Oproti debutu působí nová deska Marpa a TroubleGangu sevřeněji a syrověji

Recenze alba : DVA

Album: DVA
Interpret: Marpo
Celkový čas: 00:42:41
Vydavatel: Universal Music
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Svým debutem Dead Man Walking si Marpo a jeho TroubleGang nasadili laťku hodně vysoko. Podaří se jim novinkou s lakonickým názvem DVA tuto úspěšnou a kvalitní desku překonat? V určitých ohledech ano, DVA sice není tak stylově barevná, ale zato působí sevřeněji, celistvěji, syrověji a hutněji. Žádné country už tedy nečekejte, nastupuje energický hip-hop, temperamentní rock a občas dostane prostor i drsný nu-metal.

Marpovy koncerty jsou proslulé obrovskou energií, dravostí a živelností a tyto charakteristiky se podařilo na album přenést. Stalo se tak díky vysokému nasazení všech zúčastněných, invenčnímu a naprosto funkčnímu propojení elektroniky se živými nástroji, světovému zvuku a Marpově naléhavosti, se kterou zpívá. Je stejně věrohodný a autentický jak v drsných, siláckých, tak něžnějších, jemnějších polohách.Lyrický, romantický úvod otevře skladbu Říkám to naposled. A do toho Marpův rap, který to natře brněnskému managementu i Kapitánu Demovi a zároveň představí TroubleGang a jeho přínos pro hudební scénu. A pak to Marpo odpočítá. Hutný start, kytarové stěny, úderné bicí a elektronika, to je song Na prach spálit. Hudebně pestrá skladba střídající tvrdé pasáže s melodickým refrénem, navíc velice svobodná a nenásilně motivační. Skvěle šlapající písnička 7 popisuje klady (jednoznačně převažují) i zápory sedmiletého muzikantského života TroubleGangu a zároveň je velkým poděkováním fanouškům.

Smíření přináší Promiň, na silné atmosféře vystavěná skladba, která dokáže být jemná i syrová zároveň. A upřímná, zpěvákova omluva mamince je tak silná, že mnohého posluchače určitě napadne, zda také někomu něco nedluží. Hledáte – li roztančenou, vygradovanou vypalovačku, je jí Víkend. Melodická, úderná píseň s chytlavým refrénem a nakažlivou energií. Klidněji vyznívá Wolfpack pt.2, i když i ten umí v refrénu přitvrdit. Navíc ho zdobí krásná kytarová vložka a strhující závěr. Generaci velkejch snů zachycuje stejnojmenná skladba. Generaci, která si musela sama všechno vydřít a díky tomu se mohla dostávat z povrchu až na kost.

Temněji a syrověji působí First Blood, nu-metal dostává prostor v Last Blood, kritice popových interpretů a kritiků. Nenásilné zamyšlení nad životními hodnotami přináší jemnější, pozvolna však gradující Ďáblův advokát s velkým podílem samplů. Šedivé sídliště na Praze 4, kde nebyl a není zrovna jednoduchý život, zobrazuje úderný Klub rváčů. O závěr se postará klidnější a optimistická písnička Nejsi sám, bojující proti jakékoli formě šikany. „Věř, že na to nejseš sám," motivuje všechny oběti Marpo.Marpovy texty čerpají z reálného života a jsou hodně otevřené. Zabývají se vztahy, odpuštěním, lítostí, životem muzikantů, párty, osudem. A jsou také upřímné, neboť Marpo nešetří ani sám sebe a kapelu TroubleGang, kterou ale na druhou stranu současně vynáší do nebes. Důležité je, že texty tvoří s hudbou dokonalou symbiózu, tvrdou, drsnou, syrovou, ale v žádném případě depresivní.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Marpo na poslední desce rozhodně není mrtvý, ať žije Marpo!

Marpo na poslední desce rozhodně není mrtvý, ať žije Marpo!

Raper Marpo se po odchodu z Chinaski ještě více opřel do vlastní tvorby a zplodil desku Dead Man Walking....
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na albu NAHÁ odhaluje písničkářka Kaczi svoji duši
17.10.

Na albu NAHÁ odhaluje písničkářka Kaczi svoji duši

Na své debutové EP Polonahá navazuje písničkářka a multiinstrumentalistka Kaczi plnohodnotnou deskou NAHÁ....


Festival Nouvelle Prague v pražském DOX
17.10.

Festival Nouvelle Prague v pražském DOX

Nouvelle Prague 2021 se blíží. Již příští víkend se sejdeme v Dox, kde na vás čeká nabitý program. Letošní...


„Jedeme, jedeme,“ připomíná kapela Olympic.
16.10.

„Jedeme, jedeme,“ připomíná kapela Olympic.

Skupina Olympic v posledních letech opravdu nelení a kromě aktuálního, mírně kontroverzního alba Kaťata připravila...


Na vařený nudli vychází s inovativním obalem a ošetřeným zvukem
15.10.

Na vařený nudli vychází s inovativním obalem a ošetřeným zvukem

Na vařený nudli je druhé LP kapely Nerez z roku 1988, které bylo vysoce ceněné jak pro svůj hudební...


Punkový večírek v Modré Vopici
15.10.

Punkový večírek v Modré Vopici

Pozvání na parádní akci 27. 10. kdy to v Modré Vopici rozjedou legendární východočeští punkáči NVÚ, místní...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru