Mekyho vánoční symfonie
Vánočním
Symphonic Tour 2017 navázal Miro Žbirka na úspěšné
Symphonic Tour před šesti lety a potěšil jím
města, na která se minule nedostalo - Brno, Plzeň, Bratislavu a
Pardubice. Vyslyšel tak prosby svých fanoušků a ti se mu bohatě
odměnili. Alespoň v pátek 15. prosince v Pardubicích, kde bylo vyprodáno až po
střechu arény. Žbirka si navíc přivezl speciální hosty - vedle
zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů a skupiny Magnet, jež ho
doprovázely, také zpěvačku Lenku Filipovou, houslistu Jaroslava
Svěceného, zpěvačku Martu a dětský sbor. Zazněly přitom
osvědčené Žbirkovy hity, Vivaldiho hudba a Beatles, kteří jsou
Mekyho celoživotní láskou.
Vivaldiho nadčasovost poprvé připomněla při hře na klasickou kytaru Lenka Filipová. Ještě působivěji pak ve dvou úryvcích ze slavného Čtvera ročních období houslový virtuos Jaroslav Svěcený, který si počínal natolik přesvědčivě, až z toho běhal mráz po zádech. Jako by s Vivaldim srostl v rockové monstrum. Rozdával při svém zaujetí pro hru hrozivé pohledy na všechny strany a jeho výkon byl excelentní. Škoda, že nedostal více prostoru.
.jpg)
Žbirka se nakonec ke Svěcenému připojil v legendární písni Yesterday a byla to další hudební lahůdka opentlená Svěceného vlastní interpretací této nesmrtelné melodie. Došlo však i na další hity Beatles. Hey Jude nebo All You Need Is Love si však zasloužily mnohem mohutnější hlasový doprovod, který by je více přiblížil originálu Beatlů. Naštěstí se přidal v závěrečné Lennonově vánoční skladbě Happy Xmas (War Is Over) Dětský sbor Brno, který předchozí dojem napravil.
Přirozeně největší pozornosti se dostávalo Žbirkovým písním ve známé úpravě z jeho Symphonic Alba (2011). Žbirkovým hitům přitom symfonické provedení sluší. Otevírají před posluchači zcela nové hudební obzory, a když je třeba, hladí po duši. I proto si zpěvák několikrát po sobě zasloužil potlesk ve stoje stejně jako zlínská filharmonie pod vedením Adriana Kokoše, která má se současnými interprety vcelku bohaté zkušenosti (Sabaton, Marta Jandová, Vašek Noid Bárta a mnozí další).
Malou vadou na kráse byl jen matný výkon doprovodné skupiny, která na rozdíl od Kapely Hrůzy, jež Mekyho doprovázela před šesti lety, zaostávala za očekáváním. Naštěstí byl Žbirka vtipný. Ukázal se i ve velmi dobré hlasové kondici. Když k tomu ještě připočteme vkusnou sváteční videoprojekci, byla atmosféra večera okouzlující. Přesně taková, jakou fanoušci od vánočního koncertu očekávají.
Autor textu: Roman "News" Zahrádka
Autor fotografií: Jaromír "Zajda" Zajíček, více fotografií na www.FotoZajda.cz
Související obsah:
» Spojení Žbirky, Svěceného a symfonického orchestru slibuje nevšední zážitky (Karel Souček, 06. 04. 2017)» Miro Žbirka si užil nečekanou oslavu a zítra vyráží na Vánoční tour (Karel Souček, 08. 12. 2017)
» Miro Žbirka se chystá na velkolepé turné (Patricie Hochmannová, 03. 01. 2016)
» Miro Žbirka po sobě pojmenoval album, kterým se vyšvihl mezi světovou třídu (Petr Škrabánek, 19. 05. 2016)
» Miro Žbirka složil titulní píseň k filmu Fair Play (Karel Souček, 30. 01. 2014)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Pátý den: Poslední velká party a pomalé loučení se Szigetem
Pátý den už měl trochu jinou atmosféru. Bylo znát, že festival se pomalu blíží ke konci a největší hvězdy...
Čtvrtý den: Když Sziget ukázal, že největší show nemusí být jen o hudbě
Čtvrtý den Szigetu přinesl na Main Stage několik naprosto rozdílných podob hudebního vystoupení. Od sebevědomé...
Holešovický Areál 7 nás vzal na výlet do minulosti
Kapela OMD vznikla v Anglii v roce, kdy jsem se narodila. Jejich hit Enola Gay z roku 1980 znal ve své...
JILUKA: japonská visual kei metalová smršť ovládne Distrikt
Japonská kapela JILUKA patří k výrazným představitelům současného visual kei metalu. Formace vznikla v roce...
Mladá energie a víkendový chaos – Feng míří do Prahy
Britský rapper Feng vystoupí 11. září v pražském klubu Roxy, kde představí svou tvorbu plnou mladistvé...
» zobrazit více...
RECENZE
» Album Montáž 1996 – 2014 přináší...
» Stones nestárnou, na Foreign Tongues se předvádí...
» Wow! Muse míří ke hvězdám
» Tichý architekt aneb když australský prog,...
» Magické, uhrančivé, hypnotické. Takové...
» Jinany – Ptáci a Draci: EPčko, se kterým...
» zobrazit více...
Glam metalový a hard rockový kytarista Adam Bomb v rámci Livedream Tour vystoupil v Modré Vopici
Adam Bomb odehraje klidně přes 200 koncertů ročně, často i v menších...
JILUKA: japonská visual kei metalová smršť ovládne Distrikt
Japonská kapela JILUKA patří k výrazným představitelům současného...
Pátý den: Poslední velká party a pomalé loučení se Szigetem
Pátý den už měl trochu jinou atmosféru. Bylo znát, že festival se pomalu...
Druhý den Pop Messe představil několik tváří současné alternativní hudby
Druhý den Pop Messe pokračoval v tom, co festival umí velmi dobře – stavět...
„Traband byl splněný sen, ze kterého jsem se probudil,“ říká Jarda Svoboda.
Album Traband - Montáž 1996–2014 připomíná dvacet let jedné výjimečné...
Letní atmosféra nekončí, do pražského Bike Jesus míří New Constellations
Září už je za rohem a s ním zase začínají ožívat pražské kluby....
Druhá tráva se singlem Rebeka vrací ke svým kořenům
Rebeka je název nového singlu kapely Druhá tráva. Jedna z nejenergičtějších skladeb...
Vstupenky na Veveří vyhrály Lucie a Gabriela
Putovní festival Hrady CZ pokračuje o tomto víkendu na Veveří. V naší...
Moravská hudební spodina ovládla Melodku. The Scrambles lákali na debut, CHLEB!K rozdával chlebíčky a Rocket Bunny uzavřeli večer punkrockovou jistotou
Poslední červencový večer se na brněnské Melodce setkaly tři kapely...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #37: Letní hity
Dnes se zaměříme na fenomén letních hitů a pokusíme se zjistit, co vlastně...
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Hollywoodské hvězdy zazářily v brněnském Sonu
KLIP: Rybičky 48 natočily nový
FESTIVAL:





















