Evelynne našli svoji identitu

Recenze alba : Identity

Album: Identity
Interpret: Evelynne
Celkový čas: 00:36:28
Vydavatel: Championship Music
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Propojit klasické nástroje s elektronikou se na tuzemské hudební scéně snaží řada kapel, málokterá to však dokáže s takovou samozřejmostí jako Evelynne. Jejich druhé album Identity je vyzrálou, přesvědčivou, sebevědomou nahrávkou, která má potenciál oslovit jak rockery, tak fanoušky elektronické hudby.    

Více samplů, více energie

Oproti debutu Anonymity přibylo na úkor kytar elektroniky, která zhruba polovině skladeb dominuje, zvýšil se drive písní a především kapela přidala na pestrosti. Hrozícím stereotypům formace předchází barevnými aranžemi, hravostí a střídáním jednotlivých stylů, kdy s lehkostí sobě vlastní zvládá kytarový rock, baladu i tvrdý metal. Identity působí mnohem vyzráleji, i když si formace stále zachovává svoji tvář.    



Úvodní Intro přesně splní to, co se od něj očekává. Pomocí kláves, elektroniky a jakýchsi vesmírných zvuků, přesně korespondujících s futuristickým obalem CD, navodí uvolněnou atmosféru, do níž místy vstupuje hypnotický rytmus. Jemný začátek skladby Get Up postupně nabírá na síle, syrovější pasáže se střídají s melodickými, kombinace klasických nástrojů s převažujícími samply dokonale funguje.    

Blackout! - naléhavý vrchol alba

Větší zastoupení „normální" hudby přináší rockovější, energičtější skladba Find The Light. Pestrý, tempo i rytmus měnící song, v němž rockové pasáže přirozeně přecházejí v syntezátorové. Syrovější Imagination zdobí zpěv Marky Rybin, který si výborně rozumí s vokálem Romana Doležala. Hard To Say se nebojí experimentů ani silné melodie.

Blackout! představuje vrchol desky. Nejtvrdší, syrová, naléhavá, dramatická skladba graduje k hodně tvrdému rocku, který žene dopředu vyhrocený frontmanův metalový zpěv. Milý kontrast přináší vzdušná, vnitřně energická a na silné náladě založená balada The Night. Tu v zájmu co největší pestrosti střídá nejchytlavější píseň Sailor, melodická i rytmická hitovka. Když se z rozvolněných elektronických pasáží vyloupne ústřední motiv, je to čistá krása.    



O závěr alba se postará našlápnutá skladba Under The Mask, hodně elektronický I Am The Future, experimentální remix Find The Light a oproti Intru klasičtější Outro.      

Album Identity je příjemnou záležitostí. Kromě funkční symbiózy samplů a klasických nástrojů a výše zmíněné pestrosti jej zdobí lehkost a svěžest většiny songů, přirozeně znějící angličtina, výrazný, často zkreslený vokál Romana Doležala a výborný zvuk. A důležité je, že kapela i přes stále výraznější zastoupení syntetických zvuků pořád staví na poctivé písničce.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Evelynne vychází z Anonymity

Evelynne vychází z Anonymity

Na letošním festivalu Rock for People jsem se setkala s hodně lidmi, kteří s pražskou kapelou...



GALERIE

Související obsah:

» Evelynne odhodili své masky   (Karel Souček, 06. 06. 2013)
» Evelynne se s dalšími kapelami vrací do školních lavic   (Karel Souček, 02. 09. 2013)
» Evelynne vychází z Anonymity   (Kristina Kratochvílová, 23. 07. 2013)
» Evelynne   (Kristina Kratochvílová, 23. 07. 2013)
» Identity   (Karel Souček, 09. 04. 2014)
» Evelynne nadělí nejen desku, ale i kytary   (Karel Souček, 25. 11. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Ewa Farna představuje těsně před největšími koncerty v životě silně osobní singl
14.05.

Ewa Farna představuje těsně před největšími koncerty v životě silně osobní singl

Zpěvačka Ewa Farna je v jednom kole. Není tomu tak dávno, co vyšel úspěšný singl Vzpomeneš si? s Mirai, který se stále drží...


Schodiště natočilo svůj vůbec první animovaný klip
14.05.

Schodiště natočilo svůj vůbec první animovaný klip

Melodický, chytlavý, energický, melancholický, vtipný. Takový je nový singl kapely Schodiště s názvem Je jaro. Jeho...


Offset na konci května debutuje v České republice
14.05.

Offset na konci května debutuje v České republice

Od nuly až na vrchol, Offset proměnil trap v odkaz s neúnavnou flow a ještě hlasitějším dripem.  Do Česka vůbec...


Brněnský Majáles naplnil Výstaviště k prasknutí
13.05.

Brněnský Majáles naplnil Výstaviště k prasknutí

Brněnský Majáles letos začal zostra. Už od brzkých hodin byl areál zaplněný k prasknutí a bylo jasné, že...


Conan Gray přiveze do Prahy novou desku Wishbone
13.05.

Conan Gray přiveze do Prahy novou desku Wishbone

Americký zpěvák a songwriter Conan Gray dorazí 31. května 2026 do pražské O2 areny v rámci turné Wishbone...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Megadeth
06.05.

Megadeth

» Megadeth

Megadeth je eponymní sedmnácté studiové album thrashmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

PODCAST TŘI DECI
Tři Deci #30: Výroční akce
09.05.

Tři Deci #30: Výroční akce

Dnešní narozeninovou epizodou slavíme rok existence podcastu Tři Deci, a tak si budeme...