Slavný producent Waldes nasadil zástěru, popadl vercajk a začal masakr

Po více než dvou letech vydala berounsko-hořovická kapela Bikkinyshop nový materiál. V září 2013 spatřilo světlo světa album King´s Court. Na produkci desky se opět, spolu s kapelou, podílel ostřílený Ecson Waldes, zvukový mág ze studia Biotech. Nejen o novince si Hudební knihovna povídala se zpěvákem Tomášem Čeřovským a baskytaristou Martinem Prokšem.

HK: Kam se vaše muzika od minulé desky posunula?
Martin: „Úplný základ asi zůstal stejný – snažíme se všechno stavět na jednodušší úderné rytmice a zkreslené kytaře. Jen oproti našemu poslednímu EP How I Met Your Murder jsme víc začali experimentovat se samply."
Tomáš: „Já bych to možná rozdělil do několika úseků. Když se dělalo na EP, laborovali jsme, kam se posunout. A napadly nás samply, protože sehnat druhého kytaristu s podobným pohledem na věc by stálo hodně času. Ve studiu nám producent udělal atmosférické efekty na začátky a konce songů – taková malá intra/outra ke každé věci, což se nám dost zalíbilo. Od kluků z kapely the.switch jsme koupili sampler, navázali spolupráci s Vanjou (kytarista the.switch a FDK), který měl na tomhle poli hromadu zkušeností, a postupně každou nově vznikající věc obohatili větší nebo menší měrou o elektro. Výsledkem je naše nové album King´s Court."

Jsme teprve na okraji území

HK: Obsahuje výhradně nové skladby?
Tomáš: „V něm je to půl napůl starší tvorba opatřená samply a nová tvorba, která už s myšlenkou zakomponování elektroniky vznikala. A to je pro nás opravdový přelom. Pořád je to ale jen okraj území, do kterého bychom chtěli postupně proniknout. Už jsme zase ve zkušebně a děláme nové věci. Hodně pomáhá, že je 21. století, každý z nás má doma počítač s příhodným softwarem a chuť se na tom pořádně vyblbnout."

HK: Jak se vám spolupracovalo s věhlasným producentem Ecsonem Waldesem?
Martin: „Perfektně. Má totiž výbornou práci s nůžkami."
Tomáš: „Takhle to asi v tomhle rozhovoru bude, Martin odpoví stručně a výstižně a já to trochu rozkošatím. V první řadě je třeba říct, že je Ecson úplně normální chlap, který přes svůj věhlas stojí oběma nohama na zemi. Hodně si ceníme toho, že je mu úplně jedno, jestli u něj ve studiu sedí David Koller, Dara Rolins nebo my – jeho přístup je pořád stejně poctivý. Na druhou stranu působí trochu jak Dexter (slavný seriál o sériovém vrahovi). Občas je zdánlivě myšlenkami mimo to, co se zrovna děje. Je to sice jenom teorie, ale podle mě vlastně nikdy nespí a v noci, když všichni ze studia odejdou, dějí se tam hrozné věci. Nasadí zástěru, chirurgické rukavice, popadne vercajk a začne masakr. Ráno, když k němu dorazíš, máš hotový materiál se skvělým zvukem. Ani tě nezajímá, jak se to stalo, prostě jseš spokojenej s výsledkem."

HK: Myslíte tedy, že vaší hudbě či jednotlivým skladbám nějak pomohl?
Martin: „Tak určitě... Kvalitní zvuk pomůže skoro každé hudbě a ten Ecson umí. Proto jsme se k němu ostatně letos vrátili po nahrání EP v roce 2010."
Tomáš: „Ecson nám dělal částečnou produkci. To znamená, že měl volnou ruku v tom vyhodit z náběrů to, co se mu nezdá a naopak dodat něco ze sebe tam, kde cítil, že by skladba potřebovala podpořit. „Klasický" producent asi mává s jednotlivými skladbami víc, prostě řekne, kde střihnout, kde přidat, kde ubrat a kapela to většinou bere jako dogma (ostatně za to si ho platí). Když se nám ale něco nezdálo, Ecson to předělal tak, jak jsme si přáli. Sice kroutil hlavou, ale vyšel nám skoro vždycky vstříc. Čili platí co říkal Martin. Pomohl nám jeho „poradní" hlas a schopnosti za zvukovým pultem při mixu a masteru desky.

Víc hlav víc ví

HK: A jak vznikla spolupráce s Hynkem Tomanem ze Support Lesbiens?
Martin: Samovolně (smích). "
Tomáš: "Abych tuhle perlu doplnil, jednoho dne jsme přišli do studia nahrávat kytary a stál tam Hynek, který s Ecsonem spolupracuje ve studiu Biotech na náběrech. Brali jsme to jako fakt a popravdě byli příjemně překvapený. Kdo by nechtěl točit s takovou osobností. Zas hodně pomohlo, že je Hynek úplně v pohodě člověk, co si na nic nehraje a navíc má, řekněme, profesorský, nikoliv však nadřazený přístup. Takže párkrát jsme na jeho slova dali a bylo to ku prospěchu věci. Párkrát jsme zas byli proti jeho radám resistentní a ve výsledku to bylo nakonec taky dobře. Důležité je, že jsme o všem mohli v klidu diskutovat ve stylu víc hlav víc ví. A pop nám z toho neudělal, takže dobrý (smích)."

HK: Jak fanoušci na koncertech reagují na nové písně?
Martin: „Většinou pozitivně."
Tomáš: „S novou deskou King´s Court jsme ještě asi dostatečný počet koncertů neobjeli, ale zatím to vypadá dobře. Ono co člověk, to jiný vkus a názor. Každý má více a méně oblíbené skladby, takže se to nějak mísí. Výborný ohlas máme třeba na Loutku, Stalkera, The King is dead nebo coververzi písně Fire to the rain od Adele."

HK: Chystáte nějaký křest alba?
Tomáš: „Máme dvě vytipovaná místa – Prahu a Beroun. Termín je momentálně v jednání. Nechceme to pojímat přehnaně velkolepě, spíš bychom rádi ukázali těm, co nás sledují, něco netradičního. Čili představíme pár zajímavých hostů, pozveme na předskakování kapely, které máme rádi, u vstupu bude čekat na účastníky malý dárek. Zkrátka se vynasnažíme, aby byl ten večer o pohodě a lidi se chtěli na naše koncerty vracet."

Tak ať se lidé vracejí, přeje Hudební knihovna.

GALERIE

Související obsah:

» V tomhle shopu je radost nakupovat   (Karel Souček, 23. 09. 2013)
» Bikkinyshop   (Karel Souček, 22. 09. 2013)
» Bikkinyshop nabízejí na své novince více elektroniky   (Karel Souček, 22. 08. 2013)
» King´s Court   (Karel Souček, 23. 09. 2013)
» Supporti žijí, Toman je dal znova do kupy   (Joe Stramr, 20. 03. 2013)
» Naposledy na staré Supporty   (Joe Stramr, 12. 02. 2013)
» Brouzdání ve stejných poprockových vodách   (Ondra Kocáb, 28. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Michal Hrůza přichází po dlouhém čekání s novou písní
15.07.

Michal Hrůza přichází po dlouhém čekání s novou písní

Na nový, hodně melodický a svěže znějící singl skladatele a zpěváka Michala Hrůzy si museli fanoušci počkat. Píseň...


Hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu představí na Kunětické hoře
15.07.

Hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu představí na Kunětické hoře

Po úspěšném startu na Točníku se devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ přesune v pátek a...


Royal Blood v Ledárnách, aneb jak s malým basákem zahrát velké divadlo.
15.07.

Royal Blood v Ledárnách, aneb jak s malým basákem zahrát velké divadlo.

Trvalo to sice dlouho, ale konečně se českým divákům vyplnil sen. Britské duo Royal Blood vytáhlo po deseti letech...


Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic
14.07.

Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic

Zpěvák Seal, autor hitů „Kiss from a Rose" nebo „Crazy", se vrací do ČR, tentokrát jej uslyší fanoušci v pardubické Enteria...


Blíží se brněnský festival Pop Messe
12.07.

Blíží se brněnský festival Pop Messe

Čtvrtý ročník městského festivalu Pop Messe v Brně proběhne už za necelé dna týdny, a to v termínu 25. - 27. července...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru