Pomahačovo album Neviditelný překypuje silnými a autentickými emocemi

Recenze alba : Neviditelný

Interpret: Pomahač David
Celkový čas: 00:34:49
Vydavatel: Minority Records
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Éterické, magické, svobodné, snové, trochu neviditelné, přesto nesmírně silné a působivé. Taková jsou písničky Davida Pomahače (s výraznou pomocí spoluautora hudby a producenta Martina Hůly) na jeho novém albu Neviditelný. Posmutnělou, melancholickou, silně emotivní hudbu plnou zvuků, ruchů, elektronických smyček pak doprovázejí nekompromisní texty, které se zaseknou posluchačům v hlavě a ještě dlouho v ní doznívají.

Všech osm skladeb je založeno na silné, uhrančivé atmosféře, kterou zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač postupně a nápaditě buduje. Klasickými nástroji, včetně hostujících houslí, violoncella a piana, minimalistickými aranžemi, barvou svého hlasu, kdy mu věříme každé slovo i výraz, vzrůstající dynamikou a nasamplovanými zvuky. Mnohdy se jedná až o zvukové experimenty, které však nejsou nikdy samoúčelné a v prvé řadě slouží vyznění jednotlivých písniček.

Úvod Dovolené se opírá o zvuk piana hostujícího Jáchyma Pomahače, do něhož vstupuje sugestivní Davidův zpěv a samply, podtrhující náladu. Velice pestrá skladba o životní únavě mění rytmus i tempo, chvíli se dokonce zastaví a přešlapuje na místě, čímž dosahuje až meditačního rozměru. Ostatně, otázku, co by se stalo, kdybych tu vůbec nebyl, si zřejmě občas položí každý přemýšlivý člověk. Silný obraz na hladině plavoucího těla přináší dynamičtější Měsíc, magickou atmosféru opět dotvářejí desítky zvuků, a i když je skladba místy hodně rozvolněná, drží při sobě.Jemně, melancholicky se ubírá píseň Spokojenej, než původní náladu rozstřelí neklid, pochybnosti a nepokoj. „Ale co ty jizvy....," upozorňuje zpěvák na skutečnost, že nic nemusí být takové, jak se na první pohled může jevit. Nápadité budování atmosféry prokazují David Pomahač a Martin Hůla také ve skladbě Dlouhý. Rozkvétající rytmus, sugestivní zpěv, pestré samply, náladotvorné smyčce.

Klaun působí z celého alba nejotevřeněji, nejcivilněji, nejmelodičtěji, dokonce ani výrazný refrén nechybí. I když také v této dojemné skladbě narušují přímočarost různé zvuky, naopak po vyznění jdou smyčce hostujících Jenovéfy Bokové a Marie Dorazilové. Syrový, temný, hutný začátek zdobí dynamický Nádech. Pestrá, proměnlivá, nátlaková písnička s magickou atmosférou, tanečním rytmem a úchvatně vygradovaným závěrem.

Pocit osamění vyjadřuje křehká, niterná píseň Nikdo. Plasticky, nekompromisně, nesmlouvavě, naléhavě. Kontrast pak přináší závěrečný Klid. Energická, rytmická, dynamická, téměř rocková písnička, kde si David Pomahač vymezuje svůj životní prostor, aby vzápětí vše relativizoval. Poslech naprosto autentického alba Neviditelný je nejen velkým a silným zážitkem, ale také dobrodružstvím. Nikdy totiž nevíte (a to ani při opakovaných posleších), čím vás v následující vteřině David překvapí.


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Pocit viny předznamenává nové album kapely Škwor
24.09.

Pocit viny předznamenává nové album kapely Škwor

Nové, v pořadí již jedenácté řadové album kapely Škwor s názvem Sobě věrnej vyjde již 9. října....


Rybičky 48 se na Oldschool Tour vrátí ke svým kořenům
23.09.

Rybičky 48 se na Oldschool Tour vrátí ke svým kořenům

Na dlouhou dobu naposledy se Rybičky 48 vracejí z velkých hal do bezprostřední atmosféry klubů a kulturních domů....


Roztančená Judit Pecháček (Bárdos) zve na Bestiální kusy tour
23.09.

Roztančená Judit Pecháček (Bárdos) zve na Bestiální kusy tour

Na koncertech Vypsané fixy se hodně tančí. A často stejně zběsile, jako to předvádí Judit Pecháček (Bárdos)...


5SOS zpátky v Praze!
23.09.

5SOS zpátky v Praze!

Australská skupina 5 Seconds of Summer se navrací i tento rok do Prahy a to již 12.10., kde vystoupí v Sportovní hale Fortuna. Tahle...


Novinku art-bluesových The BladderStones doprovází působivý videoklip
22.09.

Novinku art-bluesových The BladderStones doprovází působivý videoklip

Nad osudem jedince žijícího mimo systém a společenské standardy se pozastavuje art-bluesové trio The Bladderstones...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru