Tahle zem je mocné vyznání kapely Trilobit-Rock

Jak si asi nyní přestavujeme naši zem? Co si máme myslet o současném dění, lockdownu a vůbec rozhodování nad naším osudem? Pokud se Vám tyto otázky honí hlavou, vyslechněte si bez váhání heavy rockovou úderku Trilobit-Rock, která vydala ještě na konci minulého roku singl Tahle zem.


 
V černobílém klipovém provedení song opanuje youtube kanál již několik měsíců, 13tisíce zhlédnutí hovoří za vše, tím spíše, že naléhavé téma vlastní identity nachází právě v těchto dnech nesmírně silné vyjádření. Trilobit-Rock nenahráli černobílý klip nikde jinde než na symbolickém vrchu Vítkov v Praze. Po hudební stránce má Tahle zem velice překvapivý klidný úvod, aby přešla do sugestivního refrénu, který za podpory tvrdých kytar jen tak posluchač nevyžene z hlavy.

Libochovická rocková banda Trilobit-Rock není na české scéně nováčkem, vznikla již v roce 2002 a svůj debut Člověk vydala o dva roky později. Zakládající trio Michal Kuna za mikrofonem a bicími, Bohouš David na kytaru a Luboš na basu – toho záhy vystřídala Věra, Bohoušova dcera – vypustila první syrově nazvučenou placku o 12 písních v roce 2004. Jakoby se v té chvíli zavlnila v čerstvém proudu severočeských rockových kapel – např. Black Sabáka, Optimik – které aktivovaly svou (hard)rockovou energii na přelomu tisíciletí. Možná to byl hlad po očištění alternativních a crossoverových proudů, který tyto kapely inspiroval k čistší rockovější produkci, k zapamatovatelným melodiím, nicméně nezapomněl na vážnější texty. Přesně v tomto duchu se ubíral i debut kapely. Kapela z něj ještě dlouho hrála i na motosrazech a městských slavnostech, a i když došlo k některým personálním změnám, byla po živé stránce stále aktivní.V nové sestavě Luboš Poupa – bicí, Michal Kuna – zpěv, Jeremy Todt – baskytara a Bohouš David – kytara se pak v roce 2019 přihlásila našlapaným a velmi pestře rockovým EP Trilobit-Rock. To obsahovalo tři předělané staré písně z debutu Člověk a dvě našláplé novinky. Pod taktovkou producenta Leo Holana přišla s velmi silným materiálem. Právě titulní, tvrdými kytarami prosáklá skladba Člověk má filozofický podtext a je to určitě jedno z prvních zamyšlení nad smyslem lidské existence. Tenhle track má tak naléhavý text a hudební závěr!  Je tady však i lehce „alkeholovsky" laděná píseň Hlas, a především opravdu krásná balada Jedno místo znám, na jejímž začátku zazní dokonce i housle.

 

S odstupem času i srovnáním s pozdějším Symbolem krásy je EP Trilobit-Rock velmi vydařenou rockovou kolekcí. Postavit staré hitovky vedle novějších skladeb byl skvělý tah a celkový zvuk zní na výbornou. Nesmím ale zapomenout na poslední hitovku, píseň Vyznání, které na celém minialbu rovněž září. S vizuálně povedeným klipem na youtube vyznívá tenhle song jako srdcovka všech motorkářů. Rocková pecka se v éteru objevila na youtube loni ještě před létem, a do dnešního dne má po hymně Tahle zem nejvíce zhlédnutí.Nejpohodovější rockovku vypustili Trilobiti už loni zkraje roku. Slunečnej den má všechny pozitivní atributy rockového hitu: příjemný text, našláplé kytarové melodie i výrazný hlas vokalisty. Připomíná nejlepší pomalejší songy kapel Harlej nebo Walda Gang. Pozitivní přijetí EP určitě skupino povzbudilo. Trilobití rock se rozjel v masivní živé prezentaci, a to i navzdory koronavirové pandemii. Kapela stihla velkou řadu koncertů během loňského léta a navíc složila nové EP Symbol krásy,K šesti novým písním přidali i nově ozvučenou hitovku Ještě to není tak zlý z debutu Člověk, která je v nové verzi opravdu zvukově poslouchatelnější, všechny nástroje čitelnější a je i o minutu kratší. Videoklip se na youtube objevil už v září 2019. Z dalších skladeb rozhodně zaujme výrazně melodicky stavěná Nevděčná s AOR riffy a nečekaně zpěvným refrénem, kytarově nadupaný Z pekla přišel rock´n´roll, který po svém evokuje legendy Kabát a křehce uchopená písnička Trosečník. Lyrický text i feeling odnášejí posluchače do příjemné pohody snění, ze kterého nechce uniknout. Píseň má i nádherné sólo a troufám si tvrdit, že půjde o novou hitovou skladbu skupiny. Celé minialbum je hudebně více sjednocené, na první poslech je možná hudebně jednodušší, ale v každém songu lze najít zajímavé elementy. Rozhodně jde o vynikající (hard)rockový počin loňského roku!A jaké jsou nejbližší plány pro Trilobit-Rock na letošek? Podle manažera Martina připravuje kapela zcela nový song H.I.V. a chce také předělat starší věc z debutu Pravda a lež. Martin doplňuje „K nim chceme ještě přidat další tři písně a udělat nové EP, které by se mělo točit u Dana Frimla ve studiu The Barn, abychom dosáhli stejně syrového zvuku jako v singlu Tahle zem". Co se týče koncertů, obligátně dodává: „Nasmlouvané koncerty kvůli korona krizi jen rušíme nebo postupně odkládáme, ale necháme se překvapit…jako všechny kapely."   Doufejme, že kapela bude moci živě letos prezentovat. Za Hudební knihovnu rozhodně přejeme trilobitím rockerům hodně pevných nervů a odvahu dále tvořit svěží nálož rockové muziky!
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bon Jovi natočili video k singlu Story Of Love
16.04.

Bon Jovi natočili video k singlu Story Of Love

Americká kapela Bon Jovi, která byla před časem uvedená do Rokenrolové síně slávy, vydává nový videoklip k aktuálnímu...


Ondřej G. Brzobohatý vytvořil osobitý lék proti pandemii
16.04.

Ondřej G. Brzobohatý vytvořil osobitý lék proti pandemii

Hudebník, skladatel, textař, herec, pianista, producent a dabér Ondřej G. Brzobohatý spustil online předprodej své...


No Heroes vzkazují, že s jarem přichází naděje
16.04.

No Heroes vzkazují, že s jarem přichází naděje

Pozitivní emoce potřebujeme v této době všichni. V novém singlu Disappear je přináší rodák z Baltimoru...


Prague International Bluenights a BlueFest spojily své síly a připravily BlueFest online
15.04.

Prague International Bluenights a BlueFest spojily své síly a připravily BlueFest online

Peter Lipa, Flamengo Reunion Session & Karel Kahovec, Ivan Hlas, Tonya Graves, Dan Bárta a další více než desítka...


Joker Beat si na novém albu přejí Férovej svět
14.04.

Joker Beat si na novém albu přejí Férovej svět

Zdá se, že koronavirová pandemie přináší více a více studiové produkce od kapel, které většinou sezónně...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
XCR-9
16.04.

XCR-9

» Nevermore & Kosmonaut

Nové album skupiny Nevermore & Kosmonaut, které se jmenuje XCR-9...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru