Walda gang: Svařák hop hej… hop, hop pryč od něj

Recenze alba : Svařák hop hej

Interpret: Walda Gang
Celkový čas: 00:35:03
Vydavatel: Prospero In
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Kolotočářské uskupení mediálních vyvrhelů Walda Gang působí na kritiky jako červená na býka, přesto (nebo právě proto) vesele koncertuje a nedávno vydaným výtvorem Svařák hop hej nás dokonce dále obšťastňuje novými alby. Jedná se jen o další snůšku zbytečností nebo má alespoň minimální odůvodnění svého života v hudebním světě?

Varování: četba této recenze může skalním fanouškům Walda Gangu způsobit nepředvídatelné fyzické či psychické potíže

Recenzi psát či nepsat – toť otázka. Že Walda Gang je především skvěle marketingové řízený cirkus, který dokáže najít fanoušky i přes svou do očí bijící kýčovitost, je už dávno provařeným faktem. Vždyť která jiná tuzemská skupina si dovolí utrácet za billboardy propagující vydání cédéčka a v bulvárních plátcích se cítí jako doma? A že svou existenci dokáže uhájit snad jen na festivalech, kde se svou šaškovskou show působí jako zajímavé zpestření seriózního programu, také není žádná novinka. Proč však vydává desky, které jsou stejně jenom snůškou brakovitě nahraných verzí slavných hitů, jež každý zná v mnohem lepším podání, zůstává záhadou.
Ano, na fesťáku se leckdo rád podívá na někoho, kdo docela připomíná Matušku, možná, že i ocení vizuálně rádoby efektní podívanou plnou světel a kostýmů, po posilnění jedním kelímkem piva se zasměje holému zadku pornoherce Rosenberga a po dalším si s ansámblem hudebních sebevrahů i zapěje pár důvěrně známých táborových či filmových songů, ale proč si tímhle škvárem proboha ještě huntovat přehrávač?

Varování: poslech desky i po přečtení recenze může běžným posluchačům způsobit nepředvídatelné fyzické či psychické potíže

Kdyby aspoň jednotlivé písně obsahovaly špetičku invence. V naprosté většině však jenom věrně kopírují originály. Alespoň jakés takés úrovně dosahuje nejlepší kus alba Vítr to ví, ženoucí hřmící chorály (které jsou Waldovou předností) kupředu na nekompromisní kytarové vlně.
Úplně špatné nejsou ani Kluci do nepohody, Spím v obilí a Moře hučí (až na tu podivnou hlášku o negrech) – jakmile je originál zabalený do rockového obalu s aspoň trochu inovativním aranžmá, je člověk ochoten si to poslechnout i dvakrát. Hůř dopadá chlastací klasika Runda, zvláště ve srovnání s alkeholovskou verzí z roku 1998 (Alkohol, to je moje milá).
Totálně nepovedené jsou popinové předělávky Opičáci a Lásko má já stůňu, obě s nevkusnými a rušivými klávesami a první s trapným šukacím textem k tomu. Vrcholem neúcty k posluchači jsou ovšem tři infiltrované písně (Svařák, Pověste ho výš a Zrzavá) z repertoáru Harleje, naprosto nijak nemodifikované – prostě jenom další reklamní finta, jak rozšířit řady příznivců.

Celkem tak na Svařáku hop hej najdeme devět nových, ale ohraných a spíše nudných předělávek (v nichž překvapivě téměř vůbec neslyšíme Waldu, toho pána, co trochu vypadá jako Matuška). Na seriózní muzikantský projekt docela málo. Z pohledu bulvárního kabaretu Walda Gang solidně odvedená práce. Inu, každý svého štěstí strůjce…

DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Joost Klein přijede i k nám v rámci Europapa Tour (2025)
17.06.

Joost Klein přijede i k nám v rámci Europapa Tour (2025)

Holandská star Joost Klein vyprodal svůj první koncert v České republice během několika minut od zahájení...


Prouza zveřejňuje nikdy nevydaný demosnímek z roku 1994
16.06.

Prouza zveřejňuje nikdy nevydaný demosnímek z roku 1994

Kapela Prouza se ohlíží do své minulosti a vydává pětipísňové EP s prozaickým názvem "demo 1994”....


Rapper a motivátor Russ přiveze do Prahy novou desku
16.06.

Rapper a motivátor Russ přiveze do Prahy novou desku

Multiplatinový rapper Russ šel vždy vlastní cestou a vlastním tempem. Průlomové album na hraně klasického...


Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru