Kofe-in vsadili na rock, nezapomněli však ani na elektroniku

Recenze alba : Dobré nebe

Interpret: Kofe-in
Celkový čas: 00:30:59
Vydavatel: VIS Production
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
ZAKOUPIT ALBUM

Opavská kapela Kofe-in byla vždy řazena spíše k elektro-rockové scéně. O novinkovém albu Dobré nebe však frontman Jan Kunze tvrdí, že je doposud nejrockovější nahrávkou této sympatické pětičlenné skupiny. Tak se na to hezky podívejme.

Začátek Dobrého nebe jeho slova potvrzuje. Úvodní Až přijde čas představuje energický poprockový song s výraznou melodií a chytlavým refrénem. Podobné hitové ambice má i pozitivní singlovka Moje dobré nebe se zajímavě propracovaným rytmem. Střední tempo vévodí písničce I kdyby, v níž hostuje slovenská zpěvačka Katarína Landlová. Její vokál si s tím Kunzeho výborně rozumí a navíc působí osvěžujícím dojmem.

Syrověji, i když stále melodicky vyznívá Čtenářský deník. Našlápnutá skladba s mnoha literárními odkazy. Ty jsou nápaditě začleněny do textu, působí samozřejmě a přirozeně, rozhodně se nejedná o žádné vychloubačné předvádění Janova intelektu. Příjemné zpestření přináší akustická kytara v písni Projíždíme krajinou, kde folkový začátek přechází v lehký, vzdušný pop rock. Baladičtější, přesto vnitřně hodně energický song staví především na silné atmosféře.

Ostřejší riffy, tvrdší rytmika

A máme tu polovinu alba, takže je načase zhodnotit Kunzeho slova. Oproti předešlé desce Libertin vyznívá novinka opravdu rockověji, i když žádný nářez rozhodně nečekejte. Kytarové riffy jsou sice ostřejší, skvěle sehraná rytmika mírně přitvrdila, ale kapela stále staví hlavně na svých výrazných a svěžích melodiích a nosných refrénech.

A nebyl by to Armin Effenberger (producent alba), aby v příjemných písničkách nezanechal svoji elektronickou stopu. Ta však spíše zdobí a dotváří jednotlivé skladby, ty ale na elektronice vystavěny nejsou. Základem zůstávají poctivé kytary, basa a bicí.

To potvrzuje i druhá polovina alba. Výborně vygradovaný rockový kousek Havrani, Noc bude dlouhá, skladba s největším zastoupením elektroniky, jemnější, víceméně akustická Věčnost je nic či Volnomyšlenkář. Skladba, v níž muzikanti nápaditě pracují s dynamikou. O samotný závěr se postará křehká píseň Dívčí, která vznikla na báseň Jiřího Ortena.

Láska vášnivá i intimní

Dívčí však nejsou jedinými výbornými verši na Dobrém nebi. Jan Kunze v sobě nezapře své literární nadání (básnické sbírky Hičhaikum či Dekedent dezert) a jeho texty jsou sdělné i poetické zároveň. Nejčastěji zachycují mezilidské vztahy, zejména pak lásku, vášnivou i intimní. Stejně dobře ale umí vyjádřit také temnotu. Duše i světa. A nechybějí ani jemné filosofické přesahy (Věčnost je nic). Jen je škoda, že u alba není booklet s texty, zasloužily by si to.

Nová deska kapely Kofe-in působí velice přesvědčivě a samozřejmě. Nabízí příjemné a svižné písničky, které jsou nápaditě propracované a současně jim nechybí hitové ambice. Dobrá práce.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Nová deska Kofe-in klepe na dveře   (Karel Souček, 03. 10. 2013)
» Dobré nebe   (Karel Souček, 12. 12. 2013)
» Novinka Kofe-in slibuje dravé i svěží písně   (Karel Souček, 21. 08. 2013)
» Kofe-in   (Karel Souček, 12. 12. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen
04.12.

Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen

Od ohlášení jednoho z headlinerů, kterým jsou britští While She Sleeps, přidávají organizátoři jedno jméno...


Krásný ztráty Live hlásí první jména
04.12.

Krásný ztráty Live hlásí první jména

Organizátorům, vystupujícím a především návštěvníkům festivalu Krásný ztráty Live se romantické prostředí...


7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel
04.12.

7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel

Před téměř čtyřmi dekádami nazpívala Hana Hegerová píseň Michala Horáčka Gabriel. Nyní přichází s volným pokračováním...


Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu
04.12.

Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu

K nejkultovnějším kytarovým kapelám 90. let bezesporu patřila frýdeckomístecká Prouza. Dnešní padesátníci...


Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show
03.12.

Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show

Nottinghamský rodák Isaac Anderson se 1. 12. vrátil znovu do Prahy, kde tentokrát pro své fanoušky vystoupil v MeetFactory....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru