Posmutnělí vlci u dveří

Recenze alba : Vlci u dveří

Interpret: Umakart
Celkový čas: 00:46:43
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Kapela Umakart v říjnu vydala své druhé, velice očekávané album Vlci u dveří. Stalo se tak osm let po vydání debutu Manuál. Kapela, kterou tvoří Dušan Neuwerth (producent, Tata Bojs), Jaromír Švejdík (Priessnitz), Jan P. Muchow (Ecstasy of Saint Theresa, filmové soundtracky), Tomáš Neuwerth (Nierika) a Jiří Hradil, se přece jenom dostala zpátky k původně pouze projektu Umakart a dotočila další velice silné album.

Před vydáním Manuálu nikdo nečekal, že by se tato sestava ještě někde spolu objevila, čekalo se, že se všichni vrátí ke svým domovským kapelám či dalším aktivitám. Ale velký úspěch debutu všechny nastartoval a následovalo také turné. Poté už se začalo pracovat na další desce. Ta tedy vyšla nakonec až po osmi letech, ale nebyl to jediný materiál, na kterém kapela pracovala. Kapela má za sebou práci na soundtracku k filmu Alois Nebel, a také album Dobré časy, které nazpíval Václav Neckář. Také hit Půlnoční z tohoto alba byl původně plánován pro novou desku Umakartu, nakonec ale členové rozhodli, že se nehodí ke zbytku materiálu a píseň se stala dalším hitem Václava Neckáře.

Půlnoční - verze s Václavem Neckářem

Půlnoční - původní verze Umakartu

Novinka čítá celkem jedenáct nových kousků. Jaromír Švejdík opět připravil vynikající texty, které celé album táhnou a bez kterých by rozhodně nedosáhlo takových kvalit. Odkazuje v nich na různé nepříjemné životní zkušenosti, na různá místa od hor po velkoměstské paneláky, do kterých je také kapela laděna na většině propagačních fotografií, na dnešní dobu, která je stále nejistá, divná a nebezpečná a nikdo neví čím skončí. Album je celé zahaleno do smutečního pláště ale stejně se vám po jeho poslechu rozvlní rty blahem.

Prvním singlem se stala píseň A venku zase prší, která se dostala ven v červenci loňského roku. Jde tu vidět, že kapela na skladbách pracovala během celé té pauzy, navazuje totiž přesně na debut a ukazuje svůj jasný rukopis.
První skladba Ve 4 ráno i první singl míchají akustické kytary, syntetizátory a samply a všechno funguje skvěle, pomáhají tomu také velmi chytlavé refrény obou skladeb.

Album má hned několik vrcholných bodů. Tím úplně nejvyšším je předposlední titulní skladba Vlci u dveří, která vygraduje úžasnou recitací Jana Těsnohlídka, který je také autorem dvou textů na tomto albu. Vlci nás sice můžou kdekoliv dostat a stejně nás najdou, ale máme stále naději, že to přežijeme. Tady se jasně ukazuje, že v té naší malé republice stále máme geniální umělce a je jen potřeba je najít. Dalším vrcholem je také píseň Kuku a Koko, píseň o dvou homosexuálech, kteří jsou ztraceni a můžou být úplně kdekoliv.


Album vlastně nemá žádné vyrazné slabší místo. Druhý singl opatřený i videoklipem Na hory, nás zavede opravdu na hory a do zdejších lesů, píseň, kterou táhne skvělá akustická kytara, dále Votroci, ta nás zase zavede do baru či hospody po každodenní práce, či závěrečné baladické smutnění Praděd, které nás vezme zase zpátky do temných horských lesů. Zajímavá po všech stránkách je také elektronická Peníze nebo život, která by mohla hrát jako každodenní soundtrack všech, co jdou navečer do nějaké herny. Každodenně tam lidé chodí roztáčet kolo štěstí a jsou z toho peníze a nebo boj o život. Dále je tu také z vězení právě puštěný Bezprsťák, folková skladba, která opět nadchne chytlavým refrénem.

Umakart opět po dlouhé době vylezl mezi lidi a je to velmi znát. Kapela udělala skvělé album jak textově, tak po zvukové a hudební stránce, a vysloužila si za to zaslouženou nominaci na album roku v hudebních cenách Apollo. Album je velmi různorodé, nabízí nám jeden zážitek za druhým. Máme tu tedy další hudební seskupení, které dokáže vyplnit černou díru uprostřed české hudební scény, která se sice stále rozvírá díky různým národním nemocem, ale je vidět, že hudební potenciál tu stále máme a je to jen o výběru.

Povedený je také celý balíček, ve kterém se kulatý disk nachází. Kapela do něho nacpala pět plakátů s portréty jednotlivých členů, přední obal je dokonce přímo nadepsán jedním ze členů. Navíc uvnitř je možné najít i vzkaz od kapely, takže každy balíček je zcela originální.

DISKOGRAFIE

Související obsah:

» Ceny Apollo znají sedmičku finalistů   (Karel Souček, 01. 01. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Překvapivé spojení krásy a metalu v podání Evy Burešové a Dymytry
01.07.

Překvapivé spojení krásy a metalu v podání Evy Burešové a Dymytry

Leč by některé z nás tahle kombinace nikdy nenapadla, tak se tak stalo. Eva Burešová vydala nový singl s názvem...


Sladbu Martiny Pártlové Si to udělám sama doprovází vtipný klip
01.07.

Sladbu Martiny Pártlové Si to udělám sama doprovází vtipný klip

Energická, roztančená, chytlavá, vtipná. Taková je nová písnička Si to udělám sama, kterou natočila zpěvačka...


Štěpánovický koncert nabídl tři formace s hardrockovým finišem
30.06.

Štěpánovický koncert nabídl tři formace s hardrockovým finišem

Malebná obec u Klatov s názvem Štěpánovice pohostila v pátek 24.6.2022 na soukromě laděné akci hned...


Only the Poets zavítají v srpnu do Prahy
30.06.

Only the Poets zavítají v srpnu do Prahy

Only the Poets, britská poprocková kapela, jež vznikla v roce 2017, se do podvědomí fanoušků dostala zejména díky...


Singl Sins je jen začátek, Support Lesbiens slibují nové album
30.06.

Singl Sins je jen začátek, Support Lesbiens slibují nové album

Kapela Support Lesbiens vydává po téměř dvou letech novinku Sins, která je zároveň předzvěstí zbrusu nového...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Lidová Redlová
01.06.

Lidová Redlová

» Redlová Lucie

Dvě desetiletí se písničkářka Lucie Redlová bránila naplno navázat na...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru