Pomahačovo album Neviditelný překypuje silnými a autentickými emocemi

Recenze alba : Neviditelný

Interpret: Pomahač David
Celkový čas: 00:34:49
Vydavatel: Minority Records
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Éterické, magické, svobodné, snové, trochu neviditelné, přesto nesmírně silné a působivé. Taková jsou písničky Davida Pomahače (s výraznou pomocí spoluautora hudby a producenta Martina Hůly) na jeho novém albu Neviditelný. Posmutnělou, melancholickou, silně emotivní hudbu plnou zvuků, ruchů, elektronických smyček pak doprovázejí nekompromisní texty, které se zaseknou posluchačům v hlavě a ještě dlouho v ní doznívají.

Všech osm skladeb je založeno na silné, uhrančivé atmosféře, kterou zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač postupně a nápaditě buduje. Klasickými nástroji, včetně hostujících houslí, violoncella a piana, minimalistickými aranžemi, barvou svého hlasu, kdy mu věříme každé slovo i výraz, vzrůstající dynamikou a nasamplovanými zvuky. Mnohdy se jedná až o zvukové experimenty, které však nejsou nikdy samoúčelné a v prvé řadě slouží vyznění jednotlivých písniček.

Úvod Dovolené se opírá o zvuk piana hostujícího Jáchyma Pomahače, do něhož vstupuje sugestivní Davidův zpěv a samply, podtrhující náladu. Velice pestrá skladba o životní únavě mění rytmus i tempo, chvíli se dokonce zastaví a přešlapuje na místě, čímž dosahuje až meditačního rozměru. Ostatně, otázku, co by se stalo, kdybych tu vůbec nebyl, si zřejmě občas položí každý přemýšlivý člověk. Silný obraz na hladině plavoucího těla přináší dynamičtější Měsíc, magickou atmosféru opět dotvářejí desítky zvuků, a i když je skladba místy hodně rozvolněná, drží při sobě.Jemně, melancholicky se ubírá píseň Spokojenej, než původní náladu rozstřelí neklid, pochybnosti a nepokoj. „Ale co ty jizvy....," upozorňuje zpěvák na skutečnost, že nic nemusí být takové, jak se na první pohled může jevit. Nápadité budování atmosféry prokazují David Pomahač a Martin Hůla také ve skladbě Dlouhý. Rozkvétající rytmus, sugestivní zpěv, pestré samply, náladotvorné smyčce.

Klaun působí z celého alba nejotevřeněji, nejcivilněji, nejmelodičtěji, dokonce ani výrazný refrén nechybí. I když také v této dojemné skladbě narušují přímočarost různé zvuky, naopak po vyznění jdou smyčce hostujících Jenovéfy Bokové a Marie Dorazilové. Syrový, temný, hutný začátek zdobí dynamický Nádech. Pestrá, proměnlivá, nátlaková písnička s magickou atmosférou, tanečním rytmem a úchvatně vygradovaným závěrem.

Pocit osamění vyjadřuje křehká, niterná píseň Nikdo. Plasticky, nekompromisně, nesmlouvavě, naléhavě. Kontrast pak přináší závěrečný Klid. Energická, rytmická, dynamická, téměř rocková písnička, kde si David Pomahač vymezuje svůj životní prostor, aby vzápětí vše relativizoval. Poslech naprosto autentického alba Neviditelný je nejen velkým a silným zážitkem, ale také dobrodružstvím. Nikdy totiž nevíte (a to ani při opakovaných posleších), čím vás v následující vteřině David překvapí.


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Melancholický singl Všetko je po starom avizuje nové album Richarda Müllera
04.10.

Melancholický singl Všetko je po starom avizuje nové album Richarda Müllera

„Najlepšie je, keď je všetko po starom," zpívá v nové písničce Richard Müller. Ten sice nedávno oslavil...


post-hudba se vrací s novým singlem FOMO
04.10.

post-hudba se vrací s novým singlem FOMO

Pražské elektropopové duo post-hudba čekají nabité tři měsíce. Již teď dostáváme k poslechu čerstvý...


Depeche Mode po pěti letech přicházejí s novou deskou, příští léto ji představí i v Praze
04.10.

Depeche Mode po pěti letech přicházejí s novou deskou, příští léto ji představí i v Praze

Depeche Mode dnes na speciální akci v Berlíně oznámili, že v roce 2023 vydají nové album a vydají se na světové turné....


Frank Iero, kytarista My Chemical Romance, je zpět zase s novou kapelou
04.10.

Frank Iero, kytarista My Chemical Romance, je zpět zase s novou kapelou

L.S. DUNES, nová emo 'superskupina' jejíž členy jsou kytarista Frank Iero (My Chemical Romance), kytarista Travis Steever...


Fever 333: Sykes řekl, že po nich nechce vystupovat, protože jsou moc našlapaní energií, teď se s nimi loučíme
04.10.

Fever 333: Sykes řekl, že po nich nechce vystupovat, protože jsou moc našlapaní energií, teď se s nimi loučíme

Ještě minulý týden frontman kapely Bring Me The Horizon, Oliver Sykes, o Fever 333 prohlásil, že by po nich už nikdy nechtěl...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Carving Canyons
03.10.

Carving Canyons

» Lissie

Carving Canyons je páté studiové album americké zpěvačky...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru