Tamdoletma se pohybují od melodických lahůdek ke špinavému blues

Recenze alba : Hey Joe

Album: Hey Joe
Interpret: TAMDOLETMA
Celkový čas: 00:54:01
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Skutečnost, že se dá hrát folková hudba s rockovým nábojem a rock s folkovou poetikou, dokazuje album Hey Joe turnovsko-pražské kapely Tamdoletma. Když k tomu připočteme silnou bluesovou náladu několika skladeb, prvky country a jazzu, zajímavou barvu hlasu zpěváka Františka Jaroše a inteligentní texty o něčem, pak Hey Joe představuje jeden z nejslibnějších debutů loňského roku.  

Skupinu Tamdoletma tvoří dvojice muzikantů, což k nahrání zajímavého alba úplně stačí. František Jaroš kromě výrazově pestrého zpěvu ovládá kytary, které jsou pro celé album určující. Občas pro zvýraznění atmosféry ještě přidá hlubší tóny klavíru nebo syntezátoru. Druhým stěžejním nástrojem jsou housle, jež výborně a nápaditě ovládá Vojtěch Tomášek. Je velice sympatické, že nezní po celou nahrávku, což by zavánělo stereotypem, ale pouze v místech, kde prohlubují náladu konkrétní skladby. Přesně podle pravidla, že méně je někdy více, což platí i pro baskytaru a bicí hostujících muzikantů Janka Doležala a Ondřeje Zimu.  Ale hezky od začátku. Jemná akustická kytara otevře úvodní skladbu Infinitivní, postupně však přitvrdí, nabírá na energii, mění rytmus i tempo, graduje a teprve v závěru je ozdobena náladotvornými houslemi. Melodický folk s bluesovou atmosférou a rockovou energií přináší rozkvétající hitovka Hey Joe, silnou náladu pak křehká písnička s chytlavým refrénem Bible. Energičtěji vyznívají Subtropy s přesahy do jazzu, Včera jsem Ti napsal báseň je milostná, melancholická balada s romantickým zvukem houslí.  

Dirty Roads. Propracovaná, pestrá rocková instrumentálka s country atmosférou, která má drive i náležitý spád. Zklidnění přináší rytmicky přitažlivá, melodická lahůdka s temperamentním refrénem Už nerybařím, tu střídá bluesová nálada v syrové skladbě Špitál. Silný zážitek, evokující písně Petra Kalandry. Pod kůži se zadře i posmutnělá, dojemná, gradující Juta s velice působivým vyzněním. Vůbec druhá polovina alba je naléhavější, syrovější, hudebně složitější, což platí i pro osmiminutové (ani chvíli však nenudící) bluesové Mikroskopy. Přímočařeji pak vyznívá melodický pop-folk-rockový hit Baletky.

 

Tamdoletma dokazuje, že i dvojice muzikantů může hrát barevnou hudbu pohybující se od melodicky průzračných a chytlavých skladeb až po syrovější, jemně alternativní písničky. V obou polohách je skupina přesvědčivá, věrohodná, k čemuž určitě přispívá i příjemný, civilní zpěv Františka Jaroše, který nikdy netlačí na pilu. A v neposlední řadě také chytré texty ze života, zachycující vztahy, lásku, rozchody, hledání nebo samotu. Jsou nápadité, pohrávají si s rýmy, významy slov a nabízejí řadu originálních spojení.  

Hudba kapely Tamdoletma zaujme posluchače, kteří si pouštějí Karla Kryla, Vladimíra Mišíka, Tomáše Kluse nebo třeba výše zmíněného Petra Kalandru, aniž by tyto Mistry kopírovala. Jsem moc zvědavý a těším se na to, kam se duo vydá na své druhé desce. Našlápnuto má skvěle.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Taylor Swift po třinácti letech znovu vydává své třetí studiové album Speak Now, objeví se nejen nové skladby ale i zajímavé kolaborace!
08.06.

Taylor Swift po třinácti letech znovu vydává své třetí studiové album Speak Now, objeví se nejen nové skladby ale i zajímavé kolaborace!

Americká star Taylor Swift znovu vydává své třetí studiové album Speak Now, které původně vyšlo...


Visací Zámek slaví 41 let
08.06.

Visací Zámek slaví 41 let

Koncert 41 LET V PUNKU proběhne 24. června 2023 na pražském Strahově. Na tomto koncertě kapela pokřtí CD i DVD Made...


V rámci svého vůbec prvního sólového turné se Hauser zastaví také v Praze
08.06.

V rámci svého vůbec prvního sólového turné se Hauser zastaví také v Praze

Drsňák mezi instrumentalisty a zakládající člen skupiny 2Cellos Stjepan Hauser, známý jednoduše jako Hauser, ohlašuje...


Prague Rocks se vrací
07.06.

Prague Rocks se vrací

Festival Prague Rocks, pořádaný společností Live Nation, se letos vrací se slibným line-upem, který odstartuje vaše...


Rea Garvey se vrací do malých klubů  a ohlašuje nové album Ära
07.06.

Rea Garvey se vrací do malých klubů a ohlašuje nové album Ära

Na podzim 2023 se Rea Garvey hodlá vrátit na pódia, aby představil své "Roots Tour", které ho zavede zpět...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Bazilišek
31.05.

Bazilišek

» Divokej Bill

Čekání na nové album Divokýho Billa je u konce. Na den přesně po šesti...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru