Sto zvířat - Černobyl české hudební scény

Jedna z nejúspěšnějších a nejpopulárnějších tuzemských ska kapel Sto zvířat se může pochlubit novým albem Hraju na klavír v bordelu. „Zatímco předposlední album Rozptýlení pro pozůstalé bylo věnováno především finálním věcem člověka a Postelový scény řešily spíše mezilidské vztahy a nevztahy, nyní se zamýšlíme nad zvláštními osudy ne zcela běžných lidí," představuje pro Hudební knihovnu nové album frontman Honza Kalina. A povídání to bylo hodně veselé.

HK: Jak lidé na koncertech na nové písně reagují?    
Honza: Máme radost, že mimořádně vstřícně. Ne snad, že bychom dělali hudbu jen kvůli potlesku, ale pokud se připojí k vnitřnímu přesvědčení, že se ta pecka povedla, je to povznášející pocit. Po těch mnoha letech, co hrajeme, si myslíme, že se vytvořil mezi zvířaty na pódiu a lidmi v publiku hezký biologický vztah. Jako má mezi sebou třeba nosorožec a pták klubák - mohou bez sebe žít, ale když jsou spolu, tak je to daleko větší sranda.

HK: Mám pocit, že vaše hudba je stále barevnější. Čím si to vysvětlujete?     
Honza: Jestliže kapela existuje dvacátým druhým rokem jako ta naše, snaží se hledat nějaké nové recepty, přidávat nové ingredience, a i když se třeba při vaření nového alba spálíme, je to pro nás lepší cesta, než omílat furt to samé. Proto je na albu Hraju na klavír v bordelu i swing a tango nebo kabaretiérská pokleslá burleska. Ta barevnost je snad dána i tím, že jsme vybírali ze zhruba 25 písniček a aranžovali více než dva roky.HK: S mírným odstupem - jste s novou deskou absolutně spokojen?    
Honza: Bude to znít narcistně, ale jsem. Ostatně ani mi nic jiného nezbývá, neboť jsem album společně s věhlasným Milanem Cimfem (studio Sono) produkoval.

HK: Je kapela Sto zvířat opravdu tak skvělou partou, jak to z ní vyzařuje na koncertech či v rozhovorech?    
Honza: Je fakt, že posledních šest let je pro nás obdobím šťastné sklizně. Nejen na poli hudebním, ale i personálním. Příchodem Mikiho Nopa (bicí) a Jana Berušky Šobra (kytara) se stal jakýsi zázrak a kapela složená z lidí rozdílného věku, vzdělání i dalších odlišností se stmelila do takřka žulového přátelství. Takže jestli vyzařujeme, tak právem, jsme Černobyl české hudební scény.  HK: Bylo nějaké období s ponorkovou nemocí?    
Honza: Pokud byly někdy nějaké drobné náznaky, tak možná v tom předchozím období. Ale vždy jsme se včas vynořili na hladinu a třeba na měsíčních turné po USA, kde jsme hráli takřka denně, nás zpěvačka Jana Jelínková  bravurně v autě rozsazovala podle právě projevovaných animozit. Ostatně ona je učitelka a my zvířata...  

HK: Říkáte učitelka. Vy jste ale také studoval pedagogickou fakultu v Brandýse...    
Honza: Ano, v Brandýse nad Labem jsem pět let studoval. Vždycky, když Brandýsem projíždím, kontroluji, zda mám svačinu, přezůvky a jsem ve dvojici.

HK: Proč jste si vybral zrovna tuhle školu?     
Honza: Pro peďák jsem se rozhodl z velmi jednoduchého důvodu. Po absolvování Střední odborné výtvarné školy v Praze na Hollarově náměstí mě nepřijali na AVU a příliš se mi nechtělo na dva roky na vojnu mezi mužský kolektiv. Zvolil jsem tudíž zcela opačnou variantu a šel studovat na školu, kde bylo tolik dívek, že stačilo mít mužské pohlaví a dostudoval jste i při poměrně zvláštních studijních výsledcích.

HK: Učil jste někdy?
Honza: Učil jsem rok na základce a šest let na gymnáziu, takže jsem státu vrchovatě vrátil to, co do mě investoval.

HK: A bavilo vás to?  
Honza: Zpočátku mě to zcela uspokojovalo, ke konci neskutečně... Proto jsem odešel na volnou nohu a stal se výtvarníkem v reklamní agentuře.

HK: Měli vás žáci rádi?    
Honza: Samozřejmě, studenti mě zbožňovali, protože mnohdy jsem chodil do hodin ihned po návratu z koncertu, na kterém někteří z nich rovněž byli. Vznikaly tak nové zajímavé pedagogické postupy. Měl jsem je rovněž rád, ovšem jen do té doby, než jsem se stal třídním učitelem. Musel jsem proškrtávat třídní knihy a zapisovat absence, vysvětlovat jejich rodičům, proč studijní výsledky nejsou takové, jak velí jejich rodinná tradice...

HK: Využíváte na koncertech či vůbec v životě něco, co jste se naučil na této fakultě?
Honza: Ano, umím být báječně hysterický, agresivní, teatrální, nesnesitelný, ublíženecký....

GALERIE

Související obsah:

» Sto zvířat si s chutí zahraje i v bordelu   (Karel Souček, 08. 11. 2012)
» Sto zvířat   (Karel Souček, 08. 11. 2012)
» Hraju na klavír v bordelu   (Karel Souček, 08. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hořovický koncert Harlejů podpořilo početné publikum
03.08.

Hořovický koncert Harlejů podpořilo početné publikum

V sobotu podvečer  31.7.2021 se prostor za Společenským domem Hořovice celkem rychle zaplňoval příznivci starého...


Mr. Loco zavádí své fanoušky do Praguecampu na Císařské louce
03.08.

Mr. Loco zavádí své fanoušky do Praguecampu na Císařské louce

Příjemné letní reggae zdobí novou skladbu kapely Mr. Loco. Nese název Svět se dneska zastaví a její vizuální...


Tradiční pozvání na skvělou muziku do Modré Vopice
02.08.

Tradiční pozvání na skvělou muziku do Modré Vopice

První koncert tento týden proběhne ve čtvrtek 5.8 od 19 hodin. Na akci s podtitulem „ Indie Rock vs. Nu-Metal „ se potkají...


Iva Bittová hraje a zpívá se svými přáteli Pro radost
02.08.

Iva Bittová hraje a zpívá se svými přáteli Pro radost

V rámci loňské, zmenšené verze festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou vytvořila Iva Bittová...


Festival Brutal Assault proběhne i letos s alternativním názvem Josefstadt
02.08.

Festival Brutal Assault proběhne i letos s alternativním názvem Josefstadt

Ze známých důvodů je přesunut i regulérní ročník festivalu Brutal Assault, jehož 25. ročník proběhne v srpnu...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Svět na konci roku nula
28.07.

Svět na konci roku nula

» post-hudba

Když pražská dvojice post-hudba vydávala před dvěma lety debutové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru