Dark Roots of Earth - učebnicový thrash metal

Recenze alba : Dark Roots of Earth

Interpret: Testament
Celkový čas: 00:51:08
Vydavatel:
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Je zajímavé, jak tuhý kořínek mají nejznámější thrash metalové formace: Slayer vydali poslední řadovku v roce 2009, ale již pracují na další (navzdory zranění Jeffa Hannemana, který se dlouhodobě zotavuje z kousnutí jakýmsi jedovatým pavoukem), a Metallica (s Lou Reedem), Megadeth i Anthrax vydali nové řadovky loni. Nyní tedy přicházejí se svojí troškou do mlýna i Testament.

Thrash metal jak z učebnice

Čím by tak mohlo začínat thrash metalové album? Ne ne, žádné překvapení se nekoná - ostrý kytarový riff jak od výše zmíněných Slayer uvozuje vstupní vypalovačku Rise Up a po kratičkém vydechnutí přichází v 35. sekundě na řadu nepostradelný poznávací znak stylu neboli dvojitý kopák. Časté změny tempa, sólo zpěv - občas zdvojený - místy doplňuje „hymnické" sborové bručení, v druhé polovině tracku přijde rychlé kytarové sólo: Rise Up by mohla sloužit jako ideální kousek na vysvětlení marťanovi, co že je to ten thrash metal.

V podobném učebnicovém duchu se nesou i následující tracky, za příjemné oživení desky lze považovat občasné zařazení blast beatu, např. v refrénu Native Blood či v True American Hate, povedený sólový úvod baskytary v A Day in the Death, téměř 8-minutovou baladickou Cold Embrace, nebo triolově dusavý rytmus v Throne of Earths. Další triolová vypalovačka Last Stand for Independence, podle mě nejlepší track desky, pak Dark Roots of Earth skvěle uzavírá.

Kytara a bicí na úrovni

Co se týče kytarových sól Alexa Skolnicka, který od předchozí řadovky Formation of Damnation opět věnuje část své energie a času Testamentu, ač nadále pokračuje i ve svých bočních projektech (např. vede čistě jazzové trio!): pokud by jeho rychlá melodická sóla zaslechl někdo okolo roku 1980, měl by nepochybně oči navrch hlavy. Nicméně v kontextu současné metalové kytary musím přiznat, že mě jeho relativně klišovité běhy, sweep-pickingové akordové rozklady a občasné zakvílení vytáhlého tónu poněkud nudí (snad s výjimkou A Day in the Death). S nevděčným úkolem umístit do každého tracku sólo se např. na poslední anthraxovské řadovce Worship Music vypořádal Rob Caggiano poněkud lépe.

V podobném duchu lze říct, že Gene Hoglan odvádí na bicí veskrze velmi slušný výkon, zejména v již zmíněné Last Stand for Independence, na druhou stranu oslnivých kvalit Davea Lombarda z osmé řadovky skupiny The Gathering přeci jen zcela nedosahuje, ale to asi nikdo. Produkce a zvuk si zaslouží jedničku, zejména baskytara dostala ve finálním mixu o něco více prostoru než je v žánru obvyklé, a to jedině ku prospěchu věci.

Sázka na jistotu

Země se nezachvěla a ušní bubínky vám návalem hudební invence neprasknou, nicméně příznivce klasického thrash metalu by Dark Roots of Earth měla rozhodně potěšit.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic
14.07.

Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic

Zpěvák Seal, autor hitů „Kiss from a Rose" nebo „Crazy", se vrací do ČR, tentokrát jej uslyší fanoušci v pardubické Enteria...


Blíží se brněnský festival Pop Messe
12.07.

Blíží se brněnský festival Pop Messe

Čtvrtý ročník městského festivalu Pop Messe v Brně proběhne už za necelé dna týdny, a to v termínu 25. - 27. července...


Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín
11.07.

Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín

Areál u Zámeckého parku v Manětíně se v pátek 5.7.2024 proměnil v hudební arénu, kde se uskutečnil...


Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní
11.07.

Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní

Před rokem dobyla rocková skupina Jasná páka v rámci Prague Open Air Ledárny Braník (reportáž). Nyní v rámci...


Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor
11.07.

Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor

Podještědská kulturní památka Stará škola Křižany zve na čtvrtý ročník multižánrového rodinného...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Pollen
25.06.

Pollen

» Blacktop Mojo

Pollen je název pátého studiového alba americké post grunge/hard...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru