Čas s Rammstein plyne až příliš rychle, na výkonu se však nijak nepodepsal

Němečtí Rammstein na konci dubna vydali novou desku s názvem „Zeit” a dva týdny poté se vydali na obří evropské stadiónové turné. Turné, které zahájili dvojkoncertem v Praze na letišti v Letňanech. My jsme se vydali na jejich druhý, pondělní koncert, avšak oba koncerty nabídly velmi podobnou podívanou. Podobnou jako tomu bylo v roce 2019, kdy vyrazili na turné k nepojmenovanému albu a zahráli v Edenu. Tehdy to však byla podstatně menší show, jelikož do Letňan v neděli i v pondělí zavítalo okolo šedesáti tisíc fanoušků s tím, že v okolí areálu nakukovaly a naslouchaly další davy zvědavců.

Program Duo Jatekok plays Rammstein se s úspěchem nesetkal


Stejně jako před třemi roky si kapela vybrala francouzky Naïri Badal a Adélaïde Panaget jako předskokanky. Dvojice, která si říká Duo Jatekok, zahrála během asi čtyřiceti minut na piáno několik skladeb Rammstein v prostoru pro kameramany a fotografy. Jejich tvorba je ideální pro intimní a komorní koncerty, avšak v obrovském areálu s tisícemi natěšených fanoušků jejich vystoupení úplně zaniklo. Jejich snaha nebyla ani příliš slyšet, atmosféru naladily spíše puštěné skladby německé kapely před jejich vystoupením a mnoho fanoušků Rammstein dámám ani nevěnovalo pozornost. Bohužel.

Všichni zde byly z jednoho jediného důvodu. Tím důvodem byla šestice pyromaniaků, kteří svou show zahájili přesně s úderem osmé hodiny. Před zahájením samotného koncertu proběhla výzva k divákům, aby nechali své telefony v kapsách a užili si koncert bez nich. Samozřejmě by bylo bláhové se domnívat, že tato výzva bude vyslyšena. Především s přihlédnutím k faktu, že pro desetitisíce fanoušků byl mobilní telefon jedinou cestou jak získat vizuální kontakt se svými oblíbenci na pódiu. Před začátkem koncertu začalo mírně pršet a déšť ve větší či menší míře doprovázel prakticky celý koncert. V pondělí se tak k velkolepé show přidal další efekt, který kapela ani nezamýšlela.Uplynulé tři roky přinesly novou desku, nové nápady nikoliv


Hned první dvě skladby pocházely z nové desky „Zeit”. Šlo o úvodní „Armee der Tristen” a populární klipovku „Zick Zack”. Pak už přišlo na řadu několik skladeb z těch nejslavnějších vůbec. Do této kategorie určitě patří hity „Links 2-3-4”, „Sehnsucht” nebo „Mein Herz Brennt”, své místa na výslunní si už našly i pecky „Zeig Dich” a „Puppe”. Právě tady přišel první vrchol večera a proběhla scénka s hořícím kovovým kočárkem. Připomněli jsme si jednu z nejstarších skladeb „Heirate Mich” z debutové desky „Herzeleid” a hned v závěsu teprve podruhé v historii zazněla naopak jedna z nejnovějších skladeb, titulní „Zeit”. Rammstein na nic nečekali a hráli jednu skladbu za druhou bez jakéhokoliv komentáře a minimálních přestávek. Delší přestávka přišla až nyní, kdy se připravoval titulní singl z nepojmenované desky z roku 2019. Ochutnávku německé taneční muziky od Richarda Kruspeho doprovodili jeho spoluhráči tanečními kreacemi a poté už všichni společně zahájili řádnou verzi eposu „Deutschland”, na který opět volně navazoval další singl „Radio”.

Untitled” album poměrně překvapivě zastupovalo nejvíce skladeb. Nová deska „Zeit” a slavná „Mutter” následovaly shodně s čtyřmi reprezentanty. Z novinky je překvapující absence například klipovky „Angst". Je vidět, že předchozí desku se i díky koronavirové pauze nepodařilo patřičně zpropagovat a tak se nyní o své místo na výslunní obě desky dělí téměř rovným dílem. Byl by hřích a od fanoušků pravděpodobně neodpustitelný čin, kdyby v setlistu chyběly takové hity jako „Sonne” nebo „Du Hast”. Při těchto skladbách už se pořádně setmělo a tak byl čas představit spolehlivé německé inženýrství a promoklé publikum zahřát několika ohnivými koulemi. Pořádně teplo bylo především klávesákovi Flakemu, který během scénky při skladbě „Mein Teil” byl opět za obětního beránka a zpěvákem Lindemannem grilován v kovovém kotli.

Nejdelší pauza proběhla v tomto momentě, kdy publikum čekalo na další oblíbené skladby. Další z těch nejslavnějších proběhla opět v netradičním kabátě. Na místě, kde asi před hodinou hráli Duo Jatekok se obě dámy objevily znovu, tentokrát však za doprovodu kapely Rammstein. I zadním řadám se tak naskytl pohled na všechny muzikanty z rozumné vzdálenosti, les mobilních telefonů tak pochopitelně vyrostl znovu. Bylo to však i na popud kapely, která si neverbálně vyžádala světelnou podporu a to k písni „Engel”, která proběhla pouze za doprovodu piána od obou francouzek. Zpěvák Till Lindemann ani příliš nezpíval a spíše nechal vyřádit diváky, kterým pomáhal i text na hlavním pódiu. Po této uklidňující vsuvce se muzikanti vrátili na pódium na nafukovacích člunech, kde už čekali bedňáci s nápisy Willkommen a všichni pochopili, že se blíží skladba „Ausländer”.Značka Rammstein je záruka kvality i doživotních zážitků


První doplňující balíček obsahoval ještě hit „Du Riechst So Gut” z debutové desky a provokativní skladba „Pussy” za přítomnosti obřího děla ve tvorbě penisu a bílých konfet. Sotva se konfety snesly k zemi, objevil se Lindemann znovu ve svém slavném obleku, ze kterého létaly plameny na všechny strany. Kytaristé Kruspe a Landers mu zdatně sekundovali plamenomety připevněné na svých nástrojích při ikonické skladbě „Rammstein”. Úplný závěr pak obstarala další kultovní píseň „Ich Will” a jako finále jsme si s kapelou zazpívali novinku „Adieu”. Při a po této skladbě se kapela zbavovala dalšího paliva a ohně šlehaly nad arénou prakticky nonstop několik minut. Poslední pozdravy od publika si kapela vyslechla při jízdě výtahem na nejvyšší bod jejich paláce a po krátkém, leč upřímném poděkování ve třech jazycích bylo vystřeleno několik rachejtlí a bylo po všem.

Pakliže jste byli na koncertě Rammstein v Edenu v roce 2019 nebo jste četli naši reportáž z něj, nehledejte žádné překvapení. Oba koncerty sice dělí tři roky a jedna nová deska, show však byla prakticky identická. Velikost koncertu a jeho dosah však byl na úplně jiné úrovni a pro mnoho tisíc diváků se jednalo o největší a nejvelkolepější koncert v životě. Produkce kapely je neskutečně propracovaná do sebemenšího detailu a výkon všech šesti mužů byl opět naprosto bezchybný. Koncert Rammstein je zkrátka zážitek, který vydrží a jen tak něco jej z paměti nesmaže. Show nestárnoucí německé mašiny zkrátka stojí za každou korunu a nadchne fanoušky všech generací.

GALERIE

Související obsah:

» Rammstein po dvou letech opět zapálili Prahu   (David Malý, 23. 07. 2019)
» Rammstein nenašli název, ale drsná témata ano   (David Malý, 12. 03. 2021)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Překvapivé spojení krásy a metalu v podání Evy Burešové a Dymytry
01.07.

Překvapivé spojení krásy a metalu v podání Evy Burešové a Dymytry

Leč by některé z nás tahle kombinace nikdy nenapadla, tak se tak stalo. Eva Burešová vydala nový singl s názvem...


Sladbu Martiny Pártlové Si to udělám sama doprovází vtipný klip
01.07.

Sladbu Martiny Pártlové Si to udělám sama doprovází vtipný klip

Energická, roztančená, chytlavá, vtipná. Taková je nová písnička Si to udělám sama, kterou natočila zpěvačka...


Štěpánovický koncert nabídl tři formace s hardrockovým finišem
30.06.

Štěpánovický koncert nabídl tři formace s hardrockovým finišem

Malebná obec u Klatov s názvem Štěpánovice pohostila v pátek 24.6.2022 na soukromě laděné akci hned...


Only the Poets zavítají v srpnu do Prahy
30.06.

Only the Poets zavítají v srpnu do Prahy

Only the Poets, britská poprocková kapela, jež vznikla v roce 2017, se do podvědomí fanoušků dostala zejména díky...


Singl Sins je jen začátek, Support Lesbiens slibují nové album
30.06.

Singl Sins je jen začátek, Support Lesbiens slibují nové album

Kapela Support Lesbiens vydává po téměř dvou letech novinku Sins, která je zároveň předzvěstí zbrusu nového...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Lidová Redlová
01.06.

Lidová Redlová

» Redlová Lucie

Dvě desetiletí se písničkářka Lucie Redlová bránila naplno navázat na...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru