Originální už tu byli, Exots ale sladí poctivě
Recenze alba : Originální už tu byli
Jablonecká parta Exots sice vydala svůj dlouhohrající debut Originální už tu byli již před dvěma lety, to však nic nebrání tomu, podívat se mu na zoubek až teď. Ale pozor, kdo ale nesladí, nebude to zřejmě jeho šálek kávy.
Hudba Exots zní příjemně, zjevně vychází z melodického poppunku amerických kapel typu Blink 182, Muffs nebo Weezer. Důraz je položený na jemné kytaře, která dokáže vykouzlit jednoduchý, zapamatovatelný riff (svižný lovesong Až tě uvidím). Tempo není nikterak zběsilé, i když tu a tam se kapela odváží(e) vypustit razantnějšího dravce (decentním hardcorem líznutá zpověď Sám před sebou). K podtržení nasládlé atmosféry občas vykoukne klavír (opět více rockově znějící doják Dvakrát) a koncertní podobu písní vylepšují s rozmyslem dávkované sbory (milostná story Nejsem tvůj). Když tohle všechno Exots spojí dohromady a zadaří se jim výraznější melodie, je z toho hitovka jako vyšitá (konečně taky jedna punková vypalovačka Mám nemám).
Když máš sladkých šestnáct, Exoti ti neublíží
Z výše uvedeného už také docela vyplývá, o čem Exots zpívají. Nejsou to žádné hybridní historky (o zrůdách), nýbrž pocukrovaná lyrika o hledání, lásce a rozchodu mířená na puberťačky se zapalujícími se lýtky. Tedy přesně to, o čem zpívá celá řada zahraničních kapel, jenže při jejich angličtině to našinci až tak netrhá ušiska. V českém podání nezní sice veršovánky typu „Nejsem tvůj král, radši bych si na královnu hrál, nechci být sám, promiň mi to, ale nejsi můj král" úplně špatně, ale kromě náctiletých slečen je asi ocení málokdo. Proto působí jako blahodárný balzám generační modlitba Originál, osamělý ostrov v růžovém moři zamilovaných odrhovaček.
Originální už tu byli vskutku nejsou moc originální. Přestože však album míří na opravdu úzkou cílovku, dělá to s nadšením, procítěně a upřímně. Tak proč ne, deska je pořád ještě poslouchatelná a šestnáctiletým holčinám se prostě nemůže nelíbit.
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Sombr míří do Prahy: Emoce, indie rock a intimní zpověď ve Fóru Karlín
Sombr je americký zpěvák, skladatel a producent, jehož hudební styl je poměrně široký, ale převážně se pohybuje...
Pam Rabbit a Ewa Farna vzkazují, že je občas v pohodě nevědět co děláme
Výrazné zpěvačky Pam Rabbit a Ewa Farna se chystají tento rok pokořit milníky ve své kariéře. Zatímco...
Machine Gun Kelly v Praze: Divoká atmosféra a rock'n'roll!
Machine Gun Kelly, vlastním jménem Colson Baker, patří k nejvýraznějším a zároveň i nejkontroverznějším umělcům...
Bass Drum of Death představí nové album SIX
Syrový rock’n’roll, který na klubová pódia vrací pořádný hluk a vášeň. Americká kapela Bass Drum of Death přiveze...
Lucerna se otřásla v základech: Lionheart za doprovodu Madball rozproudili Prahu
Kdo se zajímá o hardcore a nebyl v pondělí 12. ledna v pražské Lucerně, přišel o výjimečný večer. Dlouho...
» zobrazit více...
RECENZE
» Elektrïck Mann zvážněli, ale lehkost...
» Testament letos mocně vítězí na thrashmetalovém...
» Ocel, Jizvy a stále Velkej sen: Jamaron...
» Bretaň v hudbě kapely Bran zůstává,...
» Kapela Mňága a Žďorp hořela vždycky...
» Atmosférické Nanebevstoupení umí Paradise...
» zobrazit více...
Jana Uriel Kratochvílová s kapelou Illuminati.ca roztančila fanoušky v Rock Café
V pražském klubu Rock Café zpěvačka s nezaměnitelným hlasem...
Sombr míří do Prahy: Emoce, indie rock a intimní zpověď ve Fóru Karlín
Sombr je americký zpěvák, skladatel a producent, jehož hudební styl je poměrně...
Lucerna se otřásla v základech: Lionheart za doprovodu Madball rozproudili Prahu
Kdo se zajímá o hardcore a nebyl v pondělí 12. ledna v pražské Lucerně,...
Advent festivalu Rock for People nadělil Halsey a dalších padesát interpretů napříč žánry
Festival Rock for People má za sebou vánoční období a tedy i tradičně velmi...
Enter Shikari: Téma sounáležitosti nás provází od našeho úplně prvního alba
Několik hodin před jejich dalším koncertem na festivalu Rock for People jsem...
Co chystá label Indies Scope pro rok 2026?
Label Indies Scope představuje ediční plán pro rok 2026, zatím ne zcela kompletní....
Pam Rabbit a Ewa Farna vzkazují, že je občas v pohodě nevědět co děláme
Výrazné zpěvačky Pam Rabbit a Ewa Farna se chystají tento rok pokořit...
Na Veveří se mohou těšit Nela a Pavla
Putovní festival Hrady CZ pokračuje o víkendu na Veveří. V naší soutěži jste...
Nové album Island Mint s názvem Slun je venku
Nové album kapely Island Mint s názvem Slun je venku a kapela ho pokřtí...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #21: Co nás čeká v roce 2026?
V prvním díle roku 2026 jsme dali dohromady krátký výhled na hudební události...
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Temná elegance - Isabel LaRosa v ROXY
KLIP: Elán přichází s novým singlem a míří do Edenu
NAŽIVO:














