Pomahačovo album Neviditelný překypuje silnými a autentickými emocemi

Recenze alba : Neviditelný

Interpret: Pomahač David
Celkový čas: 00:34:49
Vydavatel: Minority Records
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Éterické, magické, svobodné, snové, trochu neviditelné, přesto nesmírně silné a působivé. Taková jsou písničky Davida Pomahače (s výraznou pomocí spoluautora hudby a producenta Martina Hůly) na jeho novém albu Neviditelný. Posmutnělou, melancholickou, silně emotivní hudbu plnou zvuků, ruchů, elektronických smyček pak doprovázejí nekompromisní texty, které se zaseknou posluchačům v hlavě a ještě dlouho v ní doznívají.

Všech osm skladeb je založeno na silné, uhrančivé atmosféře, kterou zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač postupně a nápaditě buduje. Klasickými nástroji, včetně hostujících houslí, violoncella a piana, minimalistickými aranžemi, barvou svého hlasu, kdy mu věříme každé slovo i výraz, vzrůstající dynamikou a nasamplovanými zvuky. Mnohdy se jedná až o zvukové experimenty, které však nejsou nikdy samoúčelné a v prvé řadě slouží vyznění jednotlivých písniček.

Úvod Dovolené se opírá o zvuk piana hostujícího Jáchyma Pomahače, do něhož vstupuje sugestivní Davidův zpěv a samply, podtrhující náladu. Velice pestrá skladba o životní únavě mění rytmus i tempo, chvíli se dokonce zastaví a přešlapuje na místě, čímž dosahuje až meditačního rozměru. Ostatně, otázku, co by se stalo, kdybych tu vůbec nebyl, si zřejmě občas položí každý přemýšlivý člověk. Silný obraz na hladině plavoucího těla přináší dynamičtější Měsíc, magickou atmosféru opět dotvářejí desítky zvuků, a i když je skladba místy hodně rozvolněná, drží při sobě.Jemně, melancholicky se ubírá píseň Spokojenej, než původní náladu rozstřelí neklid, pochybnosti a nepokoj. „Ale co ty jizvy....," upozorňuje zpěvák na skutečnost, že nic nemusí být takové, jak se na první pohled může jevit. Nápadité budování atmosféry prokazují David Pomahač a Martin Hůla také ve skladbě Dlouhý. Rozkvétající rytmus, sugestivní zpěv, pestré samply, náladotvorné smyčce.

Klaun působí z celého alba nejotevřeněji, nejcivilněji, nejmelodičtěji, dokonce ani výrazný refrén nechybí. I když také v této dojemné skladbě narušují přímočarost různé zvuky, naopak po vyznění jdou smyčce hostujících Jenovéfy Bokové a Marie Dorazilové. Syrový, temný, hutný začátek zdobí dynamický Nádech. Pestrá, proměnlivá, nátlaková písnička s magickou atmosférou, tanečním rytmem a úchvatně vygradovaným závěrem.

Pocit osamění vyjadřuje křehká, niterná píseň Nikdo. Plasticky, nekompromisně, nesmlouvavě, naléhavě. Kontrast pak přináší závěrečný Klid. Energická, rytmická, dynamická, téměř rocková písnička, kde si David Pomahač vymezuje svůj životní prostor, aby vzápětí vše relativizoval. Poslech naprosto autentického alba Neviditelný je nejen velkým a silným zážitkem, ale také dobrodružstvím. Nikdy totiž nevíte (a to ani při opakovaných posleších), čím vás v následující vteřině David překvapí.


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Překvapivé spojení krásy a metalu v podání Evy Burešové a Dymytry
01.07.

Překvapivé spojení krásy a metalu v podání Evy Burešové a Dymytry

Leč by některé z nás tahle kombinace nikdy nenapadla, tak se tak stalo. Eva Burešová vydala nový singl s názvem...


Sladbu Martiny Pártlové Si to udělám sama doprovází vtipný klip
01.07.

Sladbu Martiny Pártlové Si to udělám sama doprovází vtipný klip

Energická, roztančená, chytlavá, vtipná. Taková je nová písnička Si to udělám sama, kterou natočila zpěvačka...


Štěpánovický koncert nabídl tři formace s hardrockovým finišem
30.06.

Štěpánovický koncert nabídl tři formace s hardrockovým finišem

Malebná obec u Klatov s názvem Štěpánovice pohostila v pátek 24.6.2022 na soukromě laděné akci hned...


Only the Poets zavítají v srpnu do Prahy
30.06.

Only the Poets zavítají v srpnu do Prahy

Only the Poets, britská poprocková kapela, jež vznikla v roce 2017, se do podvědomí fanoušků dostala zejména díky...


Singl Sins je jen začátek, Support Lesbiens slibují nové album
30.06.

Singl Sins je jen začátek, Support Lesbiens slibují nové album

Kapela Support Lesbiens vydává po téměř dvou letech novinku Sins, která je zároveň předzvěstí zbrusu nového...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Lidová Redlová
01.06.

Lidová Redlová

» Redlová Lucie

Dvě desetiletí se písničkářka Lucie Redlová bránila naplno navázat na...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru