Booters emotivně „utíkají“ a originálně představí nové album

Silný text, emotivní zpěv, naléhavá baladická atmosféra a temnější vizuál – toť základní prvky nového hudebního klipu pražských rockerů Booters, který se pod názvem Utíkám nečekaně objevil v půli dubna na youtube. Produkci, mix a mastering singlu obstaral Honza Toužimský, dvorní zpěvák Arakain, nicméně píseň je čistě autorská: text napsal zpěvák Booters Martin Šára a za hudbou stojí celá kapela. Klip má nezvykle temnou atmosféru a vizuální pojetí jako by diváka chtělo vtáhnout do ponurého vězení.

„Text a vlastně celá skladba Utíkám vznikla někdy na jaře 2019. Nemá tedy žádnou souvislost s dobou Co-vidu jak by se mohlo zdát. Inspirací je vlastně útěk z každodenního stereotypu. Nostalgie spojená s dětstvím, jaké jsme měli plány versus realita dneška", komentuje Martin vznik sugestivní písně a k tématu útěku dodává: „Ten útěk by mohl zafungovat třeba jako ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank. Prostě najít si klíč, kterým bys otevřel dveře do jiného světa. A našim klíčem (filtrem) je právě muzika, která nás vytrhne právě z té šedi běžných dnů."Booters vznikli jako pětičlenná rocková skupina s pražskou základnou, a to v roce 2011. Kapela se zformovala z předchozí sestavy s názvem Co z ní máš, kde působila čtveřice  Martin Šára - zpěv, Jirka Stárek - kytara, Martin Donát - basa a aktivně tvořící bicmen Vašek Machurka. K této sestavě se přidal zkušený kytarista David StrnadPrecizni rytmika, našláplé emotivní riffy a intenzivní vokál zpěváka Martina se staly poznávacími prvky debutu Sofie.

Stejnojmenná, i když pomalejší až romantická skladba, ke které vznikl příjemně zasněný videoklip, se stala hitem kapely, nicméně celé album je plné silných skladeb, které oscilují neotřele na pomezí grunge, crossoveru i hard rocku. Jsou tady hned na úvod hitová Valkýra, řízné kytarovky typu Kanály, mosty, coffee shop anebo vyloženě energizující To musíš mít, ve které se zaskvěl i skladatelský um Miloše Doda Doležala, který ostatně celou nahrávku produkoval a zmixoval ve studiu Hacienda. 

 

Po řadě úspěšných koncertů před Dymytry i festivalové šňůře v letech 2015-16 z kapely odešli hned tři členové. Booters pokračují v sestavě Martin Šára – zpěv, David Strnad – kytara, Roman Freisleben – baskytara, přičemž bubenické místo se po několika změnách ustálí až v listopadu 2017 v podobě Vaška Oškrdala. Ještě před jeho příchodem kapela vydává druhé album Na jeden, na jednu noc, které posouvá v jádru rockový výraz Booters ještě do pestřejší palety hudebních emocí a nálad.

Od energického otvíráku Myšlenky krátký, přes našlapané Bude se mi zdát nebo titulní píseň uhání albový vlak dopředu – jedním z hitových songů byla živá tutovka Vlak do stanice Hell – a posluchač neví, co přijde vzápětí. Třeba výbušná Dýchám, žiju, hořím uhrane svou přímočarostí, zatímco následující Zítra moje duše odlétá kouzlí s alternativními náladami. Tak překvapivé album skutečně bylo. Skladba Stoupám na emocích se výborně uvedla v tehdejším pořadu Czech Blade na rockovém kanálu TV Rebel. Booters na desce bravurně předvedli nepředvídatelné melodie, které těžko najdeme u české grungeové scény. Stylový rockový záběr, ale zároveň emotivní rozmanitost, ke kterým se posluchač musí nejdříve prokousat, dělají z Na jeden…silný hudební zážitek. Výbornou desku pak skupina následně masivně podpořila velmi úspěšným turné před kapelou Doga.Čerstvé album Můzy a můry přichází po téměř čtyřech letech, ale kapela na něm pracovala už v mezičase. Píseň Utíkám stejně jako dvě další už zazněla na koncertech od roku 2018. Zpěvák Martin ke vzniku alba ještě dodává: „Můzy a Můry v podstatě vznikaly samovolně postupně. U nás to není plánované, teď budeme tvořit a skládat. Musí to samo přijít. Jedině tak bude ta hudba opravdová a bez křeče. Co-vidová situace nám v podstatě umožnila více tvořit, a tak jsme se soustředili na skládání a někdy na jaře 2020 jsme si řekli že 2021 bychom to album chtěli mít. Slavíme 10 let, a tak je to vhodná příležitost, jak to oslavit. Na albu účinkují i někteří naši kamarádi ze spřízněných kapel jako hosté. Je to náš určitý způsob poděkování za to, že jsme se poznali a zažili legraci a společné koncerty. Jinak bude stylově album určitě hodně odlišné od těch dvou předchozích. Za mě bude rozhodně temnější a tematičtější. Některé texty jsou vyjádřením vnitřních pocitů, jiné jako reakce na dění ve společnosti. Máme tam však i historická témata".

Booters se rozhodli přistoupit k prezentaci novinky velmi zajímavých způsobem: „Rozhodli jsme se třetí album pouštět do světa song po songu což je naprosto odlišný postup než při vydání prvních dvou. Po Utíkám bude následovat druhý song, ke kterému bude už plnohodnotný videoklip, který se právě dokončuje, ale název ještě neprozradím," dodává ještě Martin.Na celé album Můzy a můry si tedy ještě chviličku počkáme, ale už teď je jasné, že očekávání budou veliká, tím spíše, když se songy budou objevovat postupně. Stejně netrpělivě bude nesjpíše i výhled živé prezentace, kterou si ale kapela z celého přeje. Booters jsou totiž skvěle sehraná živá skupina, které na koncertech uchvátí nejednoho nepřipraveného fandu! Hudební knihovna jim k tomu samozřejmě drží palce.
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nanday se v aktuálním singlu Nesmíš bouří proti nesvobodě
17.05.

Nanday se v aktuálním singlu Nesmíš bouří proti nesvobodě

Nesmíš mít a nesmíš chtít! Zamračená gorila, proklamace autority přes zvukový efekt, drsný lyrický úvod...


Nauzea Orchestra vydává Lásku, opět vsadila na české texty
16.05.

Nauzea Orchestra vydává Lásku, opět vsadila na české texty

Pod názvem Láska vydává Nauzea Orchestra novou, v pořadí pátou desku. Obsahuje devět písní a její texty jsou...


Totáči a jejich kamarádi se při natáčení nového klipu pořádně vyblbli
16.05.

Totáči a jejich kamarádi se při natáčení nového klipu pořádně vyblbli

Sváťa Šváb, frontman slánské kapely Totální nasazení, o sobě na koncertech tvrdí, že je, po Ivanu Mládkovi,...


Nové album BRA3 pokřtí Radečci na velkém červnovém turné
14.05.

Nové album BRA3 pokřtí Radečci na velkém červnovém turné

BRA3 je název charitativního projektu, kterým kapela O5 a Radeček odstartovala letošní rok. BRA3 je název velice úspěšného...


Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu
13.05.

Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu

V pěti turisticky vyhledávaných horských střediscích se během letních prázdnin uskuteční první ročník hudebního...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Věci a sny
08.05.

Věci a sny

» Jelen

Bezmála po pěti letech vydává populární kapela Jelen novou řadovou desku...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru