboy&saab900turbo
Kateřina Konvalinová a Erika Velická a jejich feministický rap, který nesmlouvavě střílí do všudypřítomného sexismu i nevlídné reality prekarizovaného života. Více než k domácí rapové scéně ale mají Lobbyboy&saab900turbo blízko k punku a světu výtvarného umění. Debutovaly v roce 2019, o rok později vydaly EPčko Z lásky, výrazně ale o sobě daly vědět až čtyřskladbovou kolekcí Macocha z ledna 2022.Mat213
Matěj Čech aka Mat213 vystřelil v roce 2022 díky svéráznému diy popu, který nemá problém ve vteřině přepínat mezi absolutní upřímností a sebeztrapňujícím humorem. Jeho digitální písničkářství těží z poetiky postironické generace Z, v níž se mísí odkazy na počítačové hry s milostnými příběhy z MHD. Debutoval na YouTube v roce 2020, od té doby vydal nespočet na koleně natočených alb a EPček, z nichž zatím největší úspěch slavilo SS/22 EP s letním hitem 7teen.

Tokyo Drift
Rychlá auta a nevyléčitelná melancholie. V únoru 2022 si Pavla Bastlová alias Tokyo Drift odnesla cenu za vítězství v talentové soutěži Bastl Electronic Track, o rok později se už uchází o Vinylu za objev roku. Producentka a zpěvačka stihla spolupráci s Toyotou Vangelisem, objevila se na kompilaci Future Jiskří Vol. 1 a hlavně koncem roku vydala EPčko Scorpio Season, na němž osobitým způsobem míchá zasněné písničkářství s futuristickými trapovými beaty.POČIN ROKU

Aktivity Future Jiskří
Hyperpop po česku a ještě navíc s lidskoprávní nebo ekologickou agendou. Kolektiv Future Jiskří a stejně pojmenovaná vydavatelská platforma vznikli s úkolem vrátit do domácí klubové scény excentrická popová potěšení, ale také přemýšlet o budoucnosti, kterou – zdá se – pomalu začínáme ztrácet. Všechno odstartoval v létě 2021 večírek na Stalinu, o rok později se platforma inaugurovala kompilací Future Jiskří vol. 1, kde se představili hlavní tahouni kolektivu, jako jsou Toyota Vangelis, DJ Litterbin, Nevinnost nebo Miss Petty. Budoucnost je zářivá.

Kompilace 4UA (Unizone)
Začátek zločinné ruské invaze do sousední Ukrajiny doprovázel na konci února vztek i pocity beznaděje, zároveň se ale zvedla bezprecedentní vlna solidarity, k níž se připojila i hudební scéna. Pražský label Unizone bezprostředně po začátku války rozeslal výzvu spřáteleným hudebníkům a hudebnicím z klubové a experimentální scény a následně na začátku března z jejich nových či nezveřejněných tracků sestavil charitativní kompilaci 4UA. Přispělo na ni devatenáct českých či v Čechách usazených umělců a umělkyň, mezi nimi třeba Oliver Torr, Ursula Sereghy, Dmitrievna, Aid Kid nebo Exhausted Modern. Veškerý výtěžek z této benefiční kompilace byl rozdělen mezi organizace pomáhající potřebným na Ukrajině.

Festival Pop Messe
Brnu roky chyběl velký festival současné alternativní hudby a Pop Messe se konečně podařilo takovou akci udělat. Po nultém „covidovém" ročníku, který proběhl jen online, a premiéře následující léto se Pop Messe poslední červencový víkend roku 2022 definitivně etablovalo mezi největší a nejprogresivnější akce domácí festivalové sezóny. Odvážná dramaturgie přivezla do Brna aktuální hvězdy napříč žánry od Skepty a The Bug přes Ic3Peak až po Kae Tempest. Nechyběly samozřejmě ani nejlepší domácí kapely. K úspěchu akce přispěly nepochybně i neobvyklé lokace – rozpadající se stadion Za Lužánkami i bizarní devadesátkové prostory Boby Centra.Festival Transforma
Jsou obří letní festivaly, pak ty menší i ty úplně nejmenší, ale jsou také akce jako táborská Transforma. S vypilovanou dramaturgií a postavené na silném smyslu pro komunitu i genius loci města. Transforma se v jižních Čechách koná od roku 2016 a soustředí se převážně na různé podoby současné elektronické hudby. Spíše než aby vozila zavedená zahraniční jména, snaží se objevovat nové domácí talenty a propojovat hudbu s dalšími kulturními aktivitami, jako jsou výstavy, divadla, přednášky či čtení. Transformě se také daří prolnout s geniem loci táborské Cesty, starého mlýna s bohatou tradicí alternativní kultury.O Vinyle

Cenu inicioval a produkčně zajišťuje spolek Vinyla, zastoupený Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V posledním ročníku 2021 kritici za Desku roku kritici zvolili album Fragility of Context od elektronického producenta Olivera Torra. Objevem roku byla experimentátorka Ursula Sereghy a ocenění Počin roku za své aktivity získal promotérský kolektiv Heartnoize Promotion. Cenu Jany „Apačky" Grygarové za publicistiku si odnesla redaktorka časopisu Full Moon Maria Pyatkina. V rámci loni poprvé vyhlášené výzvy Bastl Electronic Track pro mladé producenty a producentky do 25 let porota vybrala Johannese Tröstlera a Pavla Bastlovou.
Foto: Julie Hrnčířová, archiv
GALERIE

Související obsah:

» Vinyla míří také na hudební publicisty*ky a elektronické producenty*ky   (Karel Souček, 15. 11. 2022)
» O držitelích prestižních cen Vinyla se rozhodne v Brně   (Karel Souček, 07. 01. 2014)
» Vinyla není jen o hudebních cenách   (Karel Souček, 14. 09. 2021)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu
15.04.

Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu

Pražský Palác Akropolis bude již tuto středu 17. dubna dějištěm křtu nového alba zpěvačky a skladatelky Báry...


Novo Amor bude mít v Čechách premiéru
15.04.

Novo Amor bude mít v Čechách premiéru

Velkou dávku snů, lásky a touhy naservíruje na svém premiérovém vystoupení v České republice...


Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené
15.04.

Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené

Krátce po koncertě Evergreen Terrace na festivalu Brutal Assault jsem strávil příjemnou a neformální půl hodinku s celou...


Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma
14.04.

Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu....


Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku
14.04.

Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku

Alternativní rockeři The Mysterines vydali první desku před dvěma lety a tehdy taky vystoupili poprvé v Praze....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru