Chytlavě pop(rock)ová Barbora Piešová přichází s druhým poselstvím lásky

Recenze alba : Dve Strany

Album: Dve Strany
Celkový čas: 00:34:23
Vydavatel: Warner Music/EMI Czech Republic
Rok vydání: 2023
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
V hudební branži není lehké se na poprvé prosadit a když se to někomu poštěstí, třeba díky soutěži, jeho další kariéra nemusí ani potom mít vždy další level úspěchu. Pokud nemá kolem sebe podpůrný tým a nedisponuje energickým charismatem a správnou dávkou štěstí – o talentu nemluvě! -, zářivá hvězda může zhasnout zanedlouho. Tohle ale není případ slovenské pop-rockové star Barbory Piešové, která do šoubyznysu vstoupila na začátku co-vidového období vydařeným a pozitivně přijatým – nepočítaje kompilační nahrávku pro soutěž Superstar - prvním autorským albem Som flegmatik, ale optimista. Měla za sebou i spoustu vydařených coverů, např. Somebody to Love od Queen nebo Come Together od Beatles, ale na precizně vystavěném debutu dokázala zúročit silný potenciál a s týmem kolem sebe stvořit melodické i energické hitovky jako Dážď nebo Vesmír. Po sérii četných TV vystoupení, kdy se stala hvězdou show Tvoja tvár znie povedome s vítězným songem Queen of the Night od Whitney Houston se Barbora opět zavřela do studia, aby z něj v listopadu 2022 vypadlo nové album pod názvem Dve strany. A s ním hned od začátku nasazuje vysoké hitové obrátky! Romanticky pojatý duet Slúb mi krásně kombinuje její hlasové polohy a vstupy zpěváka Adriána Ševce. Jejich duet podporují skvělé aranže a rockový drajv, lepší otevírák jsem na slovenské studiové tvorbě za poslední roky dlouho neslyšel! Na energii první skladby výborně navazuje druhá, riffově vystavěná skladba V budovách. Zpěv Barbory se výborně vyjímá nad kytarovým základem, který slibuje, že deska může mít mnohem tvrdší vyznění. Ale aby možná zmátla posluchače a udržela tu správnou pozornost, mezi rychlé skladby vsune něžnější kousky jako citlivou baladu Snád nebo středněmpové (a synťáky) kořeněné Nemá. Deska tak získává jedinečnou barevnost.Už len pár chvil buduje od začátku zadumanější atmosféru, aby se pak rozjela do šlapavého pop-rockového tempa, které evokuje nejlepší 80-kové hity. Takové je třeba i Stačí iba veriť, která mne osobně evokuje po svém hity Mariky Gombitové z 80. let minulého století. V průsečíku mezi zadumaným popem a svěžím rockovým nasazením sídlí její spirit pro nové skladby, které se mi po několikátém poslechu dostávají nakažlivě pod kůži. Díky zvukovým experimentům se syntezátory i doprovodnými hlasy není téměř žádná písnička nudnou vycpávkou, ale naopak. Barbora nicméně ctí i svou vášeň pro intenzivní rockový projev, protože i několik dalších songů má nakažlivě dravý potenciál: v songu Málo se sice trošku opakuje, ale v Na čo sa divaš vystřelí energii vzhůru, a to i díky nasazení celé doprovodné skupiny: kytarista Lubo Mazák, který jí pomáhá i s komponováním, baskytarista Erik Binovský a bicmen Lubeno se na nové desce krásně doplňují, a to i s klávesákem Jakubem Valachovičem, jehož efekty u některých skladeb evokují synth-popové hrátky a la The Night Flight Orchestra.

 

Dramaturgicky pestré album Dve strany končí nádherně plynoucí indie-popovkou Take My Hand, ke které Barbora pořídila v klipu úchvatné přírodní záběry na Islandu. Tahle píseň jen potvrzuje talentovaný vývoj mladé zpěvačky, která se rozhodně nebojí výzev. Plní si své evidentně své životní sny. Autentické scenérie s anglickými lyrics mají totiž tak příjemný audiovizuální zážitek, že ten islandský trip budete chtít pak prožít i na vlastní pěst!  

Shrnuto podtrženo: celému novému (synth)pop/rockovému koktejlu Dve strany od Barbory a chalanov nelze než tleskat!
DISKOGRAFIE

RECENZE
Líbezný pop(rock)ový debut Barbory Piešové opravdu překvapil

Líbezný pop(rock)ový debut Barbory Piešové opravdu překvapil

Mám rád slovenskou popovou i rockovou scénu, která v posledních letech chrlí nejen...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru