Škwor neslibuje, nelže, pouze promlouvá, jak jsme zvyklí

Recenze alba : Sliby & lži

Interpret: Škwor
Celkový čas: 00:41:00
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Skupina Škwor se stala za patnáct let své existence stálicí české populární rockové scény. Ač to není myšleno v nějak špatném slova smyslu, jistá komerční orientace skupiny přinesla pádné úspěchy. Velice slušná fanouškovská základna přináší skupině značnou neotřesitelnost mezi dalšími slavnějšími uskupeními české rockové scény.

Recept na úspěch není komplikovaný. Skupina je stále vidět, tedy nejen naživo, ale i v médiích. Pravidelně vydává desky protkané živými audio i video záznamy. To si dnes každá skupina dovolit nemůže. Hlavní poznávací znamení však je nekomplikovaná přímočará hudba, která se stylově za celých patnáct let dramaticky nemění. Fanoušci tak mají ve Škworech svoji jistotu. Vědí dobře, co mohou očekávat.

Sliby a lži jsou už albem desátým, což, jak bylo výše poznamenáno, není vůbec špatný počet za patnáct let. Spousta jiných kapel je v takovémto období často za první krizí, mění sestavu, experimentují s muzikou, pokud se ovšem vůbec nerozpadnou. Ne tak Škwor. Pánové si jsou dobře vědomi, že každá klička by jim mohla jen uškodit. Nové album je dalším jasným zářezem v přímé posloupnosti. Oproti nedávné minulosti je pouze lehce ochuzeno o jistou výpravnost. Nalezneme zde čtrnáct studiových songů, ne však přidaná videa nebo živé záznamy.

V přímočarosti je síla

Jestliže byla řeč o přímočaré a nekomplikované muzice, dost napoví pohled do bookletu na seznam skladeb. Čtrnáct kusů se nezdá zrovna málo, stopáž však málokdy přesahuje tři minuty. Čtveřice muzikantů má naštěstí dost rozumu, aby posluchače neunavovala dokola se opakujícími hudebními plochami, jak se často u jiných interpretů stává. Přesně v momentě, kdy by se mohl posluchač začít nudit, skladba končí a hned ji nahrazuje další.

Postupuje se podle jasného modelu sloka – refrén – sloka – refrén, do toho nějaká ta kytarová mezihra. Takto sice postupuje i mnoho dalších kapel, Škwor se ovšem odlišuje charakteristickým zvukem, tentokrát až skoro monstrózním. Tradiční jsou výrazné melodie s naléhavým zpěvem Petra Hrdličky. Další tradiční poznávací znamení si skupina přenesla v podobě elektronických doplňků Leo Holana.

Cesta, která nejprve stoupá k vrcholu a pak klesá do bahna

Skladby lze rozdělit do tří skupin. Tu první, největší, naplňují průměrné písně, které fanoušky potěší, ostatní nenadchnou, přinejmenším neurazí. Takovou je např. první skladba Ráno, která má za úkol předat informaci, že ani tentokrát se žádné překvapení konat nebude a Škwor bude tím tradičním Škworem, jak ho všichni znají. Pojďme se podívat na skupinu druhou, na písně které trochu vyčnívají nad průměr. Nějakým zvláštním způsobem jsou tyto písně pohromadě ve středu stopáže alba. Za větší pozornost tak stojí píseň Popel popelu díky trošku větší propracovanosti. Vlci v koutě nabídnou kontrast recitování na tiché ploše samplu a silného melodického refrénu.

Příjemnou rockovou šťavnatost přináší vypalovačka Rychle žít. Škoda že podobných písní není na albu víc a kapela skoro stále sází na hutné rify a pomalejší rytmy. Po čase to už vyznívá dost ploše. Za výraznější pozornost stojí i píseň Nech si zdát. Především její text. Dobře zpracované téma častých problémů partnerských vztahů. Mnohým při poslechu proběhne mráz po zádech. A to je vlastně největší devíza kapely. Promlouvat k lidem jednoduchým způsobem skrz běžná životní témata.

Třetí skupinu tvoří poslední dvě písně a můžeme ji nazvat průšvih. I když jistě najdou svoje fanoušky, po předchozím materiálu je to přece jen zklamání. Lze se jen ptát, proč zrovna titulní píseň. Je kolem půlnoci a v místním kulturáku vrcholí diskotéka tzv. oplodňováky. Přiopilá mládež se drží v párovém objetí a píseň Sliby a Lži je jim velmi vhodným společníkem. Plytkost v sobě nezapře ani omylem.

O poslední Síla starejch vín je snad škoda mluvit. To je opravdu síla. Agro rock alá Argema. Tohle víno je trochu vyčpělé. Naštěstí první dvanáctka písní reprezentuje kapelu Škwor dobře, někdy i více než dobře a tak se čerstvé album může směle zařadit do diskografie. Sotva koho může překvapit, ale věrní fans budou jistě nadšení.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Kapela Škwor mírně přitvrdila, i když melodičnost si zachovala

Kapela Škwor mírně přitvrdila, i když melodičnost si zachovala

Před vydáním nové, v pořadí desáté studiové desky s názvem Uzavřenej...GALERIE

Související obsah:

» Místo bestofky vydává Škwor novinkové album   (Karel Souček, 06. 09. 2013)
» Škwor   (Pavel Bartas, 30. 09. 2013)
» Votvírák sází na české a slovenské hvězdy   (Karel Souček, 18. 02. 2013)
» Keltská noc 2013, fotoreportáž: den druhý   (Jiří Klecan, 10. 08. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Chorobopop na novince nastavuje dvě tváře, postpunkovou a synthpopovou
18.04.

Chorobopop na novince nastavuje dvě tváře, postpunkovou a synthpopovou

Pod Radhoštěm stále vznikají jedny z nejzajímavějších nahrávek domácí nezávislé scény. Jedním z důkazů je...


První Máj je lásky čas. A mou láskou je core
18.04.

První Máj je lásky čas. A mou láskou je core

Do Prahy přijíždění Francouzi. Vytáhněte bílé vlajky a všechny kroasánty, kvíče a eklíry. Když si to tak vezmeme,...


Samu Haber bude mít svou českou premiéru v pražském Rock Café
17.04.

Samu Haber bude mít svou českou premiéru v pražském Rock Café

Sedmačtyřicetiletý zpěvák a skladatel Samu Haber je mistrem poprockových balad, někdejším frontmanem úspěšné...


Michal Horák vystoupil s filharmonií a vydává neobvyklý zpěvník
16.04.

Michal Horák vystoupil s filharmonií a vydává neobvyklý zpěvník

Písničkář Michal Horák rozhodně nestojí na místě. Po třech řadových albech, mnoha úspěšných a na YouTube trendujících...


Headlineři festivalu Rock for People: Recyklace nebo kalkulace?
16.04.

Headlineři festivalu Rock for People: Recyklace nebo kalkulace?

Hned na konci každého léta, popřípadě začátkem podzimu, hudební fanoušci každoročně vyhlíží soupisky...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru