Klára Vytisková je zpět a překvapuje češtinou

Výrazná zpěvačka a skladatelka Klára Vytisková se po tvůrčí pauze vrací zpět na hudební scénu. První český singl Cesty uvádí unikátní koncept skladeb a videoklipů, který vyvrcholí vydáním celé koncepční desky. První část vyjde v podobě pětipísňového EP na přelomu května a června. Zpěvačku čeká i postupný návrat na koncertní pódia, turné k desce však plánuje na začátek roku 2025. 

Klára Vytisková do své tvorby vždy vkládala svou uměleckou hloubku a kvalitu. V písni Cesty, na které se podílel i Ronald Janeček a Jan Vávra, přivádí posluchače do vesmíru svých myšlenek a zve na cestu celou deskou. Zpěvačka a autorka postupně představí sérii dalších čtyř songů a videoklipů. První část alba vyjde v podobě EP V+++, odehrává se v autorčině hlavě, kde přenastavuje nastavené. Celé koncepční album, pojmenované podle jedné z nejjasnějších hvězd, bude uvedeno na podzim. Téma vesmíru a hvězd se nese celým albem a odráží pohled na život z výšky.



Psaní a zpívání českých textů byla dlouhá cesta, už dávno jsem slýchala, že mám zpívat česky, necítila jsem to, musela jsem si na to přijít sama. První impuls přišel v okamžiku, kdy jsem přezpívala pro jednu speciální příležitost píseň Ring-o-Ding od Marty Kubišové," komentuje přechod ke své mateřštině zpěvačka Klára Vytisková, která je zároveň autorkou písní i textů. „Musela jsem tvůrčí přemýšlení přeorientovat na rodný jazyk. Nakoplo mě hlavně pinkání si textů s Jendou Vávrou. Vždy mi dal skvělé náměty, jak a co změnit," dodává.. A k tomu jak k ní písničky přichází říká: „Prvotní nápady přicházejí u vaření, domýšlím je ve sprše a v noci dodělávám u piána, pak si zabalím batoh, sluchátka a jedu do studia.” 

Součástí alba je ojedinělý příběhový koncept, který propojuje tematicky navazující videa a uceluje Klářinu představu o světě a jeho vnímání dospělým člověkem. Čisté melodie a špinavý sound, krystalické kytary a jasné basy společně s usazeným vintage groovem bicích písničkám dodávají nový zvuk. Z jejích skladeb je cítit její raná láska k semdesátkovým vinylům, ale i punk a špína malých klubů, které projezdila už na střední škole. Takový je nový směr Vytiskové. Hudební produkce se chopili producenti Reginald a David Kandler nebo Ronald Janeček s Janem Vávrou. Většina písniček se produkovala ve staré fabrice na nitě v Doubici a ve studiu Pidgeon Records. 

Na videoklipech se Klára podílí i jako režisérka. „Když mě napadají písničky, častokrát mě napadají rovnou i videoklipy. Nedělám je ale sama. Potřebuji něčí nadhled a klid. Jinak se topím ve velkém množství myšlenek," říká. Ke spolupráci tentokrát přizvala partu holek – režisérku Anežku Horovou, scénografku Kateřinu Papežovou, kameramanku Kláru Belicovou, kostymérku a makeup artistku Kamilu Štanclovou. Série prvních pěti videoklipů vznikla během tří dnů v únětické sokolovně.
Foto: Anežka Horová
GALERIE

Související obsah:

» Klára Vytisková se v klipu Ice vydává na rande sama se sebou   (Ondra Kocáb, 15. 06. 2019)
» Klára Vytisková se se svojí první sólovkou vrací domů   (Petr Škrabánek, 19. 02. 2016)
» Po pěti letech vydává Klára Vytisková nové album   (Karel Souček, 07. 03. 2020)
» V singlu Home se Klára Vytisková vyznává z lásky k rodině   (Karel Souček, 21. 07. 2015)
» Klára Vytisková představuje písně z nové desky Love Is Gold   (David Malý, 27. 05. 2020)
» Klářin debut Home nabídne velmi osobní nahrávku   (Karel Souček, 19. 11. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Pět důvodů, proč si nenechat ujít historicky první koncert A Perfect Circle v České republice
05.06.

Pět důvodů, proč si nenechat ujít historicky první koncert A Perfect Circle v České republice

Když bylo loni oznámeno, že se A Perfect Circle vůbec poprvé představí českému publiku, vyvolalo to mezi...


Elektronický jazz v podání Too Many Zooz opět v Brně
05.06.

Elektronický jazz v podání Too Many Zooz opět v Brně

Festival Groove Brno přiveze 30. června do brněnského Metro Music Baru jeden z nejvýraznějších fenoménů...


Večer plný snové melancholie: Men I Trust v Roxy
05.06.

Večer plný snové melancholie: Men I Trust v Roxy

Pražský klub Roxy přivítá 24. června 2026 kanadskou indie kapelu Men I Trust. Založena byla v roce 2014 v Quebecu...


Tři dny drum & bassu v magickém údolí pod širým nebem, to je Darkshire Festival in the Valley
04.06.

Tři dny drum & bassu v magickém údolí pod širým nebem, to je Darkshire Festival in the Valley

Zatímco většina velkých elektronických festivalů sází na obří areály, betonové plochy a masovou produkci, Darkshire...


Pitbull představí svou energickou show na letišti Letňany
04.06.

Pitbull představí svou energickou show na letišti Letňany

Mr. Worldwide míří zpět do Prahy. Okamžitě vyprodaná O2 arena mu byla malá, a proto představí svou energickou show...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Megadeth
06.05.

Megadeth

» Megadeth

Megadeth je eponymní sedmnácté studiové album thrashmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

PODCAST TŘI DECI
Tři Deci #31: Festivaly 2026
24.05.

Tři Deci #31: Festivaly 2026

V dnešní epizodě se začneme pomaličku připravovat na nadcházející festivalovou...