Světové koncertní turné ke 100. výročí narození Marie Callas se zastaví i v Praze

Letos v prosinci uběhne přesně 100 let od narození Marie Callas, Božské divy, která si svým pěveckým i hereckým talentem podmanila ty největší a nejvýznamnější operní domy světa. K této příležitosti aktuálně probíhá světové turné s názvem CALLAS 100, které operní divu přivádí zpět na jeviště. První koncerty se uskutečnily v Itálii a hostily je dosud Florencie, Tarent a Vicenza. Nadcházejícími zastávkami jsou Milán, Praha, New York a Vídeň. 

V unikátním divadelně-koncertním programu se v Praze v Obecním domě představí v čele s významným italským dirigentem Olegem Caetanim Pražská komorní filharmonie a Vojtěch Dyk, společně s polskou sopranistkou Aleksandrou Kurzak, italským tenoristou Marcem Bertim a maďarskou mezzosopranistkou Andreou Edinou Ulbrich. Jediný koncert v České republice se uskuteční 1. listopadu ve Smetanově síni pražského Obecního domu. 

Projekt CALLAS 100 je poctou ke 100. výročí narození pěvkyně Marie Callas, která se za svého života stala doslova superstar operní scény. Od svých současnic se odlišovala především hereckým talentem a oblíbenost u publika si získala i svým charisma. Mimořádným uměleckým talentem a výkony na jevišti se stala nesmrtelnou, a i po sto letech její osobnost láká do koncertních sálů a hal.Maria Callas během své kariéry sklízela úspěchy i uznání po celém světě. V jejím životě se prolínal umělecký úspěch s celosvětovou popularitou a obrovským mediálním zájmem. Božská Callas se do dějin zapsala jako nepřehlédnutelná ikona stylu a koncem šedesátých let se právem objevila na seznamu deseti nejelegantnějších žen světa. Legendární skladatel a dirigent Leonard Bernstein o ní prohlásil, že „byla nepochybně největší dramatickou pěvkyní naší doby"

Mezinárodní projekt CALLAS 100 se uskutečňuje pod vedením italské produkce. „Oslavy stého výročí narození Marie Callas jsme se snažili pojmout jednoduše, ale přitom je stavíme na umělecké dokonalosti. Tradiční formát klasického galakoncertu za účasti špičkových mezinárodních umělců jsme se rozhodli doplnit scénickým textem, vytvořeným přímo pro tuto událost, a založeným na autentických dokumentech Marie Callas, jako jsou například její dopisy. Mluvené slovo, jehož se ujmou přední herecké osobnosti každé země, kde se projekt představí, doplní hudební skladby připomínající zpěvaččiny nejslavnější árie a role. Tímto způsobem se postava Marie Callas přiblíží publiku i svým lidským rozměrem. Projekt CALLAS 100 je navíc od počátku koncipován jako mezinárodní, tudíž na úvodní italskou část turné naváže další trojice představení, které se odehrají v legendárních sálech klasické hudby. Večer 1. listopadu vystoupíme v legendární pražské Smetanově síni, 3. prosince v proslulé newyorské Carnegie Hall a celé turné zakončíme 20. prosince v tradičním vídeňském Musikvereinu," přibližuje ideu vzpomínkového koncertního turné jeho producent Davide Cicchetti

Český koncert proběhne v režii italského dirigenta Olega Caetaniho, který je jednou z největších dirigentských osobností své generace. Zkušenosti nasbíral po celém světě od La Scaly po Mariinské divadlo v Petrohradě, od Královské opery v Londýně po operu v San Francisku, od Lincolnova centra v New Yorku po Musikverein ve Vídni. V Praze se postaví před členy Pražské komorní filharmonie, kterou doprovodí významní operní sólisté se zkušenostmi z operních scén z celého světa – Polka Aleksandra Kurzak, Ital Marco Berti a Maďarka Andrea Edina Ulbrich. Chybět nemůže ani osobnost, která se chopí role vypravěče a provede své kolegy na jevišti, i diváky v hledišti, celým koncertem. Pro tuto příležitost byl osloven herec a zpěvák Vojtěch Dyk, kterému se i ve vlastní tvorbě daří skloubit herectví i hudební kariéru na té nejvyšší úrovni.
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí
25.09.

Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí

Naléhavost sdělení s až bezstarostně laděnou muzikou a hudební lehkost s vážností slov propojuje kapela...


Punk-rockový večírek v Říčanech s kapelou E!E
25.09.

Punk-rockový večírek v Říčanech s kapelou E!E

Tento pátek 29.9. 2023 se v Říčanech u Prahy sejde špička punk-rockové scény. Od dvaceti hodin postupně...


S novým klipem a bestofkou vyráží Vanessa na turné
25.09.

S novým klipem a bestofkou vyráží Vanessa na turné

Kontroverzní a provokující kapela Vanessa vchází do Kristových let. K této příležitosti představí elektronická formace...


Jason Derulo vystoupí v pražské O2 areně u příležitosti 20. výročí od otevření
25.09.

Jason Derulo vystoupí v pražské O2 areně u příležitosti 20. výročí od otevření

Derulo je pokrokový, žánrově vyhraněný a nesmírně kreativní, a tak se zařadil mezi nejdynamičtější osobnosti světového...


Darth Vader si zahrál v klipu Meredith Hunter
25.09.

Darth Vader si zahrál v klipu Meredith Hunter

Liberecká modern rocková parta Meredith Hunter se v nové sestavě  po roce odmlky ozývá s novým klipem a singlem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru