„Stejně jako pomáhají doktoři, muzikanti mohou pomoct hudbou,“ věří rapperka SharkaSs

SharkaSs se na české hudební scéně pohybuje už nějaký ten pátek. Na svém kontě má řadu úspěšných singlů. Jedním z vrcholů kariéry bylo, letos v dubnu, vydání debutového alba Protiklady. Kdo je SharkaSs? Co si myslí o rapu v českém prostředí a o své generaci? Považuje se sama za rapperku? I na tyto otázky najdete odpovědi v našem společném rozhovoru.

HK: Žen v rapu moc není, tím méně u nás. Ty se pohybuješ téměř výhradně v mužském světě. Nemáš pocit, že tím, že jim musíš v jistém smyslu konkurovat, přicházíš o svou ženskost?

SharkaSs: Rap je mužská záležitost a v rapu je mužská energie. To je můj názor. Aspoň v projevu. V názorech můžu vyjádřit ženu a být citlivá. Vím, že když rappuju, tlačím to na sílu. Zachovat si v tomhle ženství nejde. Nerespektuju rapperky, které zní jako ženské. Nelíbí se mi to, nebaví mě to poslouchat. Mám ráda hluboké hlasy, když se rozléhají. Proto čerpám z amerických rapperek. V hodně z nich jsem se i našla. Jde i o kulturu. Lidé jsou více otevření. Mám pocit že v České republice ani na Slovensku se pravý rap nedělá. Ani to k tomu prostředí nejde, nehodí se to. I když se o mně mluví jako o rapperce, to, co jsem dělala, byla spíš deklamace. Je to mixlé s popem, s kytárkama, s tím, co jde přirozeně k tomu našemu prostředí. Pokud začnu opravdu rappovat, tak jedině v Americe.

HK: Lidé ve většině nerozlišují, co přesně rap je. Pokud někdo „mluví" do muziky, je to pro ně rap.

SharkaSs: S tím souhlasím. Ale já si rap různě rozřazuju. Zásadně rozlišuju americký a český rap. Hodně dělá hudební podkres, má hlavní vliv na to, jak bude nahrávka ve finále znít. Hudba musí být v souladu s prostředím. U nás jsou krásné secesní domy. Lidé tady žijí jiným způsobem. Myslím, že nemá význam sem k nám tahat něco, co není naše. Myslím, že jsme skvělý národ, který dokáže vytvořit něco vlastního.

HK: Pokud se vydáš do Ameriky, máš konkrétní město nebo oblast, kam se chceš podívat?

SharkaSs: Moje ségra žije v Kanadě, mám možnost jet tam. V Americe mě láká Tennessee. New York mě zas tak nepřitahuje. Určitě chci někam do města. Možná vyhraje L. A. Ještě nevím.

„Člověk musí umět podpořit sám sebe"

HK: Zúčastnila ses mnoha rappových battlů, kde jsi byla úspěšná. Četla jsem, že jsi řekla, že rappeři se Ti vysmívají, nechtějí Tě respektovat, protože se bojí. Z čeho myslíš, že mají strach?

SharkaSs: Myslím, že v tom, co dělám, jsem dobrá. Vnímám to z reakcí lidí na akcích. Už jsem v tom prostředí nějakou dobu, tak vím, že mám svoje kvality a jsou kolikrát lepší, než u rapperů – kluků. Dokážu tam dát víc náboje. V rapu jsem se našla a jsem to já. Někdo se ho snaží dělat, i když k němu nepasuje.

HK: Vynikáš hodně ve freestylech. Jsou součástí Tvých koncertů?

SharkaSs: Jo,jo. Pořád to tak dělám. Snažím se s lidmi komunikovat. Nechci, aby to vyznělo, že jsem namyšlená, ale myslím, že je důležité umět říct: „V tomhle jsem dobrá, to mi jde." Jsem cílevědomá. Člověk musí umět podpořit sám sebe. Nejhorší je, když si nevěří. To člověka brzdí ve výkonu. Tohle lidé tady u nás vnímají jako drzost nebo namyšlenost a pak to dopadá tak, že většina lidí tu má nízké sebevědomí. Já pak píšu písničky a snažím se je zachránit.

HK: Máš pocit, že mladí lidé u nás nejsou sebevědomí?

SharkaSs: To si myslím. Uměle si zvyšují sebevědomí, že sbírají „lajky" u svých fotek na internetu. Sledují trendy na Youtube, protože si sami nevěří natolik, aby si vytvořili vlastní styl. Hledají se v interpretech a youtuberech a žijí jejich životy, protože nemají sebevědomí na to, aby si řekli, že jejich vlastní život může stát za to.

HK: Rozvojem sociálních sítí se stala doba pro mladé v jistém ohledu těžší. Neschází se, mohou se cítit osamocení. Potom se dějí i horší věci, než že se někomu připodobňují. V jistém ohledu jsou okruhem svých vrstevníků nuceni všechno tohle sledovat.

SharkaSs: Jo, jsou teď na každého kladeny vyšší nároky. Každý má možnost nahrát video, složit song. Aby člověk obstál v konkurenci, je to těžké. Částečně za to může i doba.

HK: Nemáš problém s návštěvností svých koncertů?

SharkaSs: Někdy se stane, že moc lidí nepřijde. Ale poslední dobou začínají chodit víc. Doufám, že si uvědomují, že nežiju na síti, že jsem skutečný člověk a můžou si mě poslechnout živě, promluvit si se mnou. Lidi jsou dneska tak navyklí ze sítí, že můžou mít jakýkoliv koncert live, že někdy radši sedí doma u počítače. Ale o tom hudba není. Nejvíc žije hudba na koncertě. Tam to člověk může pořádně vnímat. Budu ráda, pokud lidi začnou chodit víc. Mrzí mě, že napíšou, že se staví a pak kde nic tu nic.

HK: Otráví Tě, když je v klubu málo lidí?

SharkaSs: Neotráví. Jsem tam pro lidi, kteří přišli. Hudba není o číslech. Řeší se prodeje, návštěvnost. Obecně se v životě někdo neustále ptá na čísla. Od toho jsem se oprostila. Počtem lidí na koncertě se ovlivnit nenechám. Naladím se na ty, co přišli a dělám to pro ně.

„Lidi zapomněli hudbu poslouchat, texty vůbec nevnímají"

HK: Stalo se, že se Ti někdo svěřil, že ho Tvoje hudba nasměrovala, posunula nebo mu jinak pomohla?

SharkaSs: Tohle mi lidi píšou často. Jsem šťastná, že to tak je. Byl to můj cíl, když jsem začínala s hudbou. Chtěla jsem ostatní někam posunovat nebo zachránit. Zároveň tím zachraňuju sebe. Získala jsem tím sebevědomí. Je super, že tu moji muziku takhle vnímají. Jako pomáhají doktoři, muzikanti mohou pomoct hudbou.

HK: Máš čas si s lidmi psát?

SharkaSs: Jsem radši, když si popovídáme osobně na koncertech a problémy tam rozebereme. Občas jsem si i s někým napsala, ale času na to opravdu moc není. Někdy mě lidi zastaví na ulici a vypráví mi o svých starostech. Navrhnu jim třeba mou písničku, která se kolem podobného tématu točí. Moji fanoušky jdou hodně po textu, přemýšlí nad ním a pokouší se ho aplikovat do svého života. Z toho mám radost. Nechci dělat hudbu jako trend. Zdá se mi, že spousta lidí zapomněla, že hudba něco říká. Vlastně ji vůbec neposlouchají. Přijde jim to drsný a tím končí.

HK: Nemůže to být tím, že jsme jako společnost hudbu takto znehodnotili? Jsme jí neustále obklopeni, a protože ne vždycky ji poslouchat chceme, naučili jsme se ji vytěsňovat. Proto hodně lidí už neví, že se má na hudbu soustředit, a ne ji poslouchat jedním uchem a dělat u ní sto padesát činností.

SharkaSs: Určitě. Je to pravda. Je nepříjemné fungovat a zároveň poslouchat, co se hraje v supermarketu nebo restauraci. Hudba je všude a lidé si ji přestali úplně vážit.

HK: Jak je to u Tebe, když hudbu sama tvoříš. Vyhledáváš potom spíš ticho nebo i tak s chutí posloucháš jiné umělce.

SharkaSs: Poslouchám pořád cizí tvorbu. Ale dřív jsem pořád poslouchala hudbu ve sluchátkách, a to už teď nedělám. Teď se snažím vnímat prostředí, ve kterém se pohybuju a je to úplně jiný pocit, než když má člověk sluchátka. Člověk je ponořený v jiném světě. Já teď poznávám a více si všímám třeba domů, kolem kterých jezdím roky.

HK: Na Tvém novém CD je řada hostů. Spousta lidí Tě zaznamenala v TV soutěži, kde jsi také působila ve dvojici. Je pro Tebe zpestřením být na pódiu nebo pracovat na písničce s někým dalším?

SharkaSs: Neřekla bych tomu úplně zpestření. Druhý člověk do toho vnese zase něco ze sebe. Dá tomu jiný rozměr. Pro posluchače je to pestřejší. Když se nenajde v mé části, může se najít v pasáži toho druhého. Je to zábavnější. Když vystupuju s někým dalším, můžu s ním hned všechno sdílet, což je moc fajn. Je dobré pracovat v týmu i sám.

HK: Nejvíce si na novém albu spolupracovala s Blankou Maderovou. Hudba je z větší části z její dílny?

SharkaSs: Podělily jsme se. Některé songy jsem hudebně udělala jenom já, některé jen Blanka a některé jsme vytvořily společně. Práce, která je čistě moje je odlišná. Myslím, že to i posluchači poznají. Můj styl je takový alternativnější, bojovnější. Mohla bych mít problém složit dobrý popový song. Nemám ráda obvyklé věci. Mám hodně ráda basy. Ale chtěla jsem vyhovět pestrému vkusu posluchačů, proto jsem dala prostor Blance. Zvýšila se tak šance, že se v té hudbě najde kdokoliv.

HK: Neskládáš jen pro sebe. Píšeš i pro jiné interprety, zmíním třeba Honzu Bendiga. Přibývá Ti zakázek, když se o Tobě teď víc mluví?

SharkaSs: Spousta lidí ani neví, že píšu pro ostatní. Dělala jsem naposledy pár beatů. Jsou tady zavedení textaři, ale byla bych ráda, kdyby se mezi nimi našel prostor i pro mě. Když pro někoho píšu, snažím se na něj napojit. Úplně nejradši mám, pokud mi někdo napíše, o čem by song měl být, pošle mi nezrýmovaný text a já ho upravím do té správné formy.

 foto: Lukáš Kadeřábek, Supraphon

GALERIE
foto: Lukáš Kadeřábek, Supraphon
foto: Lukáš Kadeřábek, Supraphon

Související obsah:

» Přerod SharkaSs z teenagerské senzace na hudební osobnost je završen debutovým albem   (Karel Souček, 03. 05. 2017)
» Rapperka SharkaSs debutuje čtyřpísňovým E.P. 2016   (Karel Souček, 10. 05. 2016)
» LOLA s novým albem zvážněla   (Karolína Košařová, 31. 05. 2016)
» Rapper Neny představuje svoje Inferno   (Karel Souček, 13. 04. 2017)
» Luxusní klip k luxusní písničce – Kali a jeho Amatér   (Karel Souček, 10. 06. 2015)
» Paulie Garand kotví   (Jitka Fialková, 02. 08. 2013)
» Markéta Konvičková už ví, s jakými muži neztrácet čas   (Jitka Fialková, 06. 06. 2017)
» Zpěvačce Elis Mraz láme srdce Milan Peroutka   (Jitka Fialková, 08. 06. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic
14.07.

Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic

Zpěvák Seal, autor hitů „Kiss from a Rose" nebo „Crazy", se vrací do ČR, tentokrát jej uslyší fanoušci v pardubické Enteria...


Blíží se brněnský festival Pop Messe
12.07.

Blíží se brněnský festival Pop Messe

Čtvrtý ročník městského festivalu Pop Messe v Brně proběhne už za necelé dna týdny, a to v termínu 25. - 27. července...


Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín
11.07.

Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín

Areál u Zámeckého parku v Manětíně se v pátek 5.7.2024 proměnil v hudební arénu, kde se uskutečnil...


Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní
11.07.

Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní

Před rokem dobyla rocková skupina Jasná páka v rámci Prague Open Air Ledárny Braník (reportáž). Nyní v rámci...


Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor
11.07.

Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor

Podještědská kulturní památka Stará škola Křižany zve na čtvrtý ročník multižánrového rodinného...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Pollen
25.06.

Pollen

» Blacktop Mojo

Pollen je název pátého studiového alba americké post grunge/hard...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru