Katy Perry zná sny teenagerů

Recenze alba : Teenage Dream

Interpret: Katy Perry
Celkový čas: 00:46:46
Vydavatel: Capitol Records
Rok vydání: 2010
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD, DVD

Když se v květnu 2008 v televizích a všemožných světových rádií (a kupodivu i u nás) objevil hit I Kissed A Girl od nějaké zpěvačky Katy Perry, myslím, že mnoho z nás to skepticky bralo jako hudební jednorázovku. O rok později už za ni byla nominována na Grammy. Roztomilá kráska Perry na nás najednou pěla svůj hit ze všech stran a o fenoménu toho roku nemohl být pochyb. Když se poté přidal druhý hit Hot'n'Cold z jejího (ofic. mainstreamového) debutu One of the Boys, začala se rychle rodit hvězda. O Katy Perry se mimoděk v rozhovoru zmínila i popová královna Madonna, a díky veselému charakteru jejich písní, a také jejímu atraktivnímu vzhledu si video a její písně získaly pozornost ohromě rychle. Málokdo možná ví, že první album Katy vydala už v roce 2001 podpseudonymem Katy Hudson, ale úspěch s ním neposbírala. Na televizní obrazovce se objevila už v roce 2006, kdy se mihla ve videu k písni Goodbye For Now kapely P.O.D.. Ani tehdy ji ještě nikdo moc nezaregistroval. Teď už Katy Perry patří mezi nejslavnější a nejzářivější popové hvězdy současnosti, její písně jsou globálními hity a má miliony fanoušků po celém světě. Její teprve druhé album Teenage Dream z roku 2010 je teprve natřískané hity a z Katy Perry je krátce po mainstreamovém úspěchu světová megastár. Album už je sice dva roky staré, hlavně vzhledem k tomu, že se Katy věnuje mnoha činnostem i mimo hudbu a dává i důraz na propracované videoklipy. I po dvou letech je stále aktuální a v polovině roku 2013 by mělo být na světě už album třetí.

Katy Perry už má na kontě mnoho hitů a vzhledem k tomu, že pocházejí pouze ze dvou desek, tak jimi musí být logicky natřískané. Teenage Dream obsahuje dvanáct písní, z nichž je hned devět celosvětově velmi dobře známých a hraných. Za úspěchem stojí hlavně skvělý hlas zpěvačky, kvalitní a propracované písně plné veselých a svěží melodií, cílené na mladé posluchačstvo, a také samozřejmě hraje roli roztomilý, sexy zevnějšek, s čímž souvisí i konstantní výroba zajímavých klipů. To by bylo skoro vlastně zvláštní, aby se její písně neprosadily. Je nabíledni, že obecně se daleko lépe poslouchají rozjuchané a veselé popové písně o vztazích, sexu a alkoholových historkách než např. antimilitaristické či antipolicické eposy technicky složitých hudebních těles. Takové písně samozřejmě zasáhnou i daleko širší spektrum lidí a širší veřejnost než zmiňované posluchačsky obtížné skladby. Tím rozhodně nesnižuji kvalitu a úroveň písní Katy Perry, za kterou stojí i řada skladatelů a producentů.

Hned první čtyři písně platí za snad největší hity, které od Katy můžete v současnosti slyšet. První čtvrthodinku tedy posloucháme prvotřídní, světově ceněný pop, ke kterým byly natočeny i velmi poutavé videoklipy. Při zmínkách o jednotlivých písní demonstrativně uvedu i počet shlédnutí na youtube, jen pro ilustraci. Hned první Teenage Dream (121 miliónů shlédnutí) vsází na jednoduchý beat s vyhroceným zpěvem, který je jen lehce říznutý kytarami. Příjemný popěvek dává triviálnosti písně korunu a Vy si ji zpíváte i když nechcete. Hlas Katy Perry má takovou moc. Nejedná se ale o nejlepší píseň na desce. Velmi populární se stala Last Friday Night (202 miliónů), která ukázala, že si Katy umí dělat legraci i sama ze sebe. Opět se jedná o jednoduchý taneční doprovod s vtipným textem a chytlavými pasážemi. Zajímavým zpěstřením bylo i sólo na saxofon. Trochu menší pozornost vzbudil singl California Gurls (63 miliónů), kde si s Katy zazpíval rapper Snoop Dogg, a i díky tomu je tato píseň skladatelsky pestřejší, než ty předchozí. Také zde zpěvačka dává více na odiv své pěvecké kvality v mnoha výškách a polohách. Nejpopulárnější a nejúspěšnější písní se stala Fireworks (348 miliónů), zejména díky silnému textu, který mnoho lidí zasáhl svou hloubkou, což u popových písní není úplně obvyklé. Výšky a kvalita zpěvu je zde ohromně působivá. Velké plus si zpěvačka připsala i díky klipu, který natočila s desítkami lidí z řad svých fanoušků. První čtyři slavné hity máme za sebou, a jako pátý přichází poměrně infantilní píseň Peacock, což se do koncepce moc nehodí, a spíše mi evokuje seriál Pokémon :-). Před další porcí hitů je ještě poměrně nevýrazná Circle the Drain, který je laděná více do rocku a také více elektronicky upravená. Trochu připomíná styl výše zmíněné Madonny. Následují další dvě klipovky, nejdříve opět textově silná The One That Got Away (157 miliónů) a dále velice úspěšná E.T. (213 miliónů), kde se pro změnu objevuje rapper Kayne West. Tento singl je vzrušující jistou vesmírnou atmosférou, která se promítla i do vzniklého videoklipu. Nakažlivý refrén je plný silných momentů a opět excelentního zpěvu. Elektronické prvky samozřejmě nechybí, ale jsou stále použity velice vkusně tak, aby prim hrál pouze zpěv Katy Perry. Poslední čtyři písně už nebyly vydány jako singly a s posluchači se setkaly pouze okrajově, jelikož zůstaly ve stínu předchozích horentně zveřejňovanými hity. Nedá se mluvit o hudební vatě, ale určitě nedosahují hitovosti předchozích singlů.

Do re-edice, deluxe verzí a bonusových vydání jsou zařazeny ještě další tři písně, které opět vyšly jako singly a také sbírají úspěchy. Skladatelský mág Timbaland s Katy Perry zazpíval líbivou píseň If We Ever Meet Again (63 miliónů), vojenské tématice se věnuje balada Part Of Me (124 miliónů) a poslední klip, který byl dokončený teprve nedávno, byl natočený k temně laděné skladbě Wide Awake (125 miliónů).

Katy Perry rozhodně patří mezi nejúspěšnější popové zpěvačky současnosti a málokdo v rámci široké veřejnosti zůstal dodnes ještě touto zpěvačkou nepolíbený. Prodalo se doposud téměr 3 milióny kopií a hned sedm singlů se prosadilo do TOP 5 hudebního žebříčku Billboard 200. Američanka se tak stala první ženou, které se toto podařilo a teprve třetím interpretem vůbec v historii hudby. Jednou z velmi sympatických věcí zpěvačky je důraz na natáčení videoklipů, což Katy evidentně velmi baví a klade při tom velké nároky na kvalitu. Podle toho ty klipy také vypadají a rozhodně žádný z nich není nějakou prvoplánovanou záležitostí. V polovině roku 2013 by jsme se měli dočkat třetí desky, na kterou si na Hudební Knihovně také posvítíme.

DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Ash vs. The Subways v Lucerna Music Bar
30.11.

Ash vs. The Subways v Lucerna Music Bar

Už túto sobotu 02.12.2023 vystúpi severoírska rocková hviezda 90-tych rokov Ash v pražskom Lucerna Music Bare....


Mikulášská s The Tap Tap se z Prahy přesouvá do pivovaru Bizon
30.11.

Mikulášská s The Tap Tap se z Prahy přesouvá do pivovaru Bizon

Státní opera, Forum Karlín, Divadlo na Vinohradech a KD Barikádníků. To byla místa, kde se v minulosti konal oblíbený...


Tomáš Boček vyměnil angličtinu za češtinu a folk za pop a RnB
30.11.

Tomáš Boček vyměnil angličtinu za češtinu a folk za pop a RnB

Zpěvák a skladatel Tomáš Boček dosud vydal tři singly v angličtině a jeden z nich, Don't Know Why, prošel sítem do...


Oskarový herec se s kapelou Thirty Seconds To Mars vrací po pěti letech do Prahy
30.11.

Oskarový herec se s kapelou Thirty Seconds To Mars vrací po pěti letech do Prahy

Americká rocková kapela Thirty Seconds To Mars vyráží na celosvětové turné se svým nejnovějším...


„Chtěli bychom teď hlavně hrát naživo…“  říká kytarista skupiny Meredith Hunter.
30.11.

„Chtěli bychom teď hlavně hrát naživo…“ říká kytarista skupiny Meredith Hunter.

Liberecká skupina Meredith Hunter prošla v poslední době personálními změnami a vydala novou desku. Na to, co bude...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru