Jablkoň slaví 45. narozeniny mimořádnými koncerty

Multižánrová kapela Jablkoň slaví 45 let na hudební scéně. Mimo jiné dvěma mimořádnými koncerty, na prvním z večerů ji 30. listopadu v Městské knihovně v Praze doprovodí Jaroslav Svěcený, Radůza a Michal Nejtek, který se zúčastní rovněž vystoupení 9. prosince v brněnském Mahenově divadle. Tam Jablkoň dále podpoří Lenka Dusilová, Petr Váša a Krajina Ró.

Dalším připomenutím výročí je vydání písničky Linka důvěry. Ta patří k těm úplně prvním a Jablkoň si k narozeninám „experimentálně" nahrála její novou, vzpomínkově nostalgickou verzi. Hudbu na původní text Zuzany Wirthové složil Michal Němec, videoklip natočil Dušan Krejdl.

 

Jablkoň má na svém kontě několik tisíc vystoupení doma i v zahraničí, víc než dvě desítky alb plných autorských písniček, spolupráci s mnoha muzikanty, orchestry včetně těch symfonických, s filmaři, divadelníky. „Ale jsou to také nekonečné kilometry, pár bouraček a odepsaných aut, tu a tam nějaká ta ‚ponorka‘, smutky i radosti. To všechno a mnoho dalšího se stalo a uložilo do vzpomínek," říká frontman kapely Michal Němec.

Dnešní Jablkoň je tak trochu esencí všech těch minulých, ale snaží se zůstat především kapelou originální. Stále tak naplňuje škatulku hudebního publicisty Jiřího Černého: Něco mezi Bachem a divošskou hudbou. „Říká se, že člověk je v pětačtyřiceti na vrcholu sil a schopností, tak to tak nechme i pro Jablkoň, prostě kapela v nejlepších letech," dodává Němec, který je jako jediný ze současné sestavy pamětníkem prvních krůčků kapely. Ostatní postupně přicházeli a odcházeli, takže Jablkoň pomalu stárla a zároveň mládla až do „zralé", možná folkové, ale třeba i jiné, v každém případě nezaměnitelné přítomnosti.

Když se před čtyřiceti pěti roky v panelákovém bytě v Praze na Novodvorské začala scházet partička tří hudebních nadšenců, hrály se a zpívaly v podstatě normální folkové písničky. Většina z nich se o dvacet let později dostala i na CD, ale dávno před tím, vlastně ještě v  začátcích se folk jaksi samovolně vytratil a zrodila se alternativní, experimentální, nezařaditelná, prostě podivná kapela Jablkoň. V roce 1989 byla Jablkoň už vcelku zavedenou zvláštností folkových, rockových i jazzových akcí a náhlý pád železné opony jí přímo vystřelil do světa, kde bylo novátorství a originalita velmi ceněné a žádoucí.

V následujících patnácti letech kapela projezdila a prolétala půl světa. Přirozeným následkem takové nálože byl pozvolný útlum a částečný rozklad, po kterém ovšem nepřišel konec, ale proměna. V kapele se objevili noví muzikanti a Jablkoň se vrátila ke kořenům. Ke starým písničkám přibývaly další a k Jablkoni přibývaly i další Jablkoně: folková Malá lesní, rocková Velká polní a také experimentální až vážnohudební Jablkoň a Svěcený či Symphonic Jablkoň atd.Na slavnostní koncert v pražské Městské knihovně si Jablkoň 30. listopadu pozvala několik vzácných jablkoňských přátel: šansonierku, písničkářku a skladatelku Radůzu, houslového virtuosa Jaroslava Svěceného a také klavírního virtuosa a skladatele Michala Nejtka. Ten se zúčastní rovněž koncertu 9. prosince v brněnském Mahenově divadle, kde Jablkoň dále podpoří mimořádný úkaz české hudební scény Lenka Dusilová, renesanční brněnský modernista, fyzický básník Petr Váša a kapela zvukových, rytmických i písničkových čarodějů, Krajina Ró.
Foto: Ota Nepilý, Dušan Krejdl
GALERIE

Související obsah:

» Marie je sice vykolejená, ale fanoušci Jablkoně určitě ne   (Karel Souček, 27. 12. 2016)
» Jablkoň je nejen sentimentální, ale i milý a vlídný   (Karel Souček, 25. 12. 2013)
» Jablkoň připravila mimořádný koncert mimořádných osobností   (Karel Souček, 16. 04. 2017)
» Jablkoň předkládá výsledek svého veselého Dýchánku   (Karel Souček, 25. 10. 2017)
» Jablkoň přináší album vstřícné, vlídné i přátelsky drsné   (Karel Souček, 25. 11. 2016)
» Sentimentální Němec. Do slova a do písmene.   (Karel Souček, 17. 11. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
The Weeknd konečně oznamuje evropské termíny a jeden z nich je v Praze!
28.11.

The Weeknd konečně oznamuje evropské termíny a jeden z nich je v Praze!

Umělec The Weeknd dnes konečně oznámil evropské a latinsko-americké termíny rozšíření svého...


Třetími headlinery Rock for People jsou britští The 1975
28.11.

Třetími headlinery Rock for People jsou britští The 1975

Po kapelách Slipknot a Muse oznámili pořadatelé 27. ročníku Rock for People třetího headlinera. Hvězdou sobotního...


Páteční večer ve Vrhavči měl metalový náboj
26.11.

Páteční večer ve Vrhavči měl metalový náboj

Malá obec Vrhaveč u Klatov si každým odehraným koncertem získává stále větší popularitu. Od rocku přes punk po metal...


Zanedlouho se dočkáme živého debutu Badflower v Praze
25.11.

Zanedlouho se dočkáme živého debutu Badflower v Praze

Vegan srdcem, duší i hudbou. Badflower míří na svou premiéru v Praze. Tato americká kapela měla původně...


FOTOreport: Anglická kapela Bastille se vrátila po pár měsících do Prahy a my jsme byli u toho!
24.11.

FOTOreport: Anglická kapela Bastille se vrátila po pár měsících do Prahy a my jsme byli u toho!

Anglická kapela Bastille se vrátila po pár měsících zpět do České republiky, a to konkrétně...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Dividing Lines
27.11.

Dividing Lines

» Threshold

Dividing Lines je název již dvanáctého studiového alba, se kterým...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru