Zpěvák a skladatel Kolib si chce dělat věci po svém

My Own Man je název nového alba zpěváka, skladatele, textaře a instrumentalisty Koliba. Nabízí deset anglicky zpívaných songů, které nelze jednoznačně stylově zařadit, balancují na pomezí popu, rocku a alternativy. Producenta mu dělal uznávaný Escon Waldes. „Na nahrávání s Ecsonem Waldesem vzpomínám jen v dobrém. Dlouho jsme se oťukávali, měli své představy a přiznám se, hodně jsem se toho ze začátku obával," říká v rozhovoru pro Hudební knihovnu Kolib.

HK: V mládí jste prošel několika kapelami. V jaké jste se cítil nejlépe?
   
Kolib: Ve svém raném období jsem působil v několika kapelách, ve kterých jsem marně hledal svoji identitu, takže jsem si musel dát pauzu a utřídit myšlenky. Nejraději vzpomínám na moji vůbec první opravdovou kapelu Black Marii. Moc jsme toho nevěděli, ale to mladistvé zapálení všechno vynahrazovalo.

HK: Proč jste se rozhodl pro sólovou dráhu?    
Kolib: Po několikaleté stagnaci jsem si uvědomil, že chci psát sám za sebe a za nikoho se neschovávat. Co se týče hudby, jsem celkem egoista a rád pracuji koncepčně. Teprve až když vím, že je demo písně hotové, posílám jej dál a začínáme řešit praktické věci s hudebníky či producentem. Nedovedu si představit, že by to mělo být jinak, že by například songy vznikaly společně ve zkušebně. Proto jsem se vydal na sólovou dráhu, chci si věci dělat po svém. Má to ovšem i svoji stinnou stránku. Je daleko těžší dostat do projektu další lidi, kteří by se s ním ztotožnili a v první řadě se neřešily peníze. 

HK: Jak vznikají vaše písně? Je dříve hudba nebo text?    
Kolib: Nejdříve pracuji na hudbě a až poté doslova svádím boj s textem. Často ovšem už při dělání hudby začínám mít  hrubou představu, o čem by text měl být. Postupně ho rozvíjím, ale k tomu už potřebuji změnit na nějaký čas místo a zaběhnuté zvyklosti a taky potřebuji být sám. Samotu ovšem vyhledávám i při komponování hudby. Nutno podotknout, že texty vznikají ve spolupráci s Milanem Šáchou Jr., který je odborník na angličtinu.

HK: Desku My Own Man produkoval Escon Waldes. Jaká panovala atmosféra ve studiu a jaká s ním byla spolupráce?
Kolib: Na nahrávání s Ecsonem Waldesem vzpomínám jen v dobrém. Dlouho jsme se oťukávali, měli své představy a přiznám se, hodně jsem se toho ze začátku obával. Obavy se ale po chvíli rozplynuly. Během práce na desce nevznikl větší problém, naopak po celou dobu byla spolupráce oboustranně inspirativní. Moc mě potěšilo, že i tady existují lidé, kteří své práci rozumí, jsou pracovití a v neposlední řadě do toho dají i kus svého srdce. Toho si cením.HK: Na desce hostuje renomovaný baskytarista a zpěvák Fernando Saunders (Jan Hammer, Lou Reed). Jak tato spolupráce vznikla?     
Kolib: Využil jsem toho, že Fernando v současné době žije v Ostravě a oslovil jej. Byla to první volba, ani jsem moc nedoufal, že na to kývne. Po poslechu demo snímků mi zavolal, že do toho chce jít. Byl jsem moc rád, protože takových baskytaristů jako on na světě moc nechodí. On byl vlastně ten první impulz tuto desku udělat. Písničky byly hodně postavené na basových figurách. Říkal jsem si, že s realizací počkám do té doby, dokud nenajdu adekvátního hráče.

HK: A v čem vás tato spolupráce obohatila?    
Kolib: Myslím, že spolupráce s Fernandem by obohatila každého, kdo se vyzná v muzice. Jeho zkušenosti a přehled mě posunuly zase o kus dál.

HK: Jak byste tuto osobnost charakterizoval jako člověka?    
Kolib: Fernando je v první řadě duchovně založený člověk, který na sobě nedá znát, že patří do světové špičky. Je otevřený novým věcem, ale přitom zůstává svůj. Myslím, že když do něčeho jde, tak ho ani nenapadne, že by něco neudělal naplno. Mám kolem sebe takové lidi rád, dodávají mi vnitřní sílu a pocit, že to, co dělám, má smysl.

Fernando Saunders - I Will Break Your FallHK: Na čem nyní pracujete a kdy se mohou fanoušci těšit na vaše koncerty?    
Kolib: Intenzivně teď pracuji na materiálu pro novou desku. Nové songy si ale chci dřív, než se ocitneme ve studiu, dostatečně ohrát naživo a v tom je rozdíl oproti minulosti. Navíc jsem si po zkušenostech z podzimních koncertů uvědomil, že potřebujeme silnější setlist, který nebude závislý na písničkách z jedné desky. Pevně věřím, že na jaro budeme schopni v plné síle s tímto programem vystupovat.

Hudebníknihovna.cz děkuje Kolibovi za rozhovor a těší se na další jeho písničky, videoklipy a koncerty.

Související obsah:

» Nový Kolibův videoklip odkazuje k starším i novějším Bondovkám   (Karel Souček, 05. 11. 2012)
» Kolib   (Karel Souček, 15. 11. 2012)
» My Own Man   (Karel Souček, 15. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Michal Hrůza přichází po dlouhém čekání s novou písní
15.07.

Michal Hrůza přichází po dlouhém čekání s novou písní

Na nový, hodně melodický a svěže znějící singl skladatele a zpěváka Michala Hrůzy si museli fanoušci počkat. Píseň...


Hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu představí na Kunětické hoře
15.07.

Hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu představí na Kunětické hoře

Po úspěšném startu na Točníku se devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ přesune v pátek a...


Royal Blood v Ledárnách, aneb jak s malým basákem zahrát velké divadlo.
15.07.

Royal Blood v Ledárnách, aneb jak s malým basákem zahrát velké divadlo.

Trvalo to sice dlouho, ale konečně se českým divákům vyplnil sen. Britské duo Royal Blood vytáhlo po deseti letech...


Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic
14.07.

Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic

Zpěvák Seal, autor hitů „Kiss from a Rose" nebo „Crazy", se vrací do ČR, tentokrát jej uslyší fanoušci v pardubické Enteria...


Blíží se brněnský festival Pop Messe
12.07.

Blíží se brněnský festival Pop Messe

Čtvrtý ročník městského festivalu Pop Messe v Brně proběhne už za necelé dna týdny, a to v termínu 25. - 27. července...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru