Punkový Úmrtí Sida Fest si připsal 17. zářez ve své historii

Dlouho očekávaný festival punkových kapel proběhl v nevelkých prostorách klubu na Pankráci u Nýřan v sobotu 1. února 2020. O co stísněnější prostory, o to vřelejší atmosféra podpořená nabitým line upem osmi osvědčených formací. Kromě českých zástupců si pro fanoušky pořadatelé z řad nýřanských Vyvrhells připravili třešinku dovezenou až ze slovenské metropole Bratislavy.

Startovací kapelou téměř plnoletého festu se stala brněnská Inseminační stanice. Kromě kytar, bicích a hutného přednesu dokreslovaly výživný set houslové tóny, které dodávaly osobitý ráz každé skladbě. Obecenstvo se nenechalo dlouho pobízet a ostré pogo vypuklo hned v úvodu.

O poznání blíže to měla k Nýřanům rokycanská Nízká úroveň. Kapela založená 2013 se hlásí o slovo a na punkové scéně se o ní začíná dosti často mluvit. Za sebou mají vydání alba Jsme zkrátka jiný (2017) a před sebou práci na novém projektu, ze kterého jsme si poslechli povedeného Fausta.

Bílinsko-teplická parta Do Řady! patří k formacím, které ještě pamatují doby před Sametovou revolucí. Obrovská zkušenost, sehranost a chuť hrát z pódia přímo zářila. Samozřejmě nechyběly overaly a masky klaunů. Ve spojení s muzikou, kterou válcují scény napříč republikou, to byla nádherná kombinace. Kapelu před rozvášněným publikem chránily železné zábrany, ze kterých fans zpěváka doprovázeli u každého songu.Ostrý punk přišel s nýřanským T.B.N. V čele s mikrofonem Bedna a u bicích jste jistě poznali Mařenu z S.A.S. Bez přetvářky a natvrdo podané texty opět doprovázené plným parketem roztopily kotel do bodu varu. Pogo, dav přilepený na zábranách – prostě nádherná kulisa perfektně odehraného koncertu.

Zmíněný Mařena si o přestávce nedokázal ani na chvilku oddechnout. Po přestavbě se na scéně objevil znovu, tentokrát se svým S.A.S. jako zpívající kytarista. A jízda s rozbouřeným sálem pokračovala. Starší kousky proložené novějšími věcmi nenechaly v šílícím davu kámen na kameni.

S nástupem bratislavské Zóny A přišlo vyvrcholení letošního Sida. Les rukou s rohatými nad hlavami, hlasivky nadoraz a hlavně výborná muzika od poměrně dlouze diskutované kapely. V každém případě zde muzikanti odvedli dobrou práci, na kterou se po vydupaném přídavku bude dlouho vzpomínat.Písecký syrový punk přivezl v dárkovém balení stovkami koncertů ošlehaný Trest Smrti. Ve své tvorbě se nevyhýbá žádnému tématu, dokáže se postavit každému problému ve společnosti. Byť se prostor lehce uvolnil, peklo pod jevištěm nevychladlo. Obrovské nasazení, těžkotonážní náboj a hlavně dobře zvolený playlist u publika slavil úspěch.

Jak to na světě bývá zvykem, vše má svůj konec. O ten se na Pankráci postarala strakonická parta Problems! Parádní závěr a důstojná tečka v podání kapely, která se dostává do povědomí stále širšímu okruhu posluchačů. Od roku 2017 mají za sebou spoustu vystoupení, účastí na festivalech, koncertní šňůry, ale i změnu na postu basáka. Dnes se na veřejnosti se skupinou poprvé představil basák Honzíno a dle reakce publika, do sestavy parádně zapadl.
Autor textu a fotografií: Luděk Blovský
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Ořezaný line up berounského koncertu přesto nabídl dobrou muziku
24.01.

Ořezaný line up berounského koncertu přesto nabídl dobrou muziku

Doba je taková, jaká je. Spousta koncertů a vystoupení se kvůli neúplným kapelám v karanténách ruší,...


V klipu Gentle se zpěvačka Ela Tolstova proměnila v tanečnici
24.01.

V klipu Gentle se zpěvačka Ela Tolstova proměnila v tanečnici

O ženě, která najde a uvědomí si svoji sílu a sebelásku akceptováním vlastního těla, vypráví nový singl Gentle...


The Rasmus vydali nový singl Jezebel, oznámili účast v soutěži Eurovize, ale i odchod zakládajícího člena
22.01.

The Rasmus vydali nový singl Jezebel, oznámili účast v soutěži Eurovize, ale i odchod zakládajícího člena

Velkou novinkou je změna v sestavě kapely. Kytaristka a zpěvačka Emppu Suhonen střídá zakládajícího kytaristu Pauliho...


HLASkontraBAS oktet ve svém prvním klipu sleduje vítr
21.01.

HLASkontraBAS oktet ve svém prvním klipu sleduje vítr

U nás i ve světě byste těžko hledali podobně složenou hudební skupinu: čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté....


Slash se svými The Conspirators láká singlem "Call Off The Dogs" na novou desku
21.01.

Slash se svými The Conspirators láká singlem "Call Off The Dogs" na novou desku

Kytarová legenda Slash již za necelý měsíc vydá své nové sólové album pod vlajkou SLASH FT. MYLES...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Lockdown Sessions
22.01.

The Lockdown Sessions

» Elton John

V březnu 2020 byl Elton John nucen přerušit své turné Farewell...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru