Kosmičtí Starset přistáli v Praze, aby představili svou vizi postapokalyptické budoucnosti

Nové konceptuální album přivezli v úterý do pražského Lucerna Music Baru jedineční Starset. Americká kapela se k nám vrátila téměř přesně po třech letech od české premiéry v Rock Café, které tehdy praskalo ve švech. A vyprodáno bylo i tentokrát.

Hudba málokteré kapely se váže k tak rozsáhlému příběhu, jako songy Starset. Jejich videoklipy vyprávějí o jiných planetách, vesmíru a nepříliš vzdálené budoucnosti, v níž lidé žijí nesvobodně a podléhají umělé inteligenci. V roce 2016 kapela zpracovala námět do knihy, k níž později přibyl i komiks.

Předkapely často narážejí na neúčast a nezájem diváků, to ale nebyl případ švédských rockerů Smash Into Pieces, tematicky podobným Starset. Energická kapela s chytlavými refrény funguje od roku 2008 a do Prahy se podívala už potřetí. Trojice hudebníků a jejich bubeník se svítící maskou a kápí, známý jen jako The Apocalypse DJ, měla plnou pozornost nacpaného sálu už od nástupu na podium (při němž bubeník přítomné trochu vyděsil, když na kraji podia zakopl a upadl). S jejich tvorbou byli fanoušci Starset zřejmě dobře obeznámeni, jelikož zpívali a tančili jako by už dorazil headliner a na vyzvání rozzářili sál telefony. Písně Big Bang, Let Me Be Your Superhero či Running Away From Home sklidily zasloužené ovace.


Ani Starset samozřejmě nemohli dorazit bez kostýmů, které byly tradičně dva. Koncert zahajovala kapela oděná v rozervaných oblecích rebelů, kteří v dystopickém světě Starset žijí mimo společnost a bojují proti nastolenému režimu. Nechyběly ani barvy měnící světelné čipy – ty v posledním albu Horizons simulují dokonalou virtuální realitu, které lidstvo nadobro propadlo, a kontrolují jejich každodenní život. Atmosféru koncertu doplňovalo velké zářící logo umístěné před stupínek s bicími, rotující reflektory na podiu a efektní dým sršící z podlahy přímo pod hudebníky. Obrazovku na stěně za podiem kapela šikovně využila k vysílání videoklipy inspirovaných doprovodných animací a videí, promítání textů a živých záběrů kapely.

Skupinu na podiu doplňovaly spoře oděné cellistky a houslistky, které dodávaly elektronickému metalu jedinečný zvuk Starset. Kdo naopak chyběl byl basák Ron DeChant, který kvůli zranění ruky musel zůstat v backstagi.


Prostor byl dán hlavně albu Horizons, z něhož zazněly songy Icarus, Devolution, Infected, The Breach a Earthrise. Nezapomnělo se samozřejmě ani na nejslavnější singly. Stěžejní Carnivore, It Has Begun, tvrdé Manifest a přídavková My Demons vyvolaly u fanoušků největší nadšení, vrcholným okamžikem bylo bubnování do obřích bubnů na podiu nebo mávání vlajkami při populární Trials. V polovině setu pak nastala pětiminutová pauza, při níž byla divákům vysílána upoutávka na čipy BMI. Po přestávce se kytarista Brock Richards a bubeník Adam Gilbert vrátili v plné kosmické zbroji, tedy barevně svítícím skafandru, který ke koncertům Starset neodmyslitelně patří.

Fanoušci celý večer doprovázeli zpěvem a tancem, i když v porovnání s posledním vystoupením Starset bylo jejich přijetí o poznání klidnější (nepočítáme-li divokou přetahovanou o Dustinovy odhozené brýle), a nedošlo ani k vytvoření mosh pitu. Ani kapela samotná nepředvedla tak výbušnou show, jaká se jí tehdy podařila v Rock Café, a zvukař Dustinovým vokálům často uškodil. Rozhodně šlo ale o dobře zvládnutou akci, kterou si posluchači i kapela užili.Starset
před show nabízeli i VIP balíčky, jejichž součástí bylo focení s kapelou, speciální plakát k turné s autogramy kapely, CD Horizons a překvapivě dlouhý a profesionální akustický koncert i s bicími a smyčcovými nástroji. Mezi jednotlivými písněmi bylo zájemcům umožněno pokládat kapele otázky a kdo měl štěstí, byl Dustinem vylosován při tombole a mohl si zatočit kapelním kolem štěstí, které nabízelo třeba focení, objímání, nebo kapelní merch. Ti, kdo si zakoupili speciální kupon, se navíc mohli ještě zúčastnit autogramiády po skončení koncertu a nechat si podepsat zakoupené tričko nebo CD. 

Vzhledem k zájmu a úspěšnosti, jaké se v Praze těší, se Starset velmi pravděpodobně do Česka zase vrátí. Je ale dost dobře možné, že v intimním prostředí klubu se už neukážou. Jak Dustin podotkl, prostory v Praze byly zdaleka nejmenší, v nichž na současném turné hráli. To se ale naštěstí na snaze kapely nijak neprojevilo a zájem přijímala s pokorou a snahou vydat ze sebe to nejlepší.

FOTO: Min

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
vypsaná fiXa si žije Absolutní sen a chystá oslavy narozenin
20.05.

vypsaná fiXa si žije Absolutní sen a chystá oslavy narozenin

Absolutní sen patří mezi nejstarší písničky vypsané fiXy. Na obrazové ztvárnění čekala bezmála třicet let....


Nostalgický večer plný hitů; Akon v Praze
20.05.

Nostalgický večer plný hitů; Akon v Praze

Senegalsko-americký hudebník, textař, filantrop a nahrávací producent Akon dorazil do Prahy, kde 16. 5. vystoupil pro své...


Hudební senzace Benson Boone přiveze do Prahy debutové album
20.05.

Hudební senzace Benson Boone přiveze do Prahy debutové album

Americký zpěvák z Washingtonu Benson Boone poprvé navštíví Prahu, kde pro své fanoušky vystoupí již...


Oslava 39. narozenin Tří Sester – den druhý
20.05.

Oslava 39. narozenin Tří Sester – den druhý

Všichni doufali, že v sobotu se počasí umoudří, předpovědi vypadaly slibně, ale bohužel úderem jedné hodiny...


Rybičky 48 opět odehrají své Megakoncerty Doma
19.05.

Rybičky 48 opět odehrají své Megakoncerty Doma

V parku pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře se 24. a 25. května uskuteční Megakoncerty Doma, kam zvou Rybičky...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru