Vánoční alba potěší nejen pod stromečkem

Adventní písně a koledy Marty Kubišové a Bratří Ebenů, Karel Gott a jeho Bílé Vánoce, největší kompilace 111 vánočních koled na 3CD, uznávaný český hobojista Vilém Veverka a jeho Christmas Album a Cesta světla / České a moravské koledy a zpěvy vánoční orchestru lidových nástrojů VUS Ondráš. Supraphon připravil na letošní Vánoce pět speciálních titulů, na kterých posluchači najdou novinky, ale i tradiční české a evropské vánoční koledy nebo legendární alba plná bonusů a vydání na CD i LP.   

Karel Gott: Bílé Vánoce 

Gottovo druhé vánoční album, nově reedované po 40 letech od vzniku, asi není třeba příliš představovat. Nazvané je podle jednoho z nejslavnějších amerických vánočního songů „White Christmas". Takto „moderněji" je zaměřených prvních sedm písní, dalších deset jsou opět buď staré evropské, nebo častěji české lidové koledy a písně. Ozdobou je rovněž „Chtíc, aby spal", slavné téma Adama Michny z Otradovic. Za doprovodu Orchestru Ladislava Štaidla, ale také sborů Bambini di Praga nebo Pavla Kühna tak vznikla muzika nad běžnou popovou produkcí.  

Devět bonusových skladeb na CD představuje tematické a časové rozšíření z let 1972 až 2020. Přinášejí jednak další světové i domácí různě nové songy, ale také klasickou „Tichou noc", duet s Lucií Bílou, „Čas vánoční" s Lucií Vondráčkovou a „Andělskou" s dcerou Charlotte Ellou. Úplně poslední bonus je pak zcela mimořádný. Skladba Richarda Krajča „Vánoční" totiž vyšla až rok po Gottově smrti na albu skupiny Kryštof a svým způsobem tak uzavírá toto sváteční poslouchání.

 
   

111 vánočních koled

Legendární nahrávky aranžéra a producenta Romana Cejnara a jeho orchestru Conventus Musicorum vycházejí na novém trojalbu a v remasterované podobě. V letech 1995–1998 vyšla postupně tři alba nejznámějších českých koled, která o rok později doplnil výběr koled evropských. Tituly obdržely zlaté a platinové desky, staly se fenoménem vánočního trhu a prodalo se více než 250 000 kopií. S nadsázkou se dá říci, že kazety a CD s těmito nahrávkami se od té doby daly najít ve většině domácích fonoték. Vychází na 3CD a digitálně. 
 
      

Marta Kubišová a Bratři Ebenové: Adventní písně a koledy 

Poprvé od roku 1990 dostávají posluchači šanci si znovu užít krásnou předvánoční a vánoční muziku v podání zdánlivě překvapivé muzikantské sestavy. Po listopadu 1989 se Marta Kubišová po dlouhé odmlce ve studiu spojila s triem bratrů Ebenů k nazpívání úryvků z evangelií. Ty zhudebnil Marek Eben, zaranžovat pomohli David a Kryštof Ebenové, k jejich nástrojům se přidali Dalibor Štrunc na cimbál, Ingeborg Žádná na violoncello a violu da gamba, Petr Hapka na niněru a mužský sbor Schola Gregoriana Pragensis. Celkem patnáct svátečních částí evangelií sv. Lukáše a sv. Matouše dostalo citlivě moderní podobu a interpretaci. Reedice vánočního alba dostala i sedm vhodně vybraných bonusů. Vychází na LP a s bonusy na CD a digitálně.  

 

Vilém Veverka: Christmas

Album Vánoce a jejich neopakovatelná atmosféra byly a jsou silným pramenem inspirace pro bezpočet hudebníků a skladatelů už po mnoho staletí. Po několika „klasických" deskách a crossoveru Next Horizon i hobojista Vilém Veverka podlehl tomuto kouzlu a natočil „svoje Vánoce". Albem prochází jako leitmotiv Zima Antonia Vivaldiho (snad poprvé hraná na hoboj!). Kromě skladeb dalších barokních mistrů (Bach, Händel) zakusí posluchač i argentinskou zimu s příchutí tanga (Ástor Piazzolla), ale zazní i „Tichá noc", „Adeste fideles" či „Chtíc, aby spal", písně, bez kterých si lze Vánoce jen stěží představit. Klenotem nahrávky je soprán Patricie Janečkové, vzácnými hosty harfistka Kateřina Englichová a sopranistka Adéla Řehořová. Aranžérsky se i na tomto albu výrazně podepsal Martin Hybler a sólistu provází stejní hudebníci jako na předchozím počinu Next Horizon. Díky širokému žánrovému záběru a neklasickému aranžmá vánoční novinka kromě milovníků virtuosního hoboje jistě potěší i mnohem širší spektrum posluchačů. Album vychází na CD a digitálně.  Orchestr lidových nástrojů VUS Ondráš, dirigent Jiří Slavík: Cesta světla / České a moravské koledy a zpěvy vánoční  


Slova evangelisty Jana nejen dala název pozoruhodnému vánočnímu cyklu, ale vystihují jeho nejhlubší sdělení: vracejí náš pohled od třpytivých pozlacených ozdobiček k samému jádru vánočních svátků – k příběhu narození Ježíše. Lidové koledy často až s dechberoucí přímočarostí vystihují poetiku tohoto příběhu i příběhů lidí, kteří byli u toho. Právě tyto koledy zněly hlavou zkušenému mladému jazzmanovi a skladateli s lidovými kořeny Jiřímu Slavíkovi. Jeho zamýšleným interpretem byl od počátku VUS Ondráš – muzikanti a zpěváci ukotvení v lidové hudbě, ale otevření a ochotní vykročit mimo žánrové hranice. Skrze jejich hlasy a nástroje zaznívají české a moravské koledy s naprostou přirozeností, často v netradičním barvitém aranžmá. Vánoční příběh narození Spasitele v českých a moravských koledách. Koncertní provedení Cesty světla natočí v listopadu Česká televize pro adventní vysílání programu ČT Art. V průběhu prosince bude mít i několik koncertních provedení.  


GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Prvním headlinerem festivalu Rock for People jsou Bring Me The Horizon
26.09.

Prvním headlinerem festivalu Rock for People jsou Bring Me The Horizon

I organizátoři královéhradeckého festivalu Rock for People odehráli svůj první tah při podzimním odhalování...


Návrat ke kořenům: Leo Moracchioli a Frog Leap si opět podmanili Lucernu
26.09.

Návrat ke kořenům: Leo Moracchioli a Frog Leap si opět podmanili Lucernu

Z plánovaného místa koncertu v holešovické hale Sasazu se organizátoři rozhodli upustit a pondělní koncert...


Combichrist & Megaherz: Temná party uprostřed velkoměsta
26.09.

Combichrist & Megaherz: Temná party uprostřed velkoměsta

V neděli večer zavítali do Prahy rovnou dvě legendy industrialu doplněného o tvrdé kytary: němečtí Megaherz...


Tenkrát na západě – Devadesátky
26.09.

Tenkrát na západě – Devadesátky

V sobotu 30.září se v DEPO 2015 uskuteční vzpomínka na devadesátá léta plzeňské scény …. Čeká...


Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí
25.09.

Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí

Naléhavost sdělení s až bezstarostně laděnou muzikou a hudební lehkost s vážností slov propojuje kapela...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru