Letní kapela zahraje na benefičních koncertech pro Jeseníky

V tvorbě Letní kapely nebo jejího frontmana Jaromíra Švejdíka aka Jaromíra 99 (mj. Priessnitz, Umakart, Kafka Band) jsou odkazy na rodné Jesenicko jedním z častých motivů. Platí to i v případě loňského alba Jako pes, které vyšlo jen pár týdnů po ničivých povodních, jež nejvíce zasáhly právě kraj hlubokých lesů, hustých mlh a silných lidských příběhů. Ač se s pozvolna nastupujícím jarem může podzimní řádění živlů zdát jako cosi hodně vzdáleného, každodenní boj s následky povodní je stále aktuální. Upozornit na to a zároveň efektivně pomoci chce i Letní kapela!   

Konkrétně se tak stane sérií čtyř benefičních koncertů na podporu veřejné sbírky projektu Jeseníky/Rychleby LOVE nadačního fondu maléDivy, které se odehrají 25. 3. v Praze v Café V lese, 26. 3. v olomouckém Muzeu umění, 27. 3. v Brně na Flédě a 24. 5. v rámci komponovaného literárně-hudebního dne v Tančírně v Račím údolí!  



„Před půlrokem, když v Rychlebech začalo pršet, jsem na chalupě zrovna poslouchal první náslechy Letní kapely z naší druhé studiové desky Jako pes. Mám rád déšť za okny a oheň v kamnech. Barák je na kopci, tak co se může stát? Ale pak přestala téct voda, nešel proud a začaly docházet baterky v mobilu a venku pršelo a pršelo... Ráno jsem šel dolů do vesnice obhlídnout situaci. Místo silnice byla řeka, sousedům jsem mohl jen zamávat do oken zpola zatopených domů. Déšť ustával a zdálo se, že řeka opadává. Tak jsem popadl kolo a zajel si do večerky koupit vodu. Měli už jen Vincentku. Když jsem se vrátil domů, na prahu jsem našel balík balené vody. Vrtalo mi hlavou, kdo mi ho tam nechal. Až později jsem zjistil, že to byli místní hasiči. Venku se zase rozpršelo, tak jsem si uvařil na kamnech kafe a říkal si, zatím dobrý. A přišla druhá vlna...," vzpomíná Jaromír Švejdík na loňské září, kdy se mnoha lidem obrátil život naruby prakticky ze dne na den a velká většina z nich se s následky potýká dosud.   

Právě s cílem transparentní pomoci konkrétním lidem vznikl z iniciativy bubeníka kapely Zdeňka „Regála" Jurčíka benefiční projekt Jeseníky/Rychleby LOVE přidružený k nadačnímu fondu maléDivy, na který poputuje i výtěžek z plánovaných koncertů. „Postižení u nás mají nastavené rozumné cílové částky a prozatím se nám podařilo vybrat 20 až 50 %. I po půlroce, kdy místní lidé neustále a s vypětím všech sil bojují o návrat do svých domovů, je tak pomoc neustále potřeba a jakýkoli finanční dar je navíc i velkou psychickou vzpruhou v té vší únavě, vyčerpání a často i zoufalství,” říká Jurčík.   

Více o samotném fondu, projektu i lidech, kterým pomáhá, a o jejich osudech se bude možné dozvědět na jednotlivých koncertech. Celá série benefičních akcí pak vyvrcholí v sobotu 24. května v Tančírně v Račím údolí. Odpoledne zde bude patřit besedám s předními českými spisovatelkami a spisovateli. Bez nároku na honorář vystoupí Marie Hajdová, Alice Horáčková, Leoš Kyša, Jan Novák, Markéta Pilátová a Kateřina Tučková. V prostorách přilehlé bývalé konírny se souběžně uskuteční workshop pro děti s Markétou Pilátovou a literární program vyvrcholí vernisáží výstavy ilustrací Jaromíra 99 z knihy povídek Sudety: Ztracený ráj, která bude na místě k prodeji. Večer pak bude patřit koncertu Letní kapely.  



„Někdy je i malý dar velkým darem a někdy je dobré laskavost oplatit. Jesenické a rychlebské obce si lížou rány dodnes, proto jsme se s Letní kapelou rozhodli zahrát pár benefičních koncertů na připomínku těchto událostí a trochu pomoct," dodává Jaromír Švejdík
Foto: Václav Jirásek
GALERIE



ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Akustická elektronika v pohybu: GoGo Penguin rozezní brněnské Sono
12.04.

Akustická elektronika v pohybu: GoGo Penguin rozezní brněnské Sono

Jedna z nejrespektovanějších britských instrumentálních kapel současnosti GoGo Penguin dorazí 28. dubna do Sono Centrum...


Chinaski zvou novým singlem Selhání na Open air léto 2026
12.04.

Chinaski zvou novým singlem Selhání na Open air léto 2026

Kapela Chinaski aktuálně finišuje s přípravami na svoje historicky největší letní turné s příznačným...


Kvintetová senzace rozezněla Prahu
12.04.

Kvintetová senzace rozezněla Prahu

Autorkou článku je Marcela Křížová. Autorem fotografií je Čestmír Jíra / Bestsport. Pentatonix. A-capella...


Moře dní vydávají singl Alžběto z chystaného alba Barevná továrna
12.04.

Moře dní vydávají singl Alžběto z chystaného alba Barevná továrna

Alžběto je nový singl ostravské kapely Moře dní. Melodická, postupně rozkvétající píseň zachycuje moment...


Tajemný svět Orientu na jeden večer ovládl Prahu
12.04.

Tajemný svět Orientu na jeden večer ovládl Prahu

V sobotu 11. dubna se pražské Rock Café proměnilo v místo, kde se snoubila exotika s progresivním metalem....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
(((((ultraSOUND))))))+
04.04.

(((((ultraSOUND))))))+

» The Neighbourhood

Páté studiové album kapely americké alternativně rockové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

PODCAST TŘI DECI
Tři Deci #28: České remaky
11.04.

Tři Deci #28: České remaky

Dnes se vrátíme do minulosti a budeme si povídat o českých a československých...