Rammstein nenašli název, ale drsná témata ano

Recenze alba : Rammstein

Album: Rammstein
Interpret: Rammstein
Celkový čas: 00:46:21
Vydavatel: Universal Music
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Sedmé studiové album ikonické německé formace Rammstein bylo vydáno po dlouhých deseti letech od předchozí desky „Liebe ist für alle da” a bylo velmi očekávané hned z několika důvodů. Tím rudimentárním důvodem je samozřejmě nová muzika této kontroverzní formace, především po zmíněné předchozí desce, která bývá označována jako zatím nejslabší, navzdory komerčnímu úspěchu. Během dlouhé tvůrčí pauzy se objevovaly i názory, že kapela ukončí svou činnost, přestože v průběhu zmíněných let dále koncertovala. Tyto domněnky byly ještě podtržené aktivitami zpěváka Tilla Lindemanna a kytaristy Richarda Kruspeho, kteří se věnovali jiným projektům a kapelám. Kromě toho samozřejmě každý očekával, jaká témata si Rammstein vezmou na paškál tentokrát. Pro desku kapela nenašla příhodný název, a tak vychází jako eponymní, také označovaná jako „Untitled”.

Make Germany great again


Desku předcházely dva singly, přičemž ten, který okamžitě vzbudil bouřlivé reakce a kontroverzi, je hned první „Deutschland”. Singl vyšel 28. března 2019 a na albu se objevuje hned i jako první skladba. Skladba se věnuje hořkosladké historii německého národa jako takového a je plná hesel a zvukových i slovních hříček, které prakticky tvoří páteř celé písně. Nejmarkantnější pasáží je část refrénu, která nápadně naráží na první sloku německé hymny, jenž bývá běžně spojovaná s heslem nacistické vlády a která se v současnosti vynechává. Nejde o žádný velký nářez, ale spíše o pestrý a moderní balíček příjemných kytarových a elektronických vyhrávek, vše podtržené dunivým hlasem Tilla Lindemanna. Onu kontroverzi a všeobecný poprask vyvolal i fantastický výpravný videoklip.

Tolik k titulní a vlajkové písni celé desky. Následuje hned druhý singl „Radio”, což je už typický industriální pochod opět okořeněný lehkou elektronikou a více "civilním” hlasem zpěváka. „Radio” je jednoduchá, dynamická a zábavná pecka, kde Flakeho klávesy hrají prim. Skladba pojednává o cenzuře ve Východním Německu, kde se rádiového vysílání v roce 1933 zmocnil nacistický režim za účelem šíření propagandy. Přeskočím ke třetímu singlu „Ausländer”, který je ze všech skladeb na desce tím "nejveselejším”, tématu navzdory. Jednoduchost, atmosféra a groove písně téměř vyzývá k tanci i díky jednoduchému refrénu. Podobně jako v případě skladby „Moskau” z alba "Reise, Reise” z roku 2004, není refrén čistě v němčině, ale objeví se zde hned několik jazyků. „Ausländer” pojednává o sexuálním turismu a do jisté míry nabízí i ironický pohled na doby německé kolonizace na konci 19. století.

Z nuly hrdinou aneb otloukánek hraje prim


Tolik k singlům této desky. Už z nich je patrné, že se Rammstein po dlouhé tvůrčí pauze rozhodli jít s dobou a do nového materiálu začlenili výrazně více elektronických prvků. Mnohé potěšilo, že klávesista Christian "Flake" Lorenz, dostal více prostoru a nové písně tak znějí trošku jinak. Což mnohé zase naopak pobouřilo. Zatímco „Deutschland” a „Ausländer” z počátku nadzvedly všem obočí, možná nejvíce sporných názorů se ve finále motá kolem nenápadné skladby „Puppe”. Ta vypráví příběh očima dítěte, jehož sestra ve vedlejším pokoji nabízí sexuální služby, až ji jeden z klientů zavraždí. Skladba fantasticky graduje až k manickému refrénu, kde zpěvák Lindemann vokálně imituje hrůzu dané scény. K této skladbě vznikla i scénka pro živé vystoupení.

Zajímavý úvod má píseň „Zeig Dich”, kdy slyšíme kostelní chorály, což u Rammstein také nemá obdoby. Zaujme "robotická” melodie ve „Weit Weg”, syrová a dynamická pecka „Tattoo” nebo skvělá melancholická balada „Was Ich Liebe”. Infantilní a jednoduchá „Sex” paradoxně nenabízí mnoho vzrušujících momentů, stejně tak jako love song „Diamant”. Závěrečná „Hallomann” se loučí dalším mrazivým příběhem a děsivou atmosférou.

Dokáže nás ještě něco šokovat?


Na novou desku se sypou negativní komentáře zejména ze dvou důvodů. Tím prvním je "nadměrné” užití elektronických prvků, což v takové míře v minulosti nebylo zvykem. Druhou výtkou bývá tak oblíbený termín: "vykrádání sebe sama”. Tady je nutné podotknout, že Rammstein využívají klávesy, samply a syntezátory od samého začátku (Například skladba „Asche zu Asche” z debutové desky "Herzeleid” z roku 1995 je samply přímo naditá). Speciální efekty jsou samozřejmě jednou z hlavních domén celé kapely a jestliže se na novém albu takových efektů objevilo malinko více, je to dáno jistým vývojem kapely. Dělat téměř třicet let muziku na stejné brdo není mnohdy žádoucí (čest vyjímkám). Možná už Rammstein nejsou tak inovativní a tak šokující jako v minulosti, ale co si budeme povídat, lidstvo už je zvyklé na ledacos a míra cynismu je také už úplně jinde. Jedno je jisté, Rammstein už nemusí nikomu nic dokazovat a jejich hudba a texty jsou stále pořádně peprné.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

RECENZE
Kapela Rammstein už nešokuje jako dřív

Kapela Rammstein už nešokuje jako dřív

Deset let nechali germánští Rammstein čekat svoje fanoušky na sedmý albový zářez, ale už nešokují...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Deaf Heart se naposledy ohlížejí za deskou Curse of the Sophomore Album
14.08.

Deaf Heart se naposledy ohlížejí za deskou Curse of the Sophomore Album

Pod názvem Curse of the Sophomore Album vyšlo letos v únoru druhé studiové album kapely Deaf Heart. Po úspěšném...


něco něco přijedou do Café V lese s novým bubeníkem
14.08.

něco něco přijedou do Café V lese s novým bubeníkem

V pátek 2. září v pražském Café V lese odstartují něco něco svoji podzimní koncertní sezónu....


Australané ochutnali Prahu aneb Rüfüs Du Sol úspěšně debutovali
14.08.

Australané ochutnali Prahu aneb Rüfüs Du Sol úspěšně debutovali

S permanentním úsměvem na tváři všech tří Australanů, Rüfüs Du Sol si dnes v pražském Karlíně...


Multižánrový Prasofest na Vlčtejně si připsal devátý zápis do hudebních kronik
11.08.

Multižánrový Prasofest na Vlčtejně si připsal devátý zápis do hudebních kronik

Členitý areál podhradí zříceniny Vlčtejn se v sobotu 6.8.2022 proměnil v hudební arénu, kde se na programu...


Sleeping With Sirens mají na cestě další desku!
11.08.

Sleeping With Sirens mají na cestě další desku!

Americká pop punk rocková kapela Sleeping With Sirens oznámila novou desku Complete Collapse, která přijde na pulty 14. října...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Letní kapela
14.07.

Letní kapela

» Letní kapela

Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem (Jaromír 99) nabízí na debutovém...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru