Hudba nejen pro šovinistická a sexistická prasata

Recenze alba : Knír v duši

Interpret: Kníry
Celkový čas: 00:52:37
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Neočekáváte-li od hudby nějaké vyšší poslání, dokonalou kvalitu, preciznost, duševní povznesení či podobné hodnoty a preferujete-li nasazení, pohodu, relax nebo spontánní energii, pak právě vám je určeno album kapely Kníry s názvem Knír v duši. Působí v ní bývalí členové Tleskače, Požáru mlýna nebo Sebevran, takže každému znalci západočeské rockové scény musí být jasné, o co tady jde.

Ostré kytary zjemňují dechy

Jakoby se spojil zběsilý punk rock Požáru mlýna s roztančeným skáčkem Tleskačů a jemnější alternativou Sebevran. A k tomu přidal řadu dalších, hlavně tvrdších stylů. Album nabízí šestnáct veselých, pohodových songů, které si nehrají na umění, ale zaujmout a pobavit dokáží. Mají rockový, často dost tvrdý a syrový základ, ale nezapomínají ani na výživné melodie a chytlavé refrény. A samozřejmě na všudypřítomné skladatelské, aranžérské i textové vtípky.

Našlápnutá, temperamentní muzika má strhující tempo, spád, tah na branku, hutný zvuk, energii. Dominantní kytary a bicí odlehčuje tříčlenná dechová sekce, v níž našla uplatnění trubka, křídlovka, barytonsaxofon i klarinet. A když je třeba, vypomůže také foukací harmonika nebo perkuse.

Rock, punk, ska i country

Nahrávku otevírá na punkové energii vystavěná Hodina pravdy, kterou střídá syrovější, temnější song To bílý musí ven, kde je do vtipného kontrastu postavený hustý Prasopsův zpěv s roztomilým sborem. Rock´n´rollová oslava Kníru se opírá o zpěvný refrén a díky foukací harmonice se posouvá do bluesových oblastí. Do skáčka směřuje lehká odrhovačka Potřebuju chlapa, další protipól přináší následný syrový, skoro až hororový protestsong Feminismus.

A máme tu další kontrast – vzdušný swing Žena zpočátku oslavuje něžná stvoření. Ale pak se stejně zvrhne do sprosťáren, ostatně jako většina songů. Těm ve druhé polovině desky dominuje ostrý, hutný rock (Hausman, Nešpory, Vlak zoufalství a beznaděje), ale nechybí ani ska (Milionovej, Reinkarnace), svérázný spirituál (Žízeň), hard rock (Ironový muž) nebo country verze úvodní skladby.

Feministkám vstup zakázán

Hudba pěkně odsejpá, Míra Prasopes Cisler zpívá do roztrhání těla a pěvecká technika je to poslední, co by řešil. Na druhou stranu je mu ale skvěle rozumět každé slovo, takže posluchači si mohou vychutnat texty, v nichž je drsný humor vždy na prvním místě. Nic jim není svaté a hlavně ženy z nich nevycházejí zrovna nejlépe. A když se náhodou nějaký muž reinkarnuje do ženy, zase by chtěl být tím šovinistickým, sexistickým mužským prasetem.

Některé rýmy tahají za uši, někdy jsou dost nechutné, ale každý posluchač se smyslem pro humor a nadsázku musí chlapcům z Plzně odpustit. Vykoupen bude nápaditými, stylově pestrými a chytlavými songy, jejichž refrény se rychle usazují v hlavách. A hlavně se bude královsky bavit.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Kníry   (Karel Souček, 20. 02. 2014)
» Knír v duši   (Karel Souček, 20. 02. 2014)
» Složení Tleskače v kotrmelcích   (Joe Stramr, 05. 10. 2012)
» Tleskač   (Joe Stramr, 27. 02. 2011)
» Požár mlýna se v Rock Café opět rozhořel   (Joe Stramr, 09. 11. 2013)
» Pro pankáče comeback roku   (Karel Souček, 29. 07. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Michal Hrůza přichází po dlouhém čekání s novou písní
15.07.

Michal Hrůza přichází po dlouhém čekání s novou písní

Na nový, hodně melodický a svěže znějící singl skladatele a zpěváka Michala Hrůzy si museli fanoušci počkat. Píseň...


Hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu představí na Kunětické hoře
15.07.

Hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu představí na Kunětické hoře

Po úspěšném startu na Točníku se devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ přesune v pátek a...


Royal Blood v Ledárnách, aneb jak s malým basákem zahrát velké divadlo.
15.07.

Royal Blood v Ledárnách, aneb jak s malým basákem zahrát velké divadlo.

Trvalo to sice dlouho, ale konečně se českým divákům vyplnil sen. Britské duo Royal Blood vytáhlo po deseti letech...


Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic
14.07.

Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic

Zpěvák Seal, autor hitů „Kiss from a Rose" nebo „Crazy", se vrací do ČR, tentokrát jej uslyší fanoušci v pardubické Enteria...


Blíží se brněnský festival Pop Messe
12.07.

Blíží se brněnský festival Pop Messe

Čtvrtý ročník městského festivalu Pop Messe v Brně proběhne už za necelé dna týdny, a to v termínu 25. - 27. července...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru