Miro Žbirka po sobě pojmenoval album, kterým se vyšvihl mezi světovou třídu
Recenze alba : Miro
Miroslav Žbirka jakoby si skromně počkal na ten správný čas a pro tentokrát zamířil se svými nápady rovnou do slovutného studia Abbey Road. Ke spolupráci přizval slavného textaře Petea Browna a o produkci desky se postaral Rob Cass. Takovýto tandem nejen že sliboval ale i uskutečnil ze Žbirkových vyzrálých nápadů velmi kultivované album světové úrovně. Protože však hlavní protagonista nechtěl zůstat jaksi nevěrný své domácí scéně, vytvořil ještě druhý disk kde nalezneme osm písní nazpívaných slovensky.
Cesta do Abbey Road s lehkostí Žbirkovi vlastní
Ačkoliv slovenská část hudebně nezaostává, zůstává jakýmsi milým dovětkem. Při poslechu té anglické místy až tuhne krev v žilách, jak dokáže být Žbirka světový. Ne, že by to bylo kdovíjaké překvapení. Vźdyť on se náklonností k beatlesovskému stylu muziky nikdy netajil. Vždy se ho však pouze uctivě dotýkal. Tentokrát však jeho kroky vedly do studií v Abbey Road neomylně. Od prvního poslechu, ať už se týká kterékoliv písně, je znát, že tady se děje něco vyjímečného. Technická dokonalost čiší z každého okamžiku a správný lidský přístup podtrhuje umělcovy schopnosti a dohromady mu dávají vyniknout, jak se patří.
Písně charakterizuje především lehkost, se kterou plynou a samozřejmost Žbirkova projevu, kterému lze za každých okolností věřit. Ač velmi kultivované, přesto většinou nepostrádají celkem výraznou dynamiku. Takto se prezentují např. Followin Rain, Alive, Girl In The Middle, Let Me Down Real Slow nebo That Thing Inside. Přesto je právě na nich vidět odlišný přístup skladatele. První jmenovaná je výrazně poznamenaná elektrickou kytarou a tím se pasovala pomalu až na stadion a Alive rozhoupává dýmem prošpikovaný klub kdesi v podzemí. V Girl In The Middle je znát typický sound který by se dal charakterizovat, jako Žbirkova kytara.
Lehce, přirozeně a nezáludně, Mekky hraje prostě Fair Play
Právě použití a zvuk nástrojů zůstává charakteristický v kontextu, jaký známe u Mira Žbirky po léta. Album pak okořeňuje celkem výrazně elektrická kytara zmíněná ve Folloving Rain. Ta často vstupuje z nenadání decentně, ale ostře a dokazuje velmi profesionální práci při produkci. Pochutnáním v tomto směru je All My Days. Podobně je zapracováno na klavírní naléhavé Just You. Zvonivé sólo přejde v táhlé ostré a stejný zvuk z ničeho nic píseň nakonec uzavře. V Let Me Down Real Slow si dokonce pochutná i rockový fanoušek.
I když je těžké některé písně z Mira vyzdvihovat nad jiné, jistě si zvýšenou pozornost zaslouží např. The Muse. Jedná se o velice silný kousek, který překvapí duetem s Jessicou Bennett. Také zmíněná All My Days, byť založená na jednoduché rytmice, sbírá zaslouženou pozornost. Snad nejoriginálnější kouzlo však vzbuzuje Alive. V ní Žbirka neuvěřitelně kombinuje klubovou atmosféru s jakýmisi retro klávesovými zvuky. Fair Play je písní ke stejnojmennému filmu o dopingu ve sportu a nachází se i na druhé desce ve slovenštině. Také The Muse / Nádej (Iba ty) si lze pustit nazpívanou slovensky, ovšem zde si musí Žbirka vystačit se zpěvem sám. V Přišla z Londýna / Girl In The Middle zase najdeme kombinaci obou jazyků. Druhá deska tak přirozeně dokresluje a probarvuje tu první.
Není mnoho českých či slovenských umělců, kteří by si mohli dovolit natočit album v angličtině s takovou samozřejmostí, jako Mekky Žbirka. Jeho fascinace jistou anglickou kulturou je obecně známá. Žbirka se jí svojí tvorbou vždy jen uctivě dotýkal. Deskou Miro se však do ní ponořil naplno. Jakoby chtěl říct: ,,Teď je ten správný čas." Proto ta deska zní absolutně přirozeně. Patnáct písní nemá slabých článků a souznění interpreta a skladatele v jedné osobě a producentské činnosti ve vyjímečném studiu zde jasně ukazuje svoji sílu. Zaplatit si nahrávání v takovém svatostáku si může dovolit leckdo, ale pro mnohé to může být zbytečné vyhození peněz. Přítomnost Mekkyho Žbirky ve studiu na Abbey Road však dává velký smysl.
- Meky - Best of Miro Žbirka (2020)
Meky aneb Best Of Miro Žbirka: 40 let nakažlivého (nejen) slovenského beatle-beatu
„Byl to svým způsobem jedinečný čas, myslím dobu jalových let konce 80. let, když jsem chodil...
Související obsah:
» Žbirka si v Abbey Road lebedí. Výsledkem je album Miro. (Karel Souček, 02. 09. 2015)» Žbirka přivezl svůj nový singl přímo z Abbey Road (Joe Stramr, 19. 09. 2012)
» Žbirkovi fanoušci vybrali nejpřitažlivější píseň alba Miro (Karel Souček, 10. 04. 2016)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Sobotní večer v Brně ovládla malá tour s velkým potenciálem
Autorkou textu: Anna Stoklásková. Autorkou fotografií: Alice S.. Fotografie pořízeny na koncertě v pražském...
Skupina Tři Sestry vydává desku a společně s Trautenberkem vyjedou na tour
Skupiny Tři Sestry a Trautenberk vyjedou 7. listopadu na společné tour. Půjde o show k oslavě 40. narozenin vzniku...
Metronome Prague oznamuje další hvězdy
Line-up Metronome Prague 2026 začíná dostávat konkrétní, mimořádně atraktivní obrysy. K prvním ohlášeným...
Wombo: Indie rock z Louisville míří do Café V lese
Po vystoupeních po boku kapel The Breeders, DEHD a Deeper se Wombo nyní chystá na headline show 21.11.2025 v Café...
Děti devadesátek Steven’s vydávají novinku 90’s Kid
90’s Kid je název druhého studiového alba šestičlenné kapely Steven’s z Karlovarska. Nahrávka...
» zobrazit více...
RECENZE
» Atmosférické Nanebevstoupení umí Paradise...
» Poslední rozkaz od W.A.S.P. slaví bezbožných...
» Výmluvy došly, Vasilův Rubáš natočil...
» Dýňoví power metaloví bozi Helloween...
» Sains et Saufs: silně vyzrálá ZAZ na novince...
» Čtvrtá italská „mše“ se mistrně...
» zobrazit více...
Oslniví MYDY v Lucerna Music Baru
O tom, že kapela MYDY nedávno vydala nové EP Oops & Downs, jsme už psali...
Wombo: Indie rock z Louisville míří do Café V lese
Po vystoupeních po boku kapel The Breeders, DEHD a Deeper se Wombo nyní chystá...
Sobotní večer v Brně ovládla malá tour s velkým potenciálem
Autorkou textu: Anna Stoklásková. Autorkou fotografií: Alice S.. Fotografie...
Metronome Prague oznamuje další hvězdy
Line-up Metronome Prague 2026 začíná dostávat konkrétní, mimořádně...
Textures: Nemyslím si, že ještě někdy pojedeme hrát do Spojených států
Před koncertem holandských Textures na festivalu Brutal Assault jsem si popovídal...
Podzimní melancholie? Pojďme si připomenout největší letní elektro pecky
Polovina října je za námi, léto a dny plné slunečních paprsků...
Na novém albu Rada starších radí Mutantům Kato, Sifon i Cais
Rada starších je název nového alba dvojice Mutanti hledaj východisko....
Na Veveří se mohou těšit Nela a Pavla
Putovní festival Hrady CZ pokračuje o víkendu na Veveří. V naší soutěži jste...
Nové album Island Mint s názvem Slun je venku
Nové album kapely Island Mint s názvem Slun je venku a kapela ho pokřtí...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Hudební knihovna
REPORTÁŽ:
KLIP: Elán přichází s novým singlem a míří do Edenu
NAŽIVO: Machine Gun Kelly míří s novým albem do Prahy



















