The Blackening a nepřekonatelný černý monolit
Recenze alba : The Blackening
Už za pár dní vypukne v Josefově u Jaroměře největší metalový festival tohoto roku Brutal Assault, kde se kromě desítek dalších kapel jako hlavní hvězda podniku představí legendární americká čtveřice Machine Head. Debutové album této oaklandské party Burn My Eyes způsobilo v roce 1994 velkou revoluci, když řádně agresivním způsobem zmodernizovalo (mimo jiné i svou otevřeností k hardcore vlivům a řvanému vokálu) v té době již stagnující thrash metalový žánr a spolu se soudobými deskami Sepultury a Pantery nakoplo tento styl novou krví.
Žádné z dalších alb Machine Head se už ale maximální dotažeností a silou samotného materiálu debutu nevyrovnalo (byť experimentální The Burning Red k tomu mělo svou kvalitou hodně blízko). Žádné až do roku 2007.
Osm pomníků thrashmetalové slávy
Machine Head se totiž v té době po čtyřleté přestávce vrátili s albem, které odkazuje nejen k legendárnímu debutu, ale pluje proti proudu času ještě hlouběji, až k časům zlaté éry kapel ze sanfranciské zátoky Bay Area a Flynnovy původní kapely Vio-Lence. The Blackening je totiž albem, které svou komplexností a velkolepostí připomíná dokonce samotné Master Of Puppets Metalliky, a pro kapelu bylo stejným kompozičním a technickým vrcholem jejího vývoje.
Loňské dílo Unto The Locust už pak jen pokračovalo v nastolené cestě tohoto černého monolitu, ale pravý vrchol přišel už o čtyři roky dříve s vydáním recenzované desky a v životní formě absolvovaném tříletém koncertním turné na ni navazujícím. Počin obsahuje sice jen osm skladeb, všechny však ale vládnou hodně nadstandardní stopáží a opět tak zde najdeme paralely s klasickými osmdesátkovými opusy Metalliky.
Koncertní tornádo v životní formě
Zatímco úvod a záběr alba obstarávají přes deset minut trvající, silně progresivní kompozice, střed desky nabídne zhruba pětiminutové, ovšem neméně technicky vytříbené a skvělými nápady sršící groove metalové vypalovačky. Je to deska, kde až na možná zbytečně roztahanou Wolves nenajdeme slabou skladbu. Vyberete si jak z majestátních opusů s hymnickými refrény, tak z rychlých thrashových kvapíků plných rychlých kytarových sól .
Všemu dominuje skvělý zvuk a celková temná atmosféra. The Blackening je zkrátka albem, kde se Machine Head po letech experimentů konečně našli a od té doby na koncertech tasí své nejsilnější zbraně, ze kterých pálí jen ostrými. O tom se ostatně budete moci už za pár dní přesvědčit sami na vlastní kůži v josefovské pevnosti.
- Unto The Locust (2011) 00:56:34
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Soundtrack Bára Basiková doprovodí časosběrný film Heleny Třeštíkové
Jen několik dní před světovou premiérou (6. července) filmu režisérky Heleny Třeštíkové na 60. MFF Karlovy...
Singl a klip To nemůžu být já ohlašuje nové album kapely Budoár staré dámy
S kancelářskou únavou a pracovními stereotypy pracuje nový klip brněnské kapely Budoár staré dámy k singlu...
Starbenders rozzáří Bike Jesus svou divokou show
Starbenders míří do Prahy! Americká glam punk rocková senzace vystoupí 14. července v klubu Bike Jesus v rámci aktuálního turné...
Pátý den Rock For People uzavřel festival
Neděle 14.6., tedy poslední den Rock for People 2026. Den, kdy se naposledy oklepávalo bahno z bot, závěrečná...
P.O.D. v Brně fanouškům naordinovali zdravotní saunovou kúru
Jen dva dny po oficiálním ukončení všech koncertních aktivit v královéhradeckém Parku 360 vtrhla do českých...
» zobrazit více...
RECENZE
» Jinany – Ptáci a Draci: EPčko, se kterým...
» Megadeth se (studiově) loučí vynikající...
» Přímočaré Třísky: osobití Nanday účtují...
» Svět není v pořádku, ale pořád krásný...
» Těžké si představit, že by se The Neighbourhood...
» Legendární Kreator na novince (melodicky)...
» zobrazit více...
Magický večer a dvojitý křest na Cargo Galery
V sobotu 16. května hostila pražská Cargo Gallery další z výrazných jarních...
Starbenders rozzáří Bike Jesus svou divokou show
Starbenders míří do Prahy! Americká glam punk rocková senzace vystoupí 14. července...
P.O.D. v Brně fanouškům naordinovali zdravotní saunovou kúru
Jen dva dny po oficiálním ukončení všech koncertních aktivit v královéhradeckém...
» Magic / Acid Row
» Megadeth / Megadeth
» Chunta / Kyšperský-Pilgr-Doubrava-Nikl
» zobrazit více...
Pátý den Rock For People uzavřel festival
Neděle 14.6., tedy poslední den Rock for People 2026. Den, kdy se naposledy...
Archers: První dlouhohrající deska je pro kapelu zásadní prohlášení
Před jejich premiérovým koncertem v České republice jsem...
Co chystá label Indies Scope pro rok 2026?
Label Indies Scope představuje ediční plán pro rok 2026, zatím ne zcela kompletní....
Singl a klip To nemůžu být já ohlašuje nové album kapely Budoár staré dámy
S kancelářskou únavou a pracovními stereotypy pracuje nový klip brněnské...
Vstupenky na koncert WYFE vyhrávají Martin a Jonáš
Kapela WIFE, s níž jsme nedávno přinesli rozhovor, pokřtí své...
Rapové duo PAST vydává svou pátou desku Fotr
Alternativně rapové duo PAST vydává svou pátou desku s názvem Fotr....
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #31: Festivaly 2026
V dnešní epizodě se začneme pomaličku připravovat na nadcházející festivalovou...
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Temná elegance - Isabel LaRosa v ROXY
KLIP: Rybičky 48 natočily nový
FESTIVAL:













