Heslo Meky navěky platí i tento rok

O hudbu Mira Žbirky je mezi fanoušky i publicisty velký zájem i po roce a půl od jeho smrti. Album Posledné veci bylo označeno mnoha slovenskými i českými hudebními portály za jedno z nejlepších alb minulého roku. Nominace získal v prestižních anketách Žebřík nebo Radio Head Awards a sošku Anděla má šanci získat hned ve čtyřech kategoriích – Album, Skladba, Sólový interpret a Slovenské album roku.   

Na přelomu března a dubna se vizuální podoby dočká další skladba z tohoto alba, kterou vybrali fanoušci na sociálních sítích. Videoklip k písni Ako boh připravuje producent alba David Žbirka se svým filmovým štábem a natáčet se bude 3. 4. 2023 v prostorách bytostně spjatých s Mekyho životem a tvorbou – ve velkém sále pražské Lucerny. Toto místo je symbolické i v osobní rovině, protože právě v Praze se Meky seznámil se svojí budoucí manželkou Katkou a mnoho let tam s ní a dětmi žil.  

I tento rok připravuje Katka Žbirková se svými spolupracovníky překvapení v podobě exkluzivní Memory Book – Roky a dni. Výstava Roky a dni, ke které se kniha vztahuje, je momentálně na Bratislavském hradě a potrvá do 30. září 2023.   „Během příprav výstavy Roky a dni, která proběhla na podzim v Národním muzeu v Praze, jsem poprosila Mekyho fanoušky, aby mi posílali plakáty, fotky, vstupenky, podpisy nebo výstřižky. To jsem netušila, že mi naposílají celé krabice a samozřejmě jsme všechno nemohli na výstavě použít. Objeví se to v jakési vzpomínkové luxusní krabici spolu s dalšími nepublikovanými fotografiemi a vinylovým dárkem,” řekla ke svým plánům Katka a dodala: „Budu plnit i další z Mekyho naplánovaných úloh a spolu s vydavatelstvím Universal Music připravujeme LP vinylbox všech alb, která u tohoto vydavatelství vyšla. Není to jednoduchý úkol, protože některá alba nemají svojí vinylovou předlohu a musí se znovu masterovat, upravovat obaly a spousta dalších věcí dát dohromady. Navíc mě čeká, a už je ve stádiu rozepsanosti, kniha o mém životě s Mekym, kterou připravujeme spolu s Honzou Vedralem pro vydavatelství Albatros a která vyjde na podzim".  

Tato kniha a vinylbox, který bude obsahovat bonus v podobě nevydaných písní, spatří světlo světa na slavnostním křtu a vzpomínkovém večeru spojeným s koncertem 21. 10. 2023 v Lucerna Music Baru v Praze a 10. 11. 2023 ve Štúdiu L+S v Bratislavě. 

Související obsah:

» Žbirka si v Abbey Road lebedí. Výsledkem je album Miro.   (Karel Souček, 02. 09. 2015)
» Žbirkovi fanoušci vybrali nejpřitažlivější píseň alba Miro   (Karel Souček, 10. 04. 2016)
» Miro Žbirka složil titulní píseň k filmu Fair Play   (Karel Souček, 30. 01. 2014)
» Miro Žbirka po sobě pojmenoval album, kterým se vyšvihl mezi světovou třídu   (Petr Škrabánek, 19. 05. 2016)
» Mira Žbirku režíroval v novém klipu jeho syn David   (Karel Souček, 21. 09. 2015)
» Miro Žbirka není jenom na Zemi, ale i ve vesmíru   (Karel Souček, 21. 10. 2019)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Po čtyřech letech se písničkářka Lauren Ruth Ward vrací do Prahy
24.03.

Po čtyřech letech se písničkářka Lauren Ruth Ward vrací do Prahy

Jako o spojení Janis Joplin, Florence Welch a Courtney Barnett mluví hudební kritika o americké multitalentované...


S novým albem přichází i špetka nostalgie: Fall Out Boy připravují pokračování legendárního videoklipu This Ain´t A Scene, It´s An Arms Race, budou i upíři?
24.03.

S novým albem přichází i špetka nostalgie: Fall Out Boy připravují pokračování legendárního videoklipu This Ain´t A Scene, It´s An Arms Race, budou i upíři?

Den D je tu. Dnes si všichni fanoušci amerických pop punkových hvězd můžou konečně poslechnout nové album, které...


The Subways zaburácí v Brně
24.03.

The Subways zaburácí v Brně

Nestárnoucí punk rocková trojice The Subways jsou opět na cestách a znovu nevynechali ani Českou republiku. Zahrají u nás...


Spálenopoříčský rockový mejdan věnovaný nejen Josefům
24.03.

Spálenopoříčský rockový mejdan věnovaný nejen Josefům

Sobotní večer 18.3.2023 měl ve Spáleném Poříčí titulek Josefovská akce. Rocková párty se pochlubila vystoupením...


Tichou radost kapely Mrakoplaš pokřtí Jan Spálený
23.03.

Tichou radost kapely Mrakoplaš pokřtí Jan Spálený

Pražská čtveřice Mrakoplaš, která ve své hudbě invenčně propojuje folk, blues a rock, vstupuje do druhého...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
LP XXIII
08.03.

LP XXIII

» Koller David

Necelých osm let po předchozí desce ČeskosLOVEnsko přichází David Koller s...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru