Album Migrant Songs od The Odd Gifts není jen o migrační krizi, ale o krizi lidského směřování a migraci nálad v jednotlivých písních

Recenze alba : Migrant Songs

Interpret: Odd Gifts
Celkový čas: 00:53:42
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Stranou nablýskaného popového pozlátka vyšel titul Migrant Songs od projektu The Odd Gifts. Ten má své kořeny už v roce 2012. Album, které skoro ve všem překračuje hranice běžného konzumního vnímání muziky a v mnohém i škatulku indie rocku, uzrálo v hlavě Ondřeje Galušky, zakládajícího člena skupiny Eggnoise.



Byť slovo migrant vzbuzuje v poslední době výrazné vášně, nebyl záměr nazváním alba Migrant Songs jakkoliv tyto vášně přikrmovat. Šlo o to pojmout téma ze širokého pohledu a nabídnout zamyšlení nad migrací jako nad symbolem doby. Postupně, jak album vznikalo, přesunula se migrace i do nálad, které se prolínaly mezi písněmi a ovlivňovaly tak jedna druhou. Ondřej Galuška zainteresoval mnoho svých známých muzikantů, často cizinců žijících v Česku. Hlasově přispěli Justin Lavash, James Harries a Alasdair Bouch. Z tuzemských hostů pomohli posouvat nálady Marek Doubrava, Vojtěch Procházka, Marie Puttnerová nebo Ondřej Slavík .

I na útěku dává ukolébavka smysl

Jakkoliv je album Migrant Songs zaštítěno koncepčním tématem, hudebně utíká do nejrůznějších větví stylových odnoží a kolonka indie rock je spíše signifikantní nálepka, která tomu všemu dává kostru. Jednotlivé songy nemají upozorňovat na instrumentální výkony, ale kladou důraz na tvorbu nálad. V tomto případě se jedná o jakýsi hudební impresionismus. Naléhavá témata si žádají naléhavá hudební ztvárnění. Jako nejasný, ale nevylučitelný pocit, protkává celou kolekci a tvoří společného jmenovatele pocit jakési neukotvenosti a vykořenění, které jsou tak typickými pro tento rozháraný svět.



Ukolébavka Lullaby má vnést trochu klidu dětem prožívajícim svůj život v drsné realitě mezi válečnými konflikty. Naléhavost utěšit nevinné duše je až dojemná. Velkou nadějí čpí Babies in Incubators. Postará se o ní tklivé vybrnkávání ale třeba i švitoření žesťů. Klubově zasněnou náladou se prožene svou stopou So Divine s tanečními ambicemi. Pozorný posluchač si může všimnout nejen zajímavého názvu písně 1892, který, jako letopočet, se zdánlivě k dnešním problémům neváže, ale též povědomých klasických tónů, jež jsou namixovány do této písně. Jedná se o úryvky z Dvořákovy symfonie Z nového světa a v souvislosti s jeho odchodem do Ameriky a oddělení se od části rodiny se tím jedná o jasnou paralelu s daným tématem desky, mimochodem vhodně přestavěnou z klasického do populárnějšího žánru.

Písně o migraci v migrujících písních

Změnu nálad je možné postřehnout ve We Left. Zvuky kytar připomínají, že migrovat neznamená pouze nalézat nové a lepší, ale také ztrácet něco, co je nám blízké. Opozici takovým silně do problému zainteresovaným skladbám tvoří další songy písničkového charakteru, jako Growing, Teething, nebo Hedgehogs. Přitom Falling si žádá, vlivem do naléhavosti vykonstruovaného kytarového postupu a neméně intezivního zpěvu, zvýšenou posluchačovu pozornost. Na syrovost elektrických kytar nedochází často, drsnou realitu však nelze opomíjet a tak se její záblesk odráží v závěrečné The Gift of The Other.



Hudební projekt The Odd Gifts má za úkol nabídnout alternativní pohled na téma, které je zásadním hybatelem současné civilizace. Je potěšitelné, že v případě alba Migrant Songs se nejedná jen o bezduchý aktivismus, ale o umělecké ztvárnění problematiky a navíc s širokým záběrem pohledu. Nositelem myšlenek nejsou až tak texty, jako především hudba. Ta je složena pečlivě a nenásilnou formou vyjadřuje především nálady, které v souvislosti se stěhováním lidí obecně souvisí. Pozitivem alba je, že se nejedná nutně o nálady truchlivé, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale v hudbě zde obsažené se vyskytuje také naděje, protože ta je nutným podkladem pro rozhodnutí k migraci. Děje se tak naštěstí pestrou tvorbou hudebními nástroji a ne pomocí dlouhých nudných tónických ploch. Deska Migrant Songs je tak komplexním a jedinečným hudebním pohledem na věc.
DISKOGRAFIE

GALERIE

Související obsah:

» Zakladatel odpočívajících Eggnoise se vrhl do jiného projektu   (Karel Souček, 20. 06. 2016)
» Odd Gifts   (Petr Škrabánek, 02. 03. 2017)
» Migrant Songs   (Petr Škrabánek, 02. 03. 2017)
» eggnoise se otevřeli světu, ale zůstali sví   (Karel Souček, 17. 10. 2013)
» Eggnoise nastudovali písně Simona a Garfunkela   (Karel Souček, 01. 11. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Hrady CZ

HUDEBNÍ ZPRÁVY
„Traband byl splněný sen, ze kterého jsem se probudil,“ říká Jarda Svoboda.
15.08.

„Traband byl splněný sen, ze kterého jsem se probudil,“ říká Jarda Svoboda.

Album Traband - Montáž 1996–2014 připomíná dvacet let jedné výjimečné cesty. Nová retrospektiva v dvaceti...


Alien Ant Farm konečně dorazili v roli hlavní hvězdy
15.08.

Alien Ant Farm konečně dorazili v roli hlavní hvězdy

Evropská letní festivalová sezóna může někdy způsobit pozitivní vedlejší účinky v podobě menšího „výplňového”...


Ostrov, který na pár dní patří hudbě: Sziget proměnil Budapešť v centrum léta
14.08.

Ostrov, který na pár dní patří hudbě: Sziget proměnil Budapešť v centrum léta

Nultý den Szigetu se nesl především ve znamení příjezdu a zabydlování. Cesta z centra Budapešti do areálu festivalu...


Při čtvrtém dni festivalu Brutal Assault jsme cestovali z říše do říše
13.08.

Při čtvrtém dni festivalu Brutal Assault jsme cestovali z říše do říše

Závěr festivalu Brutal Assault nabídl kromě příjemného slunečného počasí i další možnosti objevování....


Koncert pro Kaštánka, který tady zanechal velkou nesmazatelnou stopu, zněl Modrou Vopicí
13.08.

Koncert pro Kaštánka, který tady zanechal velkou nesmazatelnou stopu, zněl Modrou Vopicí

„Znovuzrození" Boa - nápad, který se proměnil v zážitek pro tento večer Na pódiu v Modré Vopici se 8. srpna...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Nemilovaný svět
12.08.

Nemilovaný svět

» Už jsme doma

Nemilovaný svět na vinylu. Druhé studiové album legendární české...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta