Festival Věčná naděje a Terne Čhave uvedou hudbu tzv. zapomenutého holocaustu

Za 2. světové války bývala v koncentračních táborech uváděna a hrána nejen tvorba židovských autorů. Festival Věčná naděje v letošním roce upozorňuje také na tzv. "zapomenutý holocaust”, tedy pronásledování a likvidaci Romů. Přímo pro Věčnou naději vzniklo ve spolupráci se skupinou Terne Čhave pásmo písní, které v koncentračních táborech vznikly nebo s romským holocaustem souvisejí. Výjimečný koncert proběhne 21. března v pražském Vzletu.

Romský holocaust je označován termínem porajmos, doslovně "zničení”. Jen na českém území existovalo několik sběrných, pracovních a koncentračních táborů pro Romy, ať už nejznámější Lety, nebo tábor v Hodoníně u Kunštátu, na Liberecku, další v Praze - Ruzyni, Brně, Pardubicích, Olšovci. Ačkoliv romská hudba nepochybně v táborech zněla, nebyla zaznamenána jinak než ve vzpomínkách pamětníků, píseň nahrazovala psanou historii. Jsou dokumentovány vzpomínky na písně s houslemi, romské táborové kapely či nucené zapojení do kabaretních výstupů.

"Dlouho nám trvalo, než jsme téma uchopili a doslova vydýchali. Ty písně jsou neskutečně živé a silné, emoce pracovaly a pracují na každé zkoušce. Některé skladby jsme kompletně ztvárnili z dochovaných materiálů, jindy jsme doplnili vlastní melodii nebo text," říká frontman Terne Čhave Gejza Bendig s tím, že skupinu posílí přímo pro tento projekt skvělí královéhradečtí hudebníci Soňa a Ondrej Horváthovi. Uvedeny budou během večera i písně z kapelního repertoáru.



Terne Čhave představují na české i evropské hudební scéně jedinečný fenomén. Jsou jednou z nejdéle fungujících a nejúspěšnějších českých romských kapel. Kromě vystupování na  tuzemských - i těch největších - festivalových pódiích, projeli také velkou část Evropy, od Polska, Slovenska a Maďarska přes Itálii, Španělsko, Francii, Benelux, Německo až po Anglii a Skotsko. Již od svých počátků, které sahají do 80. let, se drží svých romských kořenů, nespokojují se však s nekonečnými variacemi na klasický romský folklór, ale vydávají se na svébytnou cestu do různých hudebních oblastí. Jejich vývoj tak směřoval od folku přes world music až po funk a rock.  
Foto: Dušan Svíba

Související obsah:

» Terne Čhave se vrací, hudba jim chyběla   (Karel Souček, 24. 09. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
České televize natočila unikátní dokument Anna K.
05.05.

České televize natočila unikátní dokument Anna K.

Anna K je název nového dokumentu České televize a společnosti Frmol, který nabízí unikátní pohled...


Vojtik predstavuje nový singel a klip POTT
05.05.

Vojtik predstavuje nový singel a klip POTT

Slovenský hudobník Vojtik uvádza svoj nový singel „POTT", ktorý vychádza spolu s vizuálne výrazným videoklipom z dielne...


Šaliny nahradí ve vozovně Pisárky stovky lidí tančících v rytmu Brass Party
04.05.

Šaliny nahradí ve vozovně Pisárky stovky lidí tančících v rytmu Brass Party

Z tramvajové vozovny Pisárky se večer běžně ozývá zvuk nářadí a vysavačů. V pátek 13. června 2025 bude...


Američtí The Lumineers byli v Praze plní energie a emocí
04.05.

Američtí The Lumineers byli v Praze plní energie a emocí

Folkrocková americká skupina The Lumineers je známá nejen svými chytlavými melodiemi, ale i živým vystupováním, které...


Festival United Islands rozjel festivalové léto v Praze
04.05.

Festival United Islands rozjel festivalové léto v Praze

Dvaadvacátý ročník festivalu United Islands přilákal od čtvrtka do soboty více než 30 tisíc návštěvníků, kteří...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Duše v peří
15.04.

Duše v peří

» Joker Beat

Čtvrté album Joker Beat pod názvem Duše v peří vyšlo 20.12....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru