Australští The Rumjacks cestovali Českem

Podzimní evropské turné australské celtic-punkové party The Rumjacks se odehrávalo v době, kdy agentury a organizátoři rušili jednu akci za druhou kvůli pandemickým nařízením. Přesto se podařilo odehrát plánované koncerty v Rakousku, České republice i Polsku a kapelu zastavila až prosincová nařízení, kdy museli zrušit většinu koncertů v Německu. České štace v Brně, Praze a Plzni však proběhly hladce a tato reportáž se bude věnovat té první zastávce v klubu Melodka v moravské metropoli. Za zmínku také stojí, že koncertní turné u nás kapele zprostředkovali organizátoři festivalu Mighty Sounds, kteří The Rumjacks pozvali i na svou zářijovou alternativní verzi Mighty Sounds on the Beach.


Návrat do 70. let s The Rocket Dogz


Na cestách v rámci České republiky doprovázeli australany pražští psychobilly-punkoví The Rocket Dogz. V Brně se jako první měla představit rocková kapela Brünnfield, která však hned po zvukovce klub opustila a z radostných důvodů mířila směr porodnice. Příslušnému páru gratulujeme.

I trojice The Rocket Dogz se v září představila na Mighty Sounds on the Beach a možná právě tam vznikla spolupráce s The Rumjacks. Volba to byla každopádně výborná, jelikož jejich dynamické a velmi stylové psychobilly dokáže rozpohybovat na první dobrou. Skvělé individuální schopnosti muzikantů soupeří o vaši pozornost, fúze rock’n’rollu a punku zase testuje vaši fyzickou kondici. Setlist nyní výrazně čerpá z aktuální desky „Bad Blood”, na které najdete hned třináct skladeb a kterou si můžete pořídit i jako vinyl. Při koncertu The Rocket Dogz už byl klub úplně plný a pánové si tak právem užívali vynikající atmosféry. Kromě muziky hraje velkou roli i showmanship a charisma frontmana Woodyho, který si se svými spoluhráči turné náležitě pochvaloval. The Rocket Dogz je velmi zábavná parta hrající velmi zábavnou muziku a jakmile na ně někde narazíte, určitě jim dejte šanci.


Nový je vždy lepší


The Rumjacks
se i přes nepříznivou situaci snaží představit své nové album „Hestia” kdykoliv je to možné. Páté studiové album vydali v březnu tohoto roku a jedná se opět o album napěchované prvotřídním celtic punkem s tradiční hymnickou příchutí. Zásadní změnou je však post zpěváka, kde už neslyšíte chraplavý hlas Frankieho McLaughlina, který byl v dubnu 2020 z kapely vyhozen. Novým zpěvákem je Mike Rivkees z bostonské kapely Mickey Rickshaw, který s The Rumjacks v minulosti hostoval na skladbě „Billy Mckinley”.

Ta v Brně sice nezazněla, ale Mike si bez problémů poradil i s ostatními hity a samozřejmě i s novým materiálem z desky „Hestia”. Novým materiálem koncert i začal, a to konkrétně skočnou skladbou „Through These Iron Sights”. Z nové desky zaznělo celkem šest skladeb, ale úctyhodné je, že The Rumjacks stále dávají prostor všem deskám, včetně obou EP. Koncert tak byl poctivým průřezem celé kariéry a od prvních tónů nabíral vysoké otáčky přes hity jako „Saints Preserve Us”, „Kirkintilloch”, „My Time Again” nebo novinku „Bullhead”. The Rumjacks do nás pálili ostrými, hráli jednu skvělou skladbu za druhou bez dlouhých přestávek a atmosféra v klubu byla jedním slovem fantastická. I kapela si byla moc dobře vědoma, že každý další koncert může být na dlouhou dobu tím posledním a po právu všechny návštěvníky ocenila.


Všeobecné veselí dosáhlo vrcholu


Všeobecné nadšení pochopitelně podporoval i sám Mike Rivkees, který se všem představil nejen jako velice schopný zpěvák, ale hlavně jako charismatický sympaťák. Ač se to zdálo nepravděpodobné, vrchol večera měl teprve přijít a začal epickou novinkou „Light in My Shadow”, jejíž zpěvný refrén v podání všech přítomných byl slyšet až na náměstí Svobody. Poté už byly na řadě ty největší hity z repertoáru této australské celtic-punkové legendy. V rychlém sledu zazněly „A Fistful O' Roses”, „The Black Matilda”, „The Pot & Kettle”, titulní „Hestia”, další hymnická novinka „Sainted Millions” a na závěr nesměl chybět ten nejikoničtější singl „An Irish Pub Song”. Dlouhý potlesk a applaus nebral konce.

Byli jsme odměněni přídavkem v podobě další nové skladby „Rhythm of Her Name”, kterou jsme si užili v komorní akustické podobě pouze se zpěvákem. Toto zpomalení a uklidnění bylo předzvěstí posledního výbuchu energie. Poslední skladba, kterou The Rumjacks v Brně zahráli, byla tradiční dětská píseň „I'll Tell Me Ma” v punkovém kabátě. Prostor bohužel nedostal nejnovější singl „One For The Road", který byl vydán krátce před začátkem turné.

The Rumjacks jsou s novou deskou a novým zpěvákem ve fantastické formě. Jejich vynikající celtic punk je plný pozitivní energie a veselých vibrací. Troufám si tvrdit, že v jejich přítomnosti mnoho lidí nepomyslelo na problémy a starosti běžného života. Právě živé koncerty jako tyto jsou jasným příkladem, proč je kultura tak důležitá. S The Rumjacks zkrátka nemáte čas myslet na nepříjemnosti.

Související obsah:

» Mighty Sounds se s létem rozloučili velmi stylově   (David Malý, 10. 09. 2021)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Ořezaný line up berounského koncertu přesto nabídl dobrou muziku
24.01.

Ořezaný line up berounského koncertu přesto nabídl dobrou muziku

Doba je taková, jaká je. Spousta koncertů a vystoupení se kvůli neúplným kapelám v karanténách ruší,...


V klipu Gentle se zpěvačka Ela Tolstova proměnila v tanečnici
24.01.

V klipu Gentle se zpěvačka Ela Tolstova proměnila v tanečnici

O ženě, která najde a uvědomí si svoji sílu a sebelásku akceptováním vlastního těla, vypráví nový singl Gentle...


The Rasmus vydali nový singl Jezebel, oznámili účast v soutěži Eurovize, ale i odchod zakládajícího člena
22.01.

The Rasmus vydali nový singl Jezebel, oznámili účast v soutěži Eurovize, ale i odchod zakládajícího člena

Velkou novinkou je změna v sestavě kapely. Kytaristka a zpěvačka Emppu Suhonen střídá zakládajícího kytaristu Pauliho...


HLASkontraBAS oktet ve svém prvním klipu sleduje vítr
21.01.

HLASkontraBAS oktet ve svém prvním klipu sleduje vítr

U nás i ve světě byste těžko hledali podobně složenou hudební skupinu: čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté....


Slash se svými The Conspirators láká singlem "Call Off The Dogs" na novou desku
21.01.

Slash se svými The Conspirators láká singlem "Call Off The Dogs" na novou desku

Kytarová legenda Slash již za necelý měsíc vydá své nové sólové album pod vlajkou SLASH FT. MYLES...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Lockdown Sessions
22.01.

The Lockdown Sessions

» Elton John

V březnu 2020 byl Elton John nucen přerušit své turné Farewell...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru