Všechno dobrý určitě není, ale písničky Marie Kieslowski rozhodně ano

Recenze alba : Je všechno dobrý? Je to složitější.

Interpret: Kieslowski Marie
Celkový čas: 00:45:06
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2024
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
„Je všechno dobrý?" ptá se v názvu svého alba zpěvačka, skladatelka, klávesistka a textařka Marie Kieslowski. A sama si odpovídá: „Je to složitější." A právě hledáním toho, co je dobré, a co ne se zabývají Mariiny texty. Hodně pocitové, osobní, niterné, místy až intimní, zachycující to, co zpěvačka prožívá, co řeší, o čem přemýšlí. Láska, naděje, sny, osamění, ztráty, víra, míjení, touha, hledání, vyčerpanost, smutek i radost. Za nic se neschovává. Upřímně analyzuje svoji duši, ale dělá to srozumitelným jazykem, kterým dokáže oslovit a možná i inspirovat také posluchače. 

Jemné, křehké melodie obalili Aid Kid a Marie Kieslowski do velice pestrých aranží. K dispozici měli více než desítku invenčních muzikantů, ale jejich nástroje využili pouze v případě, kdy pomohli vyznění jednotlivých písniček. Dominantní jsou klávesy a kytary, podle potřeby se pak přidávají smyčce, bicí, basa, Wagnerova tuba nebo cembalo. Lehkost skladeb ještě podtrhují beaty Aid Kida. Stylově se hudba pohybuje od indiepopu přes rock, folk až k elektronice. Řadu písní s osobními texty, které Marie zpívá s velkou autenticitou, lze označit za šansony.Album otevírá hravá, vzdušná skladba Je všechno dobrý?. Jen basa, klávesy, hravé beaty Aid Kida a výrazný zpěv Marie Kieslowski s hodně osobním textem. Zvuk klavíru navodí intimní, jemnou náladu písně Stín. S dalšími nástroji rozkvétá, zesiluje, i díky smyčcům přidává na naléhavosti a směřuje k melodickému indie popu. Každej hledá je intimní zpověď, postavená jen na křehkém zpěvu a kytarách. Kontrast pak přináší temperamentní, rytmická, optimistická, rockovým nábojem ozdobená skladba Nevadí. „Všechno do sebe zapadá/ Že už jsme jiný nevadí/ Víc toho schováváme, nevadí/ Že někdy spolu pláčem, nevadí/ Dlouho se objímáme." 

Ve výrazném, jemně potemnělém šansonu Silnice k nám se Marie věrohodně položí do křehké nálady písničky, kterou ještě zjemní pasáž s cembalem. Sugestivní pocit osamění vyvolává naléhavá, magická skladba Sami, v níž se velice funkčně prolínají jemné pasáže s taneční elektronikou. Z alternativního začátku písně Město bliká se vyklube jemná, poetická balada se silnou melodií.Jen klávesy a beaty. To je vzdušná, zároveň však magická Lou Lou, skladba svobodná hudbou, textem i náladou. „Není to nutný/nikdo to nečeká. Nejlíp uděláš/když necháš den/ať sám se spolyká." Smutek s radostí a prázdnotu s nadějí nenásilně propojuje uhrančivá, na silné atmosféře vystavěná skladba Zítra s výraznými smyčci. Zklidnění přináší Etuda I, v níž se doplňují Mariiny klávesy s kytarou Lenky Dusilové. Hudebně velice pestrá skladba, v níž se dramatičtější pasáže, zesílené hlasy obou zpěvaček, prolínají s křehkými. 

Etudou končí sólový debut Marie Kieslowski z roku 2022. Následující tři písně dotočila Marie pro nové vydání u Indies Scope na LP a CD. „Učím se říkat, že už to nedávám. Učím se říkat, nerada prohrávám. Učím se říkat, jak moc mi pomáhá, když při mně stojíš, i když jsem taková...," zpívá Marie Kieslowski v další osobní písni Jaká jsi? Zpočátku křehké, podpořené lehkým beatem, postupně gradující k dynamickému rocku. 

Zbylé dva songy již tak osobní stopu nenesou, svoji pozornost přenášejí na druhé. Hravá píseň Žaluzie se pohybuje mezi jemným rockem, šansonem a folkem, závěrečná, silně melodická Je to složitější je založena na klavíru, k němuž se postupně a jemně přidávají housle, bicí a kytary a vytvářejí velice pestrou skladbu. 

Ve svých písních Marie Kieslowski ukazuje, že zdaleka ne všechno je dobrý. Její písničky však dobrý rozhodně jsou.


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hemlock , heavy metalová kapela z Las Vegas, odehraje koncert v legendárním klubu Modrá Vopice
17.07.

Hemlock , heavy metalová kapela z Las Vegas, odehraje koncert v legendárním klubu Modrá Vopice

Groovy metalová kapela Hemlock odstartovala na začátku července své evropské turné. Tahle parta muzikantů...


Prague Louka ožije prvním ročníkem BadBoy Festu
17.07.

Prague Louka ožije prvním ročníkem BadBoy Festu

Během letošního léta přivítá Praha zbrusu nový festival. Nese název BadBoy Fest a uskuteční se 24. srpna na malebné Prague...


Michal Pavlíček vystoupí na Občanské plovárně s Unique orchestra
17.07.

Michal Pavlíček vystoupí na Občanské plovárně s Unique orchestra

V rámci koncertní série Prague Open Air vystoupí kytarista, hudební skladatel, uznávaný autor symfonické...


Imodium přichází se čtvrtým singlem z chystaného alba
17.07.

Imodium přichází se čtvrtým singlem z chystaného alba

Euforie z návratu na koncertní pódia i do studia v případě rockové kapely Imodium stále trvá. Po singlech Lampy, Tuláci a...


Žižkovští The Tchendos avizují singlem Elvis už nežije druhé album
16.07.

Žižkovští The Tchendos avizují singlem Elvis už nežije druhé album

„Země je kulatá a Bůh není. Vakcíny fungujou, klima se mění. Elvis už nežije, Měsíc byl dobyt, je prostě dobrý...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru