Dark Roots of Earth - učebnicový thrash metal

Recenze alba : Dark Roots of Earth

Interpret: Testament
Celkový čas: 00:51:08
Vydavatel:
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Je zajímavé, jak tuhý kořínek mají nejznámější thrash metalové formace: Slayer vydali poslední řadovku v roce 2009, ale již pracují na další (navzdory zranění Jeffa Hannemana, který se dlouhodobě zotavuje z kousnutí jakýmsi jedovatým pavoukem), a Metallica (s Lou Reedem), Megadeth i Anthrax vydali nové řadovky loni. Nyní tedy přicházejí se svojí troškou do mlýna i Testament.

Thrash metal jak z učebnice

Čím by tak mohlo začínat thrash metalové album? Ne ne, žádné překvapení se nekoná - ostrý kytarový riff jak od výše zmíněných Slayer uvozuje vstupní vypalovačku Rise Up a po kratičkém vydechnutí přichází v 35. sekundě na řadu nepostradelný poznávací znak stylu neboli dvojitý kopák. Časté změny tempa, sólo zpěv - občas zdvojený - místy doplňuje „hymnické" sborové bručení, v druhé polovině tracku přijde rychlé kytarové sólo: Rise Up by mohla sloužit jako ideální kousek na vysvětlení marťanovi, co že je to ten thrash metal.

V podobném učebnicovém duchu se nesou i následující tracky, za příjemné oživení desky lze považovat občasné zařazení blast beatu, např. v refrénu Native Blood či v True American Hate, povedený sólový úvod baskytary v A Day in the Death, téměř 8-minutovou baladickou Cold Embrace, nebo triolově dusavý rytmus v Throne of Earths. Další triolová vypalovačka Last Stand for Independence, podle mě nejlepší track desky, pak Dark Roots of Earth skvěle uzavírá.

Kytara a bicí na úrovni

Co se týče kytarových sól Alexa Skolnicka, který od předchozí řadovky Formation of Damnation opět věnuje část své energie a času Testamentu, ač nadále pokračuje i ve svých bočních projektech (např. vede čistě jazzové trio!): pokud by jeho rychlá melodická sóla zaslechl někdo okolo roku 1980, měl by nepochybně oči navrch hlavy. Nicméně v kontextu současné metalové kytary musím přiznat, že mě jeho relativně klišovité běhy, sweep-pickingové akordové rozklady a občasné zakvílení vytáhlého tónu poněkud nudí (snad s výjimkou A Day in the Death). S nevděčným úkolem umístit do každého tracku sólo se např. na poslední anthraxovské řadovce Worship Music vypořádal Rob Caggiano poněkud lépe.

V podobném duchu lze říct, že Gene Hoglan odvádí na bicí veskrze velmi slušný výkon, zejména v již zmíněné Last Stand for Independence, na druhou stranu oslnivých kvalit Davea Lombarda z osmé řadovky skupiny The Gathering přeci jen zcela nedosahuje, ale to asi nikdo. Produkce a zvuk si zaslouží jedničku, zejména baskytara dostala ve finálním mixu o něco více prostoru než je v žánru obvyklé, a to jedině ku prospěchu věci.

Sázka na jistotu

Země se nezachvěla a ušní bubínky vám návalem hudební invence neprasknou, nicméně příznivce klasického thrash metalu by Dark Roots of Earth měla rozhodně potěšit.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese
22.05.

David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač vydal letos v dubnu u vydavatelství Minority Records své...


FOTOreport: pražská premiéra The smile
22.05.

FOTOreport: pražská premiéra The smile

Boční projekt členů ikonických Radiohead zamířili do Prahy. Jejich debutové album A Light for Attracting Attention...


Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?
21.05.

Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?

Jak jste si jistě všimli, asi největší emo kapela všech dob, My Chemical Romance, vydala singl „The Foundations Of Decay",...


Black Veil Brides vydávají nový videoklip
21.05.

Black Veil Brides vydávají nový videoklip

Američtí rockeři Black Veil Brides své fanoušky poslední dobou hodně napínali, když...


Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás
21.05.

Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás

Je to pár hodin, co světlo světa spatřil nový singl Broken i s čerstvým videoklipem. Po Punching Bag, Paranoid a No Love...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Afterglow
02.05.

Afterglow

» Acid Row

Nové album Afterglow stoner rockových Acid Row zavání odérem smrti,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru