Tata Bojs mají za Jedna Nula jedničku podtrženou

Recenze alba : Jedna nula

Album: Jedna nula
Interpret: Tata Bojs
Celkový čas: 00:43:36
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Tata Bojs se na konci loňského roku přihlásili se svou desátou studiovou deskou pojmenovanou "Jedna Nula". Tato pětice je právem stálicí tuzemské hudební scény již více než třicet let a i po takové době dokáží přijít s originálními nápady, zajímavou a zábavnou hudbou a tradičně skvělými texty, které si posluchač může vyložit po svém mnoha různými způsoby. To platí i o samotném názvu desky, kterou můžeme chápat jako skóre 1:0, číslo binární soustavy, být jedničkou a být nulou nebo prostě jako označení desátého alba. Další možné významy nechám na Vás.


Hluboké texty budí pozornost


Společným jmenovatelem skladeb může být jistý nepolapitelný a nevysvětlitelný kontrast a rozpor mezi tím, co je dobře a co je špatně. Ten tenký rozdíl mezi marností a veselím, sociální i kulturní paradox a další abstraktní témata. Opět záleží na pohledu a výkladu posluchače. Kromě skvělé hry se slovy si však umí kapela poradit i se střídáním nálad. Alternativní pop je stejně nic neříkající žánr jako právě zmíněná témata a album je i díky absenci žánrových mantinelů velice pestré. Například hned úvodní „Holka z plakátu” překvapí industriálním elektro beatem až na hranici minimalu. Podobnou atmosféru má i první singl „Zvony”, kde nade vším vévodí Mardošova dunivá baskytara. Jako pomyslná katarze zde působí soubor sCore Orchestra pod taktovkou skladatele Marka Doubravy.

Marek Doubrava a sCore Orchestra spolupracoval i na skladbách „Velký Třesk Pt. I” a „Vlasní brácha”. Druhá zmiňovaná píseň s vtipnou slovní hříčkou se věnuje tématu genetického inženýrství a vlastní skladba byla inspirací pro booklet alba. Kapela se nechala nasnímat 3D skenerem a výsledek se dostal na obal desky. Tata Bojs se nechali digitálními technologiemi inspirovat i na zadní stranu alba, kde je seznam skladeb vypsán unikátním "digitálním” fontem, který pro kapelu vymyslel a napsal typograf Marek Pistora. „Velký Třesk Pt. I” a „Velký Třesk Pt. II” jsou lehce melancholické skladby. První část je povzbudivá s příjemnou kytarovou vyhrávkou a zmíněným orchestrem v pozadí. Druhá část funguje jako takové intermezzo s velmi mrazivým psychologickým závěrem.


Humor je nedílnou součástí každého díla Tata Bojs


Z těchto temných myšlenek nás okamžitě vytrhne následující veselá a zábavná „Kraftwerk in Saint Tropez”, která je druhým singlem. Anglický zpívaná skladba se silným francouzským přízvukem je rozjařená variace evropského popkulturního singlu z české produkce. Ke skladbě vznikl i videoklip, kde se Mardoša a Milan Cais objevují jako o generaci starší členové německé avantgardní art popové kapely Kraftwerk při návštěvě slavného letoviska. Klip doplňují archivní záběry Tata Bojs na stejném místě. Česká kapela zpívající anglicky o německé kapele ve Francii? Proč ne. Pro humor Tata Bojs skoro typické. Následuje krátká, odpočinková píseň „Spolek Holek”, která je prakticky slovní hříčkou sama o sobě a poukazuje na genderovou (ne)rovnost v hudební branži.

Zazpívá nám i Emma Smetana, která svou skvělou francouzštinou doprovází Milana Caise ve skladbě „Tajemství”. Ta pojednává o podstatě tajemství každého člověka, která jsou mnohdy raději nevyřčená a je lepší je schovat za banální popěvek "la la la”. S půvabnou francouzštinou píseň okamžitě získává charakter popového šansonu. Z rozjímání nás dostane diskotékový šlágr „220 Travoltů”. Ten vás jednou na koncertě bezesporu roztančí a mějte na paměti, že při čiré radosti neexistuje žádná "správná” definice tance. Zajímavou skladbou, která je již staršího data, je „Minoritní”. Tady je možná největší prostor pro vlastní výklad, jelikož skladba může být jak pozitivním impulsem, tak i podnětem k depresi. Já se rozhodně přikláním k té kladné variantě, už jen ze samotné povahy písně. Hudbu okořenil Marcel Bárta na saxofon a Pavel Bohatý na ukulele a skladba je tak velice pestrá a chytlavá. Jedinou nevýraznou pak zůstává pátá skladba „Zavazadlo”.

Tata Bojs jsou kapela, u které bych rozhodně nedoporučil ignorovat texty. Ono to ostatně dost dobře ani nejde. Šikovné slovní obraty autorské dvojice Vás při poslechu nutí přemýšlet a udělat si vlastní obrázek o jejich významu. To je doména kapely od samého začátku, ať už se jedná o známé hity nebo o řadové písně. Když tohle doplňují ještě rozmanité hudební aranže, cizí jazyk a zajímaví hosté, nedá se šlápnout vedle. S albem "Jedna Nula" si kapela přidává do repertoáru hned několik vynikajících koncertních skladeb a také jednu z nejlepších desek v kariéře vůbec.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Tata Bojs se spojili s orchestrem a vytvořili tak "živou bestofku"

Tata Bojs se spojili s orchestrem a vytvořili tak "živou bestofku"

Třetí dekádou již působí Tata Bojs na české scéně. Po oslavách pětadvacátého...Související obsah:

» Tata Bojs mohou 21. února zavítat i do vašeho obýváku   (Karel Souček, 23. 01. 2021)
» Tata Bojs připravili další album, upozorňuje na něj singl Zvony   (Ondra Kocáb, 21. 06. 2020)
» Českého lva doprovodí do filmové manéže Tata Bojs   (Karel Souček, 24. 02. 2020)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem
02.10.

Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem

Dave Matthews Band, často označována jako DMB, je americká rocková skupina, která byla založena v Charlottesville ve Virginii...


Václav Neckář slaví osmdesátiny novou písní a kompilací hitů
01.10.

Václav Neckář slaví osmdesátiny novou písní a kompilací hitů

Osmdesáté narozeniny oslaví 23. října zpěvák Václav Neckář. Při této příležitosti vychází komplet...


INSANIA jede podzimní klubové peklo
01.10.

INSANIA jede podzimní klubové peklo

Crossoverová kapela INSANIA, která za GRRRotesky obdržela Cenu Anděl za rockové album roku 2022, zahájí ve čtvrtek...


FOTOreport: Grandson a jeho soundtrack k revoluci
01.10.

FOTOreport: Grandson a jeho soundtrack k revoluci

28.9.2023 do Prahy na svou první headline show dorazil kanadsko-americký zpěvák a hudebník známy pod uměleckým jménem Grandson....


V Praze opět zazněly metalové covery od toho nejpovolanějšího
29.09.

V Praze opět zazněly metalové covery od toho nejpovolanějšího

Poslední zářijové pondělí se v Praze sešli příznivci metalu a rocku v tak trochu netradičních podobách. Všichni...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru