Hlavním tématem nového alba Tomáše Kočka je žena

Poslední den roku 2021 vydali dvojnásobní držitelé ceny Anděl Tomáš Kočko & ORCHESTR novinkové album. Nese název ONA a slavnostní „postřižiny" nového CD proběhnou 5. dubna v brněnském SONO Centru.  

Tomáš Kočko & ORCHESTR přidávají do své diskografie další kolekci původem lidových písní. Tentokráte je hlavním tématem žena. Její síla, vědomí sebe, smutky i radosti v kontextu moravské folklórní tradice. Jedinou výjimku tvoří hudební vzkaz polským přátelům k jejich současné diskusi o právech ženy v podobě polské písně „Matulu moja". 

Novinka vznikala na ose Morava – Maďarsko – Polsko – Slovensko. Natáčelo se částečně v domácích studiích hostujících interpretek a interpretů (Lucia Šoralová, Alena Antalová, Gosza Tutko a Cimbaliband), a také ve studiu dvorního zvukaře Broňka Šmida. Příznivce Tomáše Kočka & ORCHESTRU jistě potěší i souběžně vydávaný zpěvník. Ten obsahuje nejen melodie, texty a akordy pro kytaru, ale i vypsaná sóla pro flétnu či housle.    



Skupina se chystá nové skladby představit i koncertně. Hlavním vystoupením jarního období budou slavnostní „postřižiny" naplánované na 5. dubna v brněnském SONO Centru. „Stalo se dobrým zvykem po vydání desky udělat její křest. Jako při narození dítěte. A pak ji poslat do světa. My jsme zvolili jiný koncept. Z praktických i tradicionalistických důvodů jsme se rozhodli pro postřižiny, tedy staroslovanský rituál, při kterém je dítě, v našem případě nové album, představeno komunitě, aby následně bylo do komunity přijato. Postřižiny tedy neprobíhají vzápětí po narození, ale až v průběhu života a to nám dává možnost písně z nového alba si na předcházejících koncertech obehrát a postřižinový koncert si více užít," objasňuje Tomáš Kočko

„Koncept postřižin se nám osvědčil už při desce Velesu. Odehráli jsme v SONO Centru koncert, na který dodnes vzpomínáme. Postřižiny CD ONA budou opět na tomto místě a já pevně věřím, že to přes nepřízeň všech mutací vyjde. Naděje tu je!," dodává Tomáš.
GALERIE

Související obsah:

» Klaním se Velesu   (Zdeňka Šichová, 06. 07. 2016)
» Tomáš Kočko se pohádek rozhodně nebojí   (Karel Souček, 26. 11. 2017)
» Moravané pod vedením Tomáše Kočka spojí své síly   (Karel Souček, 03. 03. 2014)
» Tomáš Kočko ukázal videoklip k dalšímu singlu a vyráží na Velesu Tour   (Ondra Kocáb, 14. 11. 2016)
» Tomáš Kočko - bouře na pódiu i pod ním   (Zdeňka Šichová, 27. 10. 2018)
» Pohanský bůh málem zbořil Sono   (Zdeňka Šichová, 22. 10. 2016)
» Pohádkový Tomáš Kočko   (Karel Souček, 02. 12. 2017)
» Folkloristé by měli Tomáši Kočkovi postavit pomník   (Karel Souček, 01. 02. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Hrady CZ

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Queenie odstartují TOUR Léto 2025 v Plzni
05.07.

Queenie odstartují TOUR Léto 2025 v Plzni

TOUR Léto 2025 zahájí kapela Queenie v Plzni. První koncert se uskuteční 15. července od 20:00 v Amfiteátru OC...


Marpo vydává singl Memphis, který nahrával v Elvisově domě
05.07.

Marpo vydává singl Memphis, který nahrával v Elvisově domě

Zpěvák, skladatel a bubeník Otakar Petřina aka Marpo už brzy vydá nové album s příznačným názvem Making Country...


Za tebou je první písní Jelenů, kterou nezpívá frontman Jindra Polák
04.07.

Za tebou je první písní Jelenů, kterou nezpívá frontman Jindra Polák

Dosud všechny písně za 11 letou existenci kapely Jelen nazpíval její frontman Jindra Polák. Nyní už to neplatí, Za tebou...


Přivítání léta s Foster the People
03.07.

Přivítání léta s Foster the People

text: Eva Frouzová Konec června znamená příslib letních prázdnin, alespoň částečného odpočinku a pohody...


Nové EP Doroty Nvotovej Lazy je osobnou správou o stave krajiny
03.07.

Nové EP Doroty Nvotovej Lazy je osobnou správou o stave krajiny

Dorota Nvotová vydáva nové EP s názvom Lazy. Nový album obsahuje päť piesní a okrem digitálnej verzie, ktorú...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Tomodachi/Deluxe Edition
23.06.

Tomodachi/Deluxe Edition

» Mirai

Čtvrté studiové album Tomodachi skupiny Mirai vyšlo sice už loni...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru