Jablkoň je nejen sentimentální, ale i milý a vlídný

Recenze alba : Sentimentální Němec

Interpret: Jablkoň
Celkový čas: 00:46:51
Vydavatel: Indies MG
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
ZAKOUPIT ALBUM
Jablkoň je kapela neomezených možností. S nápaditostí, samozřejmostí a přehledem zvládá autorský rock, folk, jazz, blues a nebrání se ani přesahům do world či klasické hudby. Podle nálady. Tentokrát skvělí muzikanti Michal Němec, Martin Carvan, Johnny Jůdl a Petr Chlouba dostali zase po čase chuť na folkovou desku, a tak ji pod vtipným názvem Sentimentální Němec nahráli.    

První poslech často klame

Na první poslech se jedná o folkově jednoduché, přímočaré a v souladu s názvem sentimentální písničky, ale první poslech často klame. Jako v tomto případě. Opakované poslechy umožňují skladbám rozkvést, aniž by ztratily na své jemné a křehké melodičnosti a nevtíravosti. Díky nim si lze všímat skladatelských, textových i aranžérských vtípků, nápaditých vazeb nástrojů, práce s vokály, vnitřní dynamiky, propracovanosti, budování atmosféry. Mohou vést až k závislosti.    



Pomrkávání Michala Němce

I v těch nejsentimentálnějších baladách (Cítím tvůj parfém, Dívám se jak spíš, Buď zase chvíli mladá, Tak ti píšu, Nahá v Čertovce) je zastoupen nadhled, odstup, lehkost. Jakoby Němec na posluchače pomrkával, že ne vše musí brát tak vážně, jak se to tváří a že i sentiment nebo melancholii je možné podat s lehkostí a hravostí. Navíc i hodně pomalé songy nepůsobí utahaně, těžce a mdle, muzikanti si jejich interpretaci náležitě užívají.    

Kromě něžných a křehkých písní, které jasně dominují, jsou na nahrávce obsaženy i energičtější skladby typu Mám dost času, Adamov, Rikičuču nebo Měl jsem stín. V nich si muzikanti nápaditě pohrávají nejen s bohatšími aranžemi, dynamikou a gradací, ale také s jednotlivými hudebními styly. Pohybují se od trampské písně přes country, jazz až k rocku.

Třeba Tak ti píšu. Vkusná písnička založená na bluesové náladě a trampské romantice, která však nesklouzne k parodii. Jablkoň dokáže udržet tenkou hranici, kdy je jasné, že píseň nelze brát příliš vážně, ale zároveň se žánru nevysmívá. To samé platí o vtipné Rikičuču.   



K vrcholům alba patří jemná skladba Cítím tvůj parfém, hravá písnička Mám dost času s jazzovým saxofonem nebo skvostná balada ze života Buď zase chvíli mladá (předělávka starší písně Jablkoně). Lesními rohy obohacená Nahá v Čertovce staví na sugestivní atmosféře a bonusová skladba Polajko ukazuje, jak nápaditě a sdělně lze upravit lidovou píseň.     

Tvůrčí práce s vokály

Většina skladeb je založena na kytarách a jemných bicích, případně perkusích, ale nepřeslechnutelné jsou i další nástroje typu fagot, klavír či celesta. A jak už je u kapely zvykem, tvůrčím způsobem si pohrála s vokály. Syrový, hluboký, nikam nespěchající chraplák Michala Němce se skvěle doplňuje s jemnějším, něžnějším projevem Marie Puttnerové a celkové vyznění dolaďují přesně využité sbory.    

Němcovy texty jsou založeny především na pocitech a poetických obrazech („A nikde ani noha/jen nahoře je vidět Boha/jak v džínách a bez taláru/zpívá a hraje na kytaru..."). Se zvláštním charismatickým kouzlem vypráví o lásce, samotě i stárnutí. Podobně jako v hudbě, je i v nich trochu sentimentu, ale milého a vlídného. Přesně takové je celé album Sentimentální Němec.         
DISKOGRAFIE

RECENZE
I jednoduché a nezáludné provedení jablkoňských písní má své kouzlo

I jednoduché a nezáludné provedení jablkoňských písní má své kouzlo

Kdyby se u nás sestavoval žebříček nejnepředvídatelnějších kapel, pak by skupina Jablkoň byla...


Marie je sice vykolejená, ale fanoušci Jablkoně určitě ne

Marie je sice vykolejená, ale fanoušci Jablkoně určitě ne

Na svém novém albu Vykolejená kapela Jablkoň opět potvrdila pověst stylově nezařaditelné...



GALERIE

Související obsah:

» Sentimentální Němec   (Karel Souček, 23. 12. 2013)
» Sentimentální Němec. Do slova a do písmene.   (Karel Souček, 17. 11. 2013)
» Jablkoň   (Karel Souček, 21. 12. 2013)
» Odešel Ingo Bellmann   (Joe Stramr, 16. 07. 2012)
» Festival Dolánky otevírá své brány   (Jitka Fialková, 19. 07. 2013)
» Hudba nemá styly, hraj, co je Ti milý   (Karel Souček, 26. 07. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Speciální show New Bizzaria Jany Uriel Kratochvílové a kapely Illuminati.ca Jiřího George Hrubeše
21.05.

Speciální show New Bizzaria Jany Uriel Kratochvílové a kapely Illuminati.ca Jiřího George Hrubeše

21. června není jen dnem letního slunovratu, ale i dnem kdy se v pražském kulturním centru La Fabrika uskuteční...


INÉ KAFE vrací legendární Príbeh na koncertní pódia
20.05.

INÉ KAFE vrací legendární Príbeh na koncertní pódia

Pop-punková kapela INÉ KAFE připravuje výjimečný koncertní návrat k jednomu ze svých nejúspěšnějších alb Príbeh!...


Temný alt-pop fenomén Witchz opět v Praze
20.05.

Temný alt-pop fenomén Witchz opět v Praze

Witchz patří mezi jména, která v posledních letech redefinují hranice moderního popu. Jeho tvorba stojí na kombinaci...


Flo Rida roztančil O2 arénu svými největšími hity
20.05.

Flo Rida roztančil O2 arénu svými největšími hity

V pondělí 19. května se O2 aréna proměnila v místo plné energie, světelných efektů a známých hitů....


Lucie Dlabolová se v klipu Rodná Údolní vrací do brněnského dětství
19.05.

Lucie Dlabolová se v klipu Rodná Údolní vrací do brněnského dětství

V klipu Rodná Údolní se do brněnského dětství, dávných přátelství a bytu na Údolní ulici vrací zpěvačka,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Megadeth
06.05.

Megadeth

» Megadeth

Megadeth je eponymní sedmnácté studiové album thrashmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

PODCAST TŘI DECI
Tři Deci #30: Výroční akce
09.05.

Tři Deci #30: Výroční akce

Dnešní narozeninovou epizodou slavíme rok existence podcastu Tři Deci, a tak si budeme...