Trio Mandili v Brně dávalo lekci gruzínštiny

Na přelomu týdne Českou republiku procestovala trojice dívek, které v uplynulých pěti letech sbírají vavříny na serveru Youtube. Trio Mandili jsou tři zpěvačky z Gruzie, které hrají tradiční gruzínský folk téměř výhradně pouze za doprovodu strunného nástroje panduri. Jejich kroky nejprve zamířili do Prahy a o den později zahráli v brněnském klubu Metro Music Bar, a to hned dvakrát. To je vůbec nejstarší hudební klub v moravské metropoli, který v různých podobách funguje už od roku 1937. Každoročně se zde odehrává široká škála koncertů od jazzu, blues a funku, až po rockové a metalové večery. Prestižní klub je také známý díky předním brněnským DJům, kteří zde pravidelně zpestřují místní noční život.


Jazykový rychlokurz, taneční ukázky a stand up v jedné hodině

Kvůli DJům zde však tentokrát nikdo nebyl. První koncert Tria Mandili se velmi rychle vyprodal a organizátoři se dohodli na dalším koncertě, který proběhl už v šest hodin odpoledne. S lehkým zpožděním a téměř nepozorovaně dámy Tatuli Mgeladze, Mariam Kurasbediani a Tako Tsiklauri přiběhly na pódium a přivítaly se s diváky. Repertoár Tria Mandili se skládá z mnoha krátkých folkových skladeb, kde jejich délka zpravidla nepřesahuje tři minuty. Dámy zpívají v gruzijštině, ale mají skladby i v hebrejštině, hindštině, polštině, španělštině a dalších jazycích. Slovo si vzala a celý podvečer držela hlavní zpěvačka Tatuli, která funguje jako možná neoficiální frontwoman skupiny. Před každou skladbou krátce uvedla, o čem skladba pojednává. V drtivé většině to však bylo zbytečné, jelikož údajně všechny skladby pojednávají o lásce, Gruzii nebo lásce ke Gruzii. Mimo jiné také krátce představila několik různých regionů kavkazského státu.

Role mají dívky zdánlivě rozdělené jasně. Hlavní zpěvačka Tatuli držela kontakt s publikem, představovala skladby a obecně se starala o to, aby nedošlo k příliš mnoha hluchým místům. To se dařilo jen z části. Koncert to byl velmi specifický a publikum příliš nespolupracovalo. Nevím, jak to vypadalo na večerním koncertě nebo zda-li hrála role případná neznalost angličtiny, ale několik nepříjemných hluchých momentů se objevilo. Při jedné skladbě Tatuli obstarávala i rámový buben. Ostatní dívky se ke slovu prakticky nedostaly a příliš se nevyjadřovaly. Mariam všechny skladby doprovází zpěvem a hrou na panduri a Tako má na starosti pouze zpěv. Všechny tři mají v různých skladbách své sólové pasáže, ale jejich hlasy se zpravidla prolínají v dvojhlasy a trojhlasy. Spolu s třístrunným nástrojem jsou velmi libozvučné, melodické a krátké skladby dobře rezonují a přibližují tamní lidovou muziku i folklór.


Zkouška pozornosti i rytmu

Hudebně Trio Mandili nabídly pomalejší a zpěvné skladby jako třeba „Svanuri” nebo „Erti Nakhvit”, která patří mezi ty nejstarší. K závěru koncertu se však dostalo i na rychlejší kousky, a to například „Kapia” nebo „Guruli”. V obou případech došlo i na ochutnávku gruzijských tanců, které více či méně představily všechny protagonistky. Ty také pochází z různých částí Gruzie. Jejich drobné rozdíly se snažila nastínit zpěvačka Tatuli a následně všechny svými tanci. Nástroj panduri povětšinou doprovázel potlesk diváků, což bylo prakticky to jediné, čímž publikum trojici na pódiu podporovalo. O poměrně studeném obecenstvu již byla řeč a kromě tleskotu a pár slov v gruzijštině, angličtině i češtině byl kontakt minimální. S vyjímkou skladby „Kikile”, kde se mluvčí skupiny snažila naučit zprvu nepříliš kooperativní návštěvníky několik slov této skladby, což doprovázelo pár komických a pro mnohé jistě nekomfortních momentů. Nakonec tuto skladbu naplněný sál poměrně slušně vokálně doprovodil. Na samotný závěr koncertu došlo na patrně nejslavnější skladbu Tria Mandili, a to píseň „Kakhuri”, která má na Youtube úctyhodných 44 miliónů shlédnutí.

Folklórní koncert skupiny Trio Mandili bude jistě patřit mezi ty nejbizarnější (a to myslím v tom nejlepším slova smyslu) pro mnoho přítomných, a možná i pro samotný Metro Music Bar. Zpěvačky mohly nejen v Brně pocítit tu pozitivní sílu sociálních médií a internetu, který je díky nahrávkám na mobilní telefon někde v gruzínském podhoří vystřelil už na několikáté evropské turné. Folklórní muzika žije i touto cestou a trojice si svými hlasy, pokorou a skromností získávají příznivce i naživo. Necelá hodina v jejich společnosti byla velmi příjemná, zajímavá i poučná.

Úvodní fotografie pochází z facebookového profilu skupiny Trio Mandili.

GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru