Všetko je presne také, aké má byť. Život má krásnu tvár a ukáže riť.

Recenze alba : Dotýkať sa oblakov

Interpret: Terrible 2s
Celkový čas: 00:40:39
Vydavatel: Slnko Records
Rok vydání: 2023
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP
Autorská dvojice Lucia Piussi a Agnes Lovecká rozhodně nezahálí. V únoru 2021 oznámily rozchod (po 27 letech) populární rockové kapely Živé kvety a vzápětí založily skupinu Terrible 2s. S ní již stihly vydat album Na vrchole síl, EP Vianoce a EP Slovenskoo/Šťastie. V září 2023 spatřila světlo světa druhá dlouhohrající deska Dotýkať sa oblakov. Nabízí osm nových písniček a pro milovníky alternativnější hudby a básnických textů hodně silných zážitků.   

Oproti Živým kvetům je muzika Terrible 2s jemnější, intimnější, přehlednější, sevřenější. Opírá se o výrazné, křehké melodie, jemně plynoucí refrény, nápaditou práci s dynamikou a gradací a barevné, naprosto přirozeně znějící aranže. Dominují kytary a bicí, v některých písních hrají podstatnou roli housle, klavír a klávesy, atmosféru podbarvují střídmě a funkčně zapojené samply.   

Podstatnou roli v tvorbě skupiny hrají texty Lucie Piussi. Lze je označit jak za básně, tak za povídkové příběhy. Jsou poměrně dlouhé, ale nesmírně poetické, plné originálních obrazů, nečekaných spojení a obratů. Lucia dokáže mistrně propojit osobní, mnohdy intimní pocity, zážitky, představy s atmosférou ve společnosti, situací na Slovensku i dalších zemích. Naprosto přirozeně, bez frází, moralizování či poučování a cizí jí není ani nadhled a humor. Při poslechu doporučuji prostudovat texty, které jsou na webu kapely.   

Album otevírá křehká, něžná, klidná, přitom však velice barevná Láska. Působivou melodii doprovází uhrančivý, autentický a emocemi nabitý zpěv Lucie Piussi, které věříte každičké slovo. „Nie dĺžka, ale kvalita života sa ráta." Touha po lásce je nezničitelná. „Všetko je choré keď je vojna. Chcem ťa stretnúť, chcem ťa stretnúť znova." Od bicích se odpíchne Underground, magická píseň, jemně dozdobená elektronikou se syrovějším, ironickým textem. Muzikanti nikam nespěchají a vytvářejí dokonalou symbiózu s textem. Osobním, ale se společenským přesahem. „Všetci sme psíky z útulku, táto krajina je suka a niet úniku." Přesto je důležité zůstat rovným člověkem.  Rockověji vyznívá skladba 1000 a 1 noc, v níž (a vlastně na celé nahrávce) velký prostor dostává baskytara nové posily Terrible 2s, Evy Turnové, známé z kapely Plastic People of the Universe. Nápaditě prokomponovaná píseň se vzdušným refrénem opět propojuje osobní rovinu textu se společenskou. „Nechcú myslieť, ľudia sa boja myslieť, nevedia, čo si majú myslieť, pičusi .... Ja som z iného cesta, Šeherezáda z mesta..." Domov představuje posmutnělou, na silné a magické atmosféře vystavěnou baladu, při jejímž poslechu naskakuje husí kůže.   

Živěji působí Majster a Margaréta, dojemná píseň o osudové lásce. „Si majster a ja len biedna Margaréta. Čoskoro budeme spať obaja pod troskami mesta." Odpoutat se a odpustit je hlavním sdělením nejtemperamentnější skladby alba Odpustíš. Dramatický šanson s výrazným klavírem. „Všetko je presne také, aké má byť. Život má krásnu tvár a ukáže riť." Jo, jo, realita bývá obvykle jiná než přání a představy. To naznačuje titulní písnička, v níž konečně dostanou prostor housle Agnes Lovecké. A i díky nim nabízí neodolatelně melodický refrén.   

Závěrečný Február je pohlazením na duši, křehkou písní, kterou budete chtít poslouchat pořád dokola. Baladický šanson, jen klavír, housle a Luciin zpěv. Nic víc není potřeba. A smířlivý text, že život je sice plný paradoxů, ale díky za něj. „Boli sme tu! Zrazu tak blízko. A hneď ďaleko. Zrazu sme blízko. A hneď..."  Poslech alba Dotýkať sa oblakov je velkým dobrodružstvím, při každém dalším opakování objevíte něco nového. A při hudební i textové bohatosti je to prakticky nekončící proces, který vede k závislosti.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
DRTIKOL fest vol. 2 nabídl v Záboří kvalitní muziku a dobrou festivalovou atmosféru
18.07.

DRTIKOL fest vol. 2 nabídl v Záboří kvalitní muziku a dobrou festivalovou atmosféru

Cílem fanoušků heavy-metalových vypalovaček se v sobotu 13.7.2024 stal areál hasičské zbrojnice v obci Záboří...


The Atavists avizují singlem Here It Comes Again nové album
18.07.

The Atavists avizují singlem Here It Comes Again nové album

Energická kapela The Atavists dává singlem Here It Comes Again nahlédnout, jak bude znít její čtvrté album....


Na Kunětickou horu se mohou těšit Jakub a Monika
18.07.

Na Kunětickou horu se mohou těšit Jakub a Monika

Putovní festival Hrady CZ pokračuje o víkendu na Kunětické hoře. V naší soutěži jste moli vyhrát 2x1 volnou...


The Midnight přivezli do Prahy kus 80. let
18.07.

The Midnight přivezli do Prahy kus 80. let

The Midnight, jedna z předních synthwave skupin, se vrátila do Prahy po pěti letech a podruhé (nejen) tuzemským fanouškům...


V Medvědovi se pařilo - Slaughter Session přilákal početné publikum
18.07.

V Medvědovi se pařilo - Slaughter Session přilákal početné publikum

Páteční večer 12.7.2024 měl v plzeňském Bílým Medvědovi punc metalového festivalu, který s názvem...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru