Katy Perry zná sny teenagerů

Recenze alba : Teenage Dream

Interpret: Katy Perry
Celkový čas: 00:46:46
Vydavatel: Capitol Records
Rok vydání: 2010
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD, DVD

Když se v květnu 2008 v televizích a všemožných světových rádií (a kupodivu i u nás) objevil hit I Kissed A Girl od nějaké zpěvačky Katy Perry, myslím, že mnoho z nás to skepticky bralo jako hudební jednorázovku. O rok později už za ni byla nominována na Grammy. Roztomilá kráska Perry na nás najednou pěla svůj hit ze všech stran a o fenoménu toho roku nemohl být pochyb. Když se poté přidal druhý hit Hot'n'Cold z jejího (ofic. mainstreamového) debutu One of the Boys, začala se rychle rodit hvězda. O Katy Perry se mimoděk v rozhovoru zmínila i popová královna Madonna, a díky veselému charakteru jejich písní, a také jejímu atraktivnímu vzhledu si video a její písně získaly pozornost ohromě rychle. Málokdo možná ví, že první album Katy vydala už v roce 2001 podpseudonymem Katy Hudson, ale úspěch s ním neposbírala. Na televizní obrazovce se objevila už v roce 2006, kdy se mihla ve videu k písni Goodbye For Now kapely P.O.D.. Ani tehdy ji ještě nikdo moc nezaregistroval. Teď už Katy Perry patří mezi nejslavnější a nejzářivější popové hvězdy současnosti, její písně jsou globálními hity a má miliony fanoušků po celém světě. Její teprve druhé album Teenage Dream z roku 2010 je teprve natřískané hity a z Katy Perry je krátce po mainstreamovém úspěchu světová megastár. Album už je sice dva roky staré, hlavně vzhledem k tomu, že se Katy věnuje mnoha činnostem i mimo hudbu a dává i důraz na propracované videoklipy. I po dvou letech je stále aktuální a v polovině roku 2013 by mělo být na světě už album třetí.

Katy Perry už má na kontě mnoho hitů a vzhledem k tomu, že pocházejí pouze ze dvou desek, tak jimi musí být logicky natřískané. Teenage Dream obsahuje dvanáct písní, z nichž je hned devět celosvětově velmi dobře známých a hraných. Za úspěchem stojí hlavně skvělý hlas zpěvačky, kvalitní a propracované písně plné veselých a svěží melodií, cílené na mladé posluchačstvo, a také samozřejmě hraje roli roztomilý, sexy zevnějšek, s čímž souvisí i konstantní výroba zajímavých klipů. To by bylo skoro vlastně zvláštní, aby se její písně neprosadily. Je nabíledni, že obecně se daleko lépe poslouchají rozjuchané a veselé popové písně o vztazích, sexu a alkoholových historkách než např. antimilitaristické či antipolicické eposy technicky složitých hudebních těles. Takové písně samozřejmě zasáhnou i daleko širší spektrum lidí a širší veřejnost než zmiňované posluchačsky obtížné skladby. Tím rozhodně nesnižuji kvalitu a úroveň písní Katy Perry, za kterou stojí i řada skladatelů a producentů.

Hned první čtyři písně platí za snad největší hity, které od Katy můžete v současnosti slyšet. První čtvrthodinku tedy posloucháme prvotřídní, světově ceněný pop, ke kterým byly natočeny i velmi poutavé videoklipy. Při zmínkách o jednotlivých písní demonstrativně uvedu i počet shlédnutí na youtube, jen pro ilustraci. Hned první Teenage Dream (121 miliónů shlédnutí) vsází na jednoduchý beat s vyhroceným zpěvem, který je jen lehce říznutý kytarami. Příjemný popěvek dává triviálnosti písně korunu a Vy si ji zpíváte i když nechcete. Hlas Katy Perry má takovou moc. Nejedná se ale o nejlepší píseň na desce. Velmi populární se stala Last Friday Night (202 miliónů), která ukázala, že si Katy umí dělat legraci i sama ze sebe. Opět se jedná o jednoduchý taneční doprovod s vtipným textem a chytlavými pasážemi. Zajímavým zpěstřením bylo i sólo na saxofon. Trochu menší pozornost vzbudil singl California Gurls (63 miliónů), kde si s Katy zazpíval rapper Snoop Dogg, a i díky tomu je tato píseň skladatelsky pestřejší, než ty předchozí. Také zde zpěvačka dává více na odiv své pěvecké kvality v mnoha výškách a polohách. Nejpopulárnější a nejúspěšnější písní se stala Fireworks (348 miliónů), zejména díky silnému textu, který mnoho lidí zasáhl svou hloubkou, což u popových písní není úplně obvyklé. Výšky a kvalita zpěvu je zde ohromně působivá. Velké plus si zpěvačka připsala i díky klipu, který natočila s desítkami lidí z řad svých fanoušků. První čtyři slavné hity máme za sebou, a jako pátý přichází poměrně infantilní píseň Peacock, což se do koncepce moc nehodí, a spíše mi evokuje seriál Pokémon :-). Před další porcí hitů je ještě poměrně nevýrazná Circle the Drain, který je laděná více do rocku a také více elektronicky upravená. Trochu připomíná styl výše zmíněné Madonny. Následují další dvě klipovky, nejdříve opět textově silná The One That Got Away (157 miliónů) a dále velice úspěšná E.T. (213 miliónů), kde se pro změnu objevuje rapper Kayne West. Tento singl je vzrušující jistou vesmírnou atmosférou, která se promítla i do vzniklého videoklipu. Nakažlivý refrén je plný silných momentů a opět excelentního zpěvu. Elektronické prvky samozřejmě nechybí, ale jsou stále použity velice vkusně tak, aby prim hrál pouze zpěv Katy Perry. Poslední čtyři písně už nebyly vydány jako singly a s posluchači se setkaly pouze okrajově, jelikož zůstaly ve stínu předchozích horentně zveřejňovanými hity. Nedá se mluvit o hudební vatě, ale určitě nedosahují hitovosti předchozích singlů.

Do re-edice, deluxe verzí a bonusových vydání jsou zařazeny ještě další tři písně, které opět vyšly jako singly a také sbírají úspěchy. Skladatelský mág Timbaland s Katy Perry zazpíval líbivou píseň If We Ever Meet Again (63 miliónů), vojenské tématice se věnuje balada Part Of Me (124 miliónů) a poslední klip, který byl dokončený teprve nedávno, byl natočený k temně laděné skladbě Wide Awake (125 miliónů).

Katy Perry rozhodně patří mezi nejúspěšnější popové zpěvačky současnosti a málokdo v rámci široké veřejnosti zůstal dodnes ještě touto zpěvačkou nepolíbený. Prodalo se doposud téměr 3 milióny kopií a hned sedm singlů se prosadilo do TOP 5 hudebního žebříčku Billboard 200. Američanka se tak stala první ženou, které se toto podařilo a teprve třetím interpretem vůbec v historii hudby. Jednou z velmi sympatických věcí zpěvačky je důraz na natáčení videoklipů, což Katy evidentně velmi baví a klade při tom velké nároky na kvalitu. Podle toho ty klipy také vypadají a rozhodně žádný z nich není nějakou prvoplánovanou záležitostí. V polovině roku 2013 by jsme se měli dočkat třetí desky, na kterou si na Hudební Knihovně také posvítíme.

DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
39. narozeniny kapely Tři Sestry s UK Subs – den první
19.05.

39. narozeniny kapely Tři Sestry s UK Subs – den první

Letošní 39.narozeninová oslava kapely Tři sestry připadla na 17. a 18. května. Spousta fanoušků oželela sledování...


Caligula's Horse v Praze ukázali vyhlášenou australskou slušnost i hudební tvořivost
18.05.

Caligula's Horse v Praze ukázali vyhlášenou australskou slušnost i hudební tvořivost

Jeden z progresivně metalových a rockových leaderů Caligula's Horse vyrazil na evropské turné k podpoře aktuální...


Kapely Domkraft a Sunnata uspaly Brno chmurným metalem
18.05.

Kapely Domkraft a Sunnata uspaly Brno chmurným metalem

Brněnský klub Kabinet Múz si na polovinu května připravil další lahůdku pro milovníky melancholických a zádumčivých...


Trio Mandili v Brně dávalo lekci gruzínštiny
18.05.

Trio Mandili v Brně dávalo lekci gruzínštiny

Na přelomu týdne Českou republiku procestovala trojice dívek, které v uplynulých pěti letech sbírají vavříny...


Poly, frontman INSANIE, přichází s novým dark country/noir western projektem
17.05.

Poly, frontman INSANIE, přichází s novým dark country/noir western projektem

Poly, zpěvák a kytaristy crossoverové, čtveřicí Andělů oceněné stálice INSANIA, se vydal cestou...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru