Marty Friedman dokáže orientálním motivům vdechnout originální náboj

Recenze alba : Tokyo Jukebox 3

Interpret: Friedman Marty
Celkový čas: 00:53:01
Vydavatel: AVEX TRAX
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Americký kytarista Marty Friedman už dávno vystoupil ze stínu nejslavnější sestavy legendárních Megadeth. Minimálně hned poté, co z kapely v roce 2000 odešel a o tři roky později se natrvalo usadil v zemi výcházejícího slunce, aby se mohl dál hudebně rozvíjet. A to se mu skutečně podařilo.  

Nejenže má v Japonsku vlastní televizní show, ale je tu považován přinejmenším za kytarového boha. I díky tomu mohl obléct už potřetí do unikátních aranží japonskou hudbu, která je díky slušivému rockovému a heavymetalovému kabátu stravitelnější i pro zbytek světa, o to víc ale populárnější v Martyho japonském koncertním repertoáru.  



Trilogie alb Tokyo Jukebox (2009), Tokyo Jukebox 2 (2011) a Tokyo Jukebox 3 mu navíc otevírá dveře do tamních nahrávacích studií a přitahuje stále více fanoušků. O slávu Friedmanovi ale nikdo nešlo. Na prvním místě bylo pro něho pokaždé poctivé kytarové řemeslo. A jeho otisk najdeme i na této novince, byť se může leckomu zdát trochu exotická. Zahoďme však předsudky a ponořme se raději do poslechu dvanácti nových kompozic včetně nazpívaného singlu The Perfect World s vokalistkou Alfakyun, který jako jediný napsal Marty Friedman.  

Vše ostatní jsou covery. Teprve potom lze zjistit, o jak precizní aranžérskou práci jde. Může se totiž směle rovnat s kteroukoli nahrávkou ostatních kytarových velikánů, aniž poznáme, odkud skladby pochází. A když, tak jen v nepatrných náznacích. Ale co víc, z desky dýchá optimismus a srší nápady. Dokonce jí neschází hity. Slovy Márdiho z Vypsané fiXy je na ní zkrátka "brutální všechno".  



Nevěříte? Pak si pusťte takové kousky jako Gurenge, Kaze Ga Fuiteiru nebo Sazanka a uslyšíte vydatný vodopád melodií, tryskající z naprosto odlišné kultury. A právě v tom je hudba geniální, že umí spojovat národy. Marty navíc dokáže orientální motivy zužitkovat a vdechnout jim originální náboj. A k tomu je zapotřebí víc než hbité prsty. Možná i proto je Friedman pro Japonce něco jako bůh.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Na desce Wall Of Sound se děje doslova boží dopuštění

Na desce Wall Of Sound se děje doslova boží dopuštění

Bývalý kytarista nejslavnější sestavy legendárních Megadeth Marty Friedman žije už nějaký...




ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Signs of the Swarm: Tohle je ta nejnaštvanější forma kapely vůbec
18.05.

Signs of the Swarm: Tohle je ta nejnaštvanější forma kapely vůbec

Během večera narozeninového nedělního dne 30. ročníku festivalu Rock for People jsem si popovídal s dobře naladěnou...


Magický večer a dvojitý křest na Cargo Galery
18.05.

Magický večer a dvojitý křest na Cargo Galery

V sobotu 16. května hostila pražská Cargo Gallery další z výrazných jarních koncertních večerů. České kapely...


Kouřící Králík praskal ve švech a lokální scéna ukázala, že má co říct
17.05.

Kouřící Králík praskal ve švech a lokální scéna ukázala, že má co říct

V baru U Kouřícího Králíka v Brně se děly věci! Nabídl večer, který měl všechno, co od malého klubového...


Co si nenechat ujít na festivalu Rock for People?
17.05.

Co si nenechat ujít na festivalu Rock for People?

Festival Rock for People 2026 každoročně nabízí obrovské množství interpretů napříč žánry a orientace v programu...


Skillet rozproudili Forum Karlín
16.05.

Skillet rozproudili Forum Karlín

Dne 9. května 2026 se ve Foru Karlín odehrála nezapomenutelná hudební událost, která přilákala množství fanoušků...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Megadeth
06.05.

Megadeth

» Megadeth

Megadeth je eponymní sedmnácté studiové album thrashmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

PODCAST TŘI DECI
Tři Deci #30: Výroční akce
09.05.

Tři Deci #30: Výroční akce

Dnešní narozeninovou epizodou slavíme rok existence podcastu Tři Deci, a tak si budeme...