Kosmičtí Starset přistáli v Praze, aby představili svou vizi postapokalyptické budoucnosti

Nové konceptuální album přivezli v úterý do pražského Lucerna Music Baru jedineční Starset. Americká kapela se k nám vrátila téměř přesně po třech letech od české premiéry v Rock Café, které tehdy praskalo ve švech. A vyprodáno bylo i tentokrát.

Hudba málokteré kapely se váže k tak rozsáhlému příběhu, jako songy Starset. Jejich videoklipy vyprávějí o jiných planetách, vesmíru a nepříliš vzdálené budoucnosti, v níž lidé žijí nesvobodně a podléhají umělé inteligenci. V roce 2016 kapela zpracovala námět do knihy, k níž později přibyl i komiks.

Předkapely často narážejí na neúčast a nezájem diváků, to ale nebyl případ švédských rockerů Smash Into Pieces, tematicky podobným Starset. Energická kapela s chytlavými refrény funguje od roku 2008 a do Prahy se podívala už potřetí. Trojice hudebníků a jejich bubeník se svítící maskou a kápí, známý jen jako The Apocalypse DJ, měla plnou pozornost nacpaného sálu už od nástupu na podium (při němž bubeník přítomné trochu vyděsil, když na kraji podia zakopl a upadl). S jejich tvorbou byli fanoušci Starset zřejmě dobře obeznámeni, jelikož zpívali a tančili jako by už dorazil headliner a na vyzvání rozzářili sál telefony. Písně Big Bang, Let Me Be Your Superhero či Running Away From Home sklidily zasloužené ovace.


Ani Starset samozřejmě nemohli dorazit bez kostýmů, které byly tradičně dva. Koncert zahajovala kapela oděná v rozervaných oblecích rebelů, kteří v dystopickém světě Starset žijí mimo společnost a bojují proti nastolenému režimu. Nechyběly ani barvy měnící světelné čipy – ty v posledním albu Horizons simulují dokonalou virtuální realitu, které lidstvo nadobro propadlo, a kontrolují jejich každodenní život. Atmosféru koncertu doplňovalo velké zářící logo umístěné před stupínek s bicími, rotující reflektory na podiu a efektní dým sršící z podlahy přímo pod hudebníky. Obrazovku na stěně za podiem kapela šikovně využila k vysílání videoklipy inspirovaných doprovodných animací a videí, promítání textů a živých záběrů kapely.

Skupinu na podiu doplňovaly spoře oděné cellistky a houslistky, které dodávaly elektronickému metalu jedinečný zvuk Starset. Kdo naopak chyběl byl basák Ron DeChant, který kvůli zranění ruky musel zůstat v backstagi.


Prostor byl dán hlavně albu Horizons, z něhož zazněly songy Icarus, Devolution, Infected, The Breach a Earthrise. Nezapomnělo se samozřejmě ani na nejslavnější singly. Stěžejní Carnivore, It Has Begun, tvrdé Manifest a přídavková My Demons vyvolaly u fanoušků největší nadšení, vrcholným okamžikem bylo bubnování do obřích bubnů na podiu nebo mávání vlajkami při populární Trials. V polovině setu pak nastala pětiminutová pauza, při níž byla divákům vysílána upoutávka na čipy BMI. Po přestávce se kytarista Brock Richards a bubeník Adam Gilbert vrátili v plné kosmické zbroji, tedy barevně svítícím skafandru, který ke koncertům Starset neodmyslitelně patří.

Fanoušci celý večer doprovázeli zpěvem a tancem, i když v porovnání s posledním vystoupením Starset bylo jejich přijetí o poznání klidnější (nepočítáme-li divokou přetahovanou o Dustinovy odhozené brýle), a nedošlo ani k vytvoření mosh pitu. Ani kapela samotná nepředvedla tak výbušnou show, jaká se jí tehdy podařila v Rock Café, a zvukař Dustinovým vokálům často uškodil. Rozhodně šlo ale o dobře zvládnutou akci, kterou si posluchači i kapela užili.Starset
před show nabízeli i VIP balíčky, jejichž součástí bylo focení s kapelou, speciální plakát k turné s autogramy kapely, CD Horizons a překvapivě dlouhý a profesionální akustický koncert i s bicími a smyčcovými nástroji. Mezi jednotlivými písněmi bylo zájemcům umožněno pokládat kapele otázky a kdo měl štěstí, byl Dustinem vylosován při tombole a mohl si zatočit kapelním kolem štěstí, které nabízelo třeba focení, objímání, nebo kapelní merch. Ti, kdo si zakoupili speciální kupon, se navíc mohli ještě zúčastnit autogramiády po skončení koncertu a nechat si podepsat zakoupené tričko nebo CD. 

Vzhledem k zájmu a úspěšnosti, jaké se v Praze těší, se Starset velmi pravděpodobně do Česka zase vrátí. Je ale dost dobře možné, že v intimním prostředí klubu se už neukážou. Jak Dustin podotkl, prostory v Praze byly zdaleka nejmenší, v nichž na současném turné hráli. To se ale naštěstí na snaze kapely nijak neprojevilo a zájem přijímala s pokorou a snahou vydat ze sebe to nejlepší.

FOTO: Min

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Po čtyřech letech se písničkářka Lauren Ruth Ward vrací do Prahy
24.03.

Po čtyřech letech se písničkářka Lauren Ruth Ward vrací do Prahy

Jako o spojení Janis Joplin, Florence Welch a Courtney Barnett mluví hudební kritika o americké multitalentované...


S novým albem přichází i špetka nostalgie: Fall Out Boy připravují pokračování legendárního videoklipu This Ain´t A Scene, It´s An Arms Race, budou i upíři?
24.03.

S novým albem přichází i špetka nostalgie: Fall Out Boy připravují pokračování legendárního videoklipu This Ain´t A Scene, It´s An Arms Race, budou i upíři?

Den D je tu. Dnes si všichni fanoušci amerických pop punkových hvězd můžou konečně poslechnout nové album, které...


The Subways zaburácí v Brně
24.03.

The Subways zaburácí v Brně

Nestárnoucí punk rocková trojice The Subways jsou opět na cestách a znovu nevynechali ani Českou republiku. Zahrají u nás...


Spálenopoříčský rockový mejdan věnovaný nejen Josefům
24.03.

Spálenopoříčský rockový mejdan věnovaný nejen Josefům

Sobotní večer 18.3.2023 měl ve Spáleném Poříčí titulek Josefovská akce. Rocková párty se pochlubila vystoupením...


Tichou radost kapely Mrakoplaš pokřtí Jan Spálený
23.03.

Tichou radost kapely Mrakoplaš pokřtí Jan Spálený

Pražská čtveřice Mrakoplaš, která ve své hudbě invenčně propojuje folk, blues a rock, vstupuje do druhého...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
LP XXIII
08.03.

LP XXIII

» Koller David

Necelých osm let po předchozí desce ČeskosLOVEnsko přichází David Koller s...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru