Sziget 2016 - den 4. - Nostalgie s hity Oasis, minimalistická Sia novou popovou královnou

Poslední obrovské jméno, které hýbe celosvětovým mainstreamem, a bylo součástí letošního Szigetu, patří australské rodačce Sie, která vystoupila v pondělí večer, zbytek dne opanovali na Main Stage i na OTP 38 Bank Stage převážně britové. K čemu všemu došlo ve čtvrtý den festivalu?

Každodenní otvírání hlavní scény doposud patřilo domácím kapelám. Dnes měli ve čtyři hodiny aparáty nachystané britští Years & Years. Partička přijela představit debutovou desku Communion z loňského roku. Jejich elektro-pop však působil na hlavní stage trochu nezábavně a pravděpodobně by mu pomohlo zařazení do menších prostor, které by dotvořili nějakou atmosféru. Ani vystoupení samotné se do paměti návštěvníkům nemělo čím zapsat, slabá scéna, žádné projekce nebo nezáživný projev frontmana Ollyho Alexandera. Kapela předvedla pouhých osm skladeb, z nichž si největší ohlas vybrala s coververzí Dark Horse od Katy Perry.

Na vedlejším pódiu se před pátou hodinou představil DJ Tourist, také z Velké Británie. Ten letos vydal debutové album U. Mezi jeho nejznámější práci patří spolupráce na skladbě Stay With Me Sama Smithe. Sám je spjatý i s kapelou Years & Years, která program otevírala a pro kterou napsal skladbu Illuminate v roce 2014. Jeho set začal se zpožděním a je nutno dodat, že i tak bylo stále brzy na houseovou hudbu. Kdyby dostal prostor někdy kolem půlnoci, možná by se stal DJským králem dne, takhle nezbylo nic víc, než se těšit na další vystoupení, od kterých se dalo čekat něco víc.



Na main stage pak přišla řada na oprášení britského rock'n'rollu. Kaiser Chiefs letos vydali již šestou studiovku. Tu uvedl singl Parachute, který se stal také součástí setlistu zde na Szigetu. Z novinky zahráli kromě Parachutes ještě dvě skladby, Hole In My Soul a úvodní We Stay Together. Ze začátku to měla kapela velice těžké a jen díky obrovskému odhodlání neunavného frontmana Rickieho Wilsona se ji podařilo přilákat a rozpohybovat celý obří dav. Díky neustálé komunikaci, rozezpívání fanoušků či vběhnutí přimo do davu, získala pětice náklonnost publika, a to s ní pělo největší hity s velkou grácií. Nechyběla Ruby ani Never Miss a Beat.

V britské tradici se poté rozhodl pokračovat Noel Gallagher, který jezdí na turné se svojí skupinou High Flying Birds. Průřezu tvorbou sólové kariéry bývalého kytaristy Oasis, tak právě i songů, které sám složil a zpíval v této legendární britské skupině, se dočkal Sziget o půl osmé večer na hlavním pódiu. Noel je ze staré školy a jeho hlavní snahou není dělat nějakou obrovskou show, ale odehrát poctivě každý song a výsledek se pak dostaví sám a to se také povedlo. Ať už šlo o novější skladby (In the Heat of the Moment, Ballad of the Mighty I) nebo skladby z debutu (Death of You and Me, AKA... What a Life!), dokázalo se publikum zapojit a vlnit se do rytmu. Když ale došlo ke vzpomínání na stadionové hitovky Oasis, rozkřičeli se i pouzí kolemjdoucí. Wonderwall, The Masterplan, Champagne Supernova nebo závěrečná Don't Look Back In Anger patřili k nejlepším okamžikům celého festivalu a bylo by rozhodně zajímavé sledovat, co by se dělo v případě reunionu Oasis.



V půl deváté mělo dojít k závěrečnému programu na main stage. Sia přišla o několik minutek později, hrála jen šedesát minut - tím ale podobnosti vystoupení s "show" Rihanny končí. Australanka předvedla perfektní koncepční dílo, které bylo vyladěno minimalistickou scénou. Ona sama postávala v levé části stage, bez změny místa po celou dobu vystoupení. Při nástupu se jí z pod sukně vyrojili tři tanečníci, předvádějící pantomimu či moderní balet, včetně mladé Maddie Ziegler, známé z jejich videoklipů. Ty byly díky vynikající choreografické práci převedeny na koncertní pódia. Vzniklo tak jedno velké performační dílo, které bylo zdobené největšími popovými hity součastnosti.

Po úvodní Alive, se Sia odholala ke skladbě Diamonds, kterou napsala pro Rihannu. Vznikl tak další prostor pro srovnání a Sia předvedla, že hlasově je na tom výborně. To dokázala během večera ještě několikrát. Například ve skladbě Titanium, která je známá v taneční podobě Davida Guetty, tu byla zvolena jemná klavírní verze, která dodala skladbě na síle. Nechyběly samozřejmě ani Elastic Heart a závěrečná Chandelier, která ukončila skvělé vystoupení a jeden z vrcholů festivalu. Sia si řekla o pozici popové divy číslo jedna a to dost hlasitě.

Za fotografie děkujeme týmu ©RockstarPhotographers
GALERIE



ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Anastacia vystoupí v pražském O2 universum
26.07.

Anastacia vystoupí v pražském O2 universum

Popová hvězda Anastacia vystoupí 28. 3. 2025 v pražském O2 universum k příležitosti čtvrtstoletí od vydání...


Bob Dylan se v rámci Rough & Rowdy Ways Tour vrací do Prahy
25.07.

Bob Dylan se v rámci Rough & Rowdy Ways Tour vrací do Prahy

Hudební legenda a ikona Bob Dylan se vrací do Prahy, kde pro své fanoušky zahraje rovnou 3 koncerty.  V O2...


Hustej Joe, alias Michal Horák, dobývá srdce Sandry Novákové
23.07.

Hustej Joe, alias Michal Horák, dobývá srdce Sandry Novákové

Nejen milovníky country a westernu jistě potěší nová, hodně vtipná písnička Michala Horáka s názvem Hustej...


Lenny Kravitz si na Colours of Ostrava přijel zajamovat
23.07.

Lenny Kravitz si na Colours of Ostrava přijel zajamovat

Americký zpěvák, kytarista i příležitostný herec Lenny Kravitz patřil k největším hvězdám letošního festivalu...


Colours of Ostrava je hudebním rájem pro alternativní povahy
23.07.

Colours of Ostrava je hudebním rájem pro alternativní povahy

Moje první zkušenost se slavným festivalem Colours of Ostrava v Dolních Vítkovicích byla krátká, leč intenzivní. K návštěvě...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru