Sabaton chystá koncepční album The Great War o první světové válce a zveřejňuje lyrics video, natočené v Česku

Švédská power metalová úderka Sabaton vypustila zbrusu nový singl „The Red Baron". Skladbu z chystané albové novinky „The Great War" doplnilo lyric video natočené a kompletně produkované v Česku.

The Red Baron - přezdívka prvoválečného leteckého esa Manfreda von Richthofena, se nesmazatelně opět zapsala do dějin. Tentokrát těch hudebních. A prsty v tom mají i Češi. Ikonický červený Fokker patří totiž letce z vesničky Jehnědí. Dokonalá replika historického stroje zaujala kapelníka Pära Sundströma natolik, že zatoužil, aby se letadlo stalo ozdobou nového lyric videa. „Pär mě oslovil, zda bych se nemohl s majiteli letadla spojit a domluvit natáčení. Nemusel mě dlouho přemlouvat, okamžitě jsem si jeho nápad a letadlo zamiloval. Pär nechtěl, aby se Fokker pohyboval ve vzduchu. Naopak toužil zachytit letadlo v klidu, jakoby krátce po přistání, a hlavním cílem tak bylo zaměřit se na co nejmenší detaily letadla. K tomu si vyžádal kameru s vysokým 4k rozlišením, aby vynikly například i závity šroubků," komentuje proces natáčení a produkce kreativec David Havlena (tvůrčí skupina HDart).


Celá akce byla navíc dokonale načasovaná, protože letoun čeká nový domov a to přímo v Americe. Byla to tak jedna z posledních šancí, jak Rudého barona v Jehnědí vidět a zachytit. „Chtěl bych dodatečně poděkovat za ochotu a vstřícnost klukům z Jehnědí, kteří nám jejich Fokkera bez problémů pro natáčení poskytli. Současně jsem zažil asi nejlepší atmosféru při natáčení...připadal jsem si jak v nějakém historickém filmu, protože prostředí, pohoda a nádherné okolí Orlických hor vás dokonale pohltí," uzavírá Havlena. 

Kapela Sabaton s frontmanem Joakimem Brodénem, jehož matka pochází právě z ČR, chystá na 19. července vydání svého nového alba „The Great War". Český tvůrčí team kolem filmaře a fotografa Davida Havleny současně připravil i několikadílný mini dokument o vzniku a tématech nové desky. V prvním díle o desce hovořili oba zbývající původní členové kapely Joakim Brodén a baskytarista Pär Sundström.


Joakim Brodén


Samozřejmě jsme měli spoustu podobných nápadů již dříve. O první světové válce jsme již složili několik skladeb jako „Cliffs Of Gallipoli”, „The Price of a Mile”, „Angels Calling” nebo „The Lost Battalion”, takže to pro nás není nic nového. Teď však přišel správný čas udělal koncepční album jen o první světové válce, protože je to velmi důležitý konflikt v historii lidstva. Chceme uctít oběti této války. Tohle album bude určitě temnější než předchozí. Hudba je tématem silně ovlivněna.. V mnoha případech se jedná o velmi zajímavé příběhy se zápletkami a zvraty, které byste nečekali. Např. při psaní písně „The End of the War to End All Wars" jsme už na začátku věděli, že chceme vyprávět tento příběh retroaktivně. Díky tomu je tahle píseň velmi speciální, není poskládaná způsobem, na jaký je většina lidí zvyklá. Zkrátka malebnost a čirá deprese témata první světové války rozhodně ovlivnila tvorbu písní na této desce a udělala ji smutnější a emočně těžší na poslech, než předchozí dvě alba.

Co se týče kresby, jsem spokojen s výrazem postavy na bookletu. Emocionálně se mě to samozřejmě dotýká a čím více se na to dívám, tím je to silnější. Těžko se mi to vysvětluje, protože prvotní reakce byla silná, ale vizuálně se mi to nelíbilo. Možná o to právě jde, myslím, že to je nejlepší booklet jaký jsme kdy měli."

Pär Sundström 


Pokud existuje nějaký správný čas pro toto album v historii kapely Sabaton, je to právě nyní. Během posledních několika let jsme dostali spoustu návrhů na téma první světové války. Spousta lidí nám psala, abychom napsali píseň na konkrétní příběh, protože první světová válka není tolik veřejné a zpopularizované téma jako druhá světová válka. Sabaton má svůj vlastní program o historii na youtube, kde historici hovoří o různých konfliktech a tématech. Jeden z nich se specializuje právě na první světovou válku a vytvořil nejdetailnější dokument o tomto konfliktu vůbec. Když hledáme informaci o konkrétní bitvě nebo události, pořád objevujeme něco nového. Čím hlouběji se ponoříte do bádání, tím těžší je ze získaných informací vytvořit song. To je největší kouzlo historie.

Na bookletu opět pracoval Peter Sallaí, který je náš dobrý kamarád od roku 2012, kdy navrhl booklet pro „Carolus Rex”. Mluvili jsme spolu každý den mnohokrát a udělali jsme několik verzí. Máme nejen klasický obdélníkový booklet, ale snažili jsme se trochu experimentovat a najít další možnosti, jak toho ukázat co nejvíc. S výsledkem jsme moc spokojení.”

GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Stálice české hudební scény, Aleš Brichta s kapelou Aleš Brichta Project a Dan Horyna s kapelou Merlin, odehrají společný koncert
24.09.

Stálice české hudební scény, Aleš Brichta s kapelou Aleš Brichta Project a Dan Horyna s kapelou Merlin, odehrají společný koncert

Kulturní centrum Labuť Říčany 15. října otevře své pomyslné brány pro všechny fanoušky, kteří si rozhodně...


Zpěvačka Lara Morr přestavuje svoji Múzu
24.09.

Zpěvačka Lara Morr přestavuje svoji Múzu

Múza je název debutového alba osobité zpěvačky Lary Morr (Veroniky Morávkové). Křest proběhne 5. října...


Vladimír Mišík dnes vydává Noční obraz
24.09.

Vladimír Mišík dnes vydává Noční obraz

Dnes, tedy 24. září 2021, vychází u nezávislého českého hudebního vydavatelství Animal Music nové...


Pumpa, legendární hard rocková kapela, oslaví čtyřicet let na české hudební scéně
24.09.

Pumpa, legendární hard rocková kapela, oslaví čtyřicet let na české hudební scéně

V pražském Lucerna Music Bar se 5. října uskuteční netrpělivě očekávaný koncert, který má naplánovaný začátek...


Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí
23.09.

Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí

Park Psychiatrické nemocnice Bohnice patřil festivalu Mezi ploty tradičně poslední květnový víkend. Letos se však...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru